Poďme to napraviť :-) Pozrite si naše aktuálne akcie alebo novinky.
Dopravu máte zadarmo už pri nákupe od 69,00 €
Aj v zimných mesiacoch sa dá pracovať vonku bez toho, aby vami triaslo a riskovali ste prechladnutie a týždeň marodky. Prinášame vám tipy, ako si vybrať a správne nosiť zimné pracovné oblečenie.
Dobré termoprádlo vám dokáže zachrániť zadok. A určite aj kríže. Dôležité je si obliekať termoprádlo priamo na holé telo, pretože práve tento kúsok funkčného oblečenia sa stará o to, aby ste nepracovali celý deň s mokrým chrbtom vo vetre a mraze. Termoprádlo má schopnosť odvádzať pot z tela do ďalších vrstiev oblečenia, takže pracujete „v suchu“.
Všímajte si, z čoho je termoprádlo vyrobené. Najčastejšie je to merino vlna alebo systentický materiál (polyester). Najväčším rozdielom je, že merino vlna je prírodný materiál a zatiaľ čo syntetické mikrovlákna sú z umelých, často recyklovaných materiálov. Ak nemáte citlivú pokožku, výraznejšie to nepocítite, aj keď merino prádlo môže byť príjemnejšie pri viac hodinovom nosení. Zahreje, aj keď je mierne vlhké a dlhšie vydrží bez zápachu, takže napríklad turisti ho nosia aj niekoľko dní za sebou. Syntetické termo je na druhej strane o niečo ľahšie, rýchlejšie schne a zvyčajne je lacnejšou alternatívou. Je taktiež odolnejšie z hľadiska počtov praní, aj keď dnes naozaj závisí od toho, ako kvalitné termo si kúpite.
Radšej viac tenkých vrstiev, ako jedno bavlnené tielko a hrubý sveter. Prečo? Pretože sa vám môže ľahko stať, že v svetri vám bude teplo, no bez neho zima. Keď máte viac tenkých vrstiev, nie je nič jednoduchšie, ako zhodiť jednu vrstvu a udržať si približne rovnakú teplotu tela. Pri pomalšom pracovnom tempe zase nahodiť o vrstvu viac. Ako by malo vrstvenie vyzerať? Termoprádlo priamo na pokožke, nasleduje bavlnené tričko alebo ďalší kus funkčného oblečenia, do ktorého je pot odvádzaný, na to si obliekame fleecovu bundu alebo mikinu. Poslednou vrstvou je kvalitná vodeodolná alebo nepremokavá bunda. Tú si tiež môžete vybrať z viacerých možností - ako zateplenú zimnú bundu alebo nezateplenú.
Nohavice vrstvíme o niečo menej. Ak je vonku veľký mráz, oblečte si termoprádlo a na to zateplené pracovné nohavice alebo montérky. Všímajte si ale počasie. Tieto vrstvy oblečenia totiž nebudete v priebehu dňa zhadzovať a zbytočnému prehriatiu tela sa chceme vyhnúť.
Naše odporúčanie:
Myslite aj na poriadne zimné pracovné topánky. Od nôh človek nachladne veľmi ľahko a veľa ľudí to podceňuje. Ako si poradiť s ich výberom sme rozobrali v článku Pracovná obuv na zimu? Musí byť nepremokavá a zateplená?
Ako sme naznačili, vodeodolnosť a nepremokavosť nie je to isté.
Nepremokavosť bundy zabezpečuje špeciálna vrstva - membrána. Dnes ich existuje nespočetné množstvo, medzi najznámejšie patrí napr. Gore-Tex. Membrána bráni prieniku vody zvonku, a súčasne je dostatočne priedušná, aby sa mohol pot vypariť von.
Údaj, ktorý hovorí o tom, aký dážď dokáže membrána udržať bez toho, aby pretiekla, sa nazýva „vodný stĺpec“. Čím vyššie číslo, tým väčšia odolnosť voči vode. Prakticky čokoľvek s vodným stĺpcom od 5000 mm je už hodnota, na ktorú sa môžete spoľahnúť. Vodný stĺpec riešte ale vždy v kontexte s priedušnosťou. Napr. igelit je 100% nepremokavý, no súčasne má 0% priedušnosť. To znamená, že síce nepremokne ale za chvíľu sa budete kúpať vo vlastnom pote. Obzvlášť keď sa hýbete.
Z kategórie nepremokavé zimné oblečenie s membránou odporúčame:
Vodeodolná bunda nemá membránu, jej vodeodolnosť je docielená vonkajšou úpravou, (napr. impregnáciou). Všeobecne platí, že oblečenie s vodeodolnou úpravou premokne oveľa skôr ako nepremokavé oblečenie s membránou. Preto ak pracujete vonku a chcete sa spoľahnúť na bundu či nohavice za každého počasia, určite odporúčame vyberať z tých s membránou.
V zime si slnka a dobrej viditeľnosti užijeme v exteriéri málo. Ak pracujete na stavbe či pri ceste, je dôležité dbať na reflexné prvky. Dnes už existuje špičkové zimné reflexné pracovné oblečenie s nepremokavými membránami a najmodernejšími materiálmi. Vybrať si môžete zo širokej ponuky, v ktorej nájdete celoreflexné oblečenie alebo zimné pracovné oblečenie s reflexnými prvkami. Veľmi zaujímavé čísla o bezpečnosti a viditeľnosti „s“ a „bez“ reflexných prvkov spomíname v článku Reflexné oblečenie: Všetko, čo o ňom potrebujete vedieť.
Najpredávanejšie reflexné oblečenie vhodné na zimu:
Vedeli ste, že až 30 % telesného tepla uniká cez hlavu? Či už ju pri práci používate alebo nie, hlava musí byť vždy v teple! Vyberte si teplú čiapku, ideálne opäť vlnenú alebo fleecovú. Obe majú výborné termoregulačné schopnosti.
Ak pri práci nosíte prilbu, tá čiapku nenahrádza. Prilbu kombinujte taktiež s čiapkou alebo kuklou.
Pod helmu výborne sedia napríklad tieto čiapky:
Nezabudnite na zimné rukavice. Obmedzujú vás? Nemôžete s nimi pracovať? Na to sú už dávno rôzne vychytávky, takže aj zimné pracovné rukavice môžu byť teplé, pružné, pomerne tenké, vodeodolné a dokonca prispôsobené aj na dotykové displeje.
V súčasnosti nemusíte vyberať medzi kvalitným alebo lacným oblečením. Aj cenovo dostupné zimné pracovné oblečenie vás vie ochrániť pred zimnou a prechladnutím a vydržať naozaj dlho. Dôležité je pozerať na zloženie a starať sa o jednotlivé kúsky oblečenia presne podľa pokynov výrobcu.
Dobre vybraté a skombinované zimné pracovné oblečenie vám skutočne môže pomôcť prežiť aj mrazivé počasie. Bez nádchy a zmrznutých prstov. Ak si nie ste istý výberom či materiálom, neváhajte sa na nás obrátiť, radi vám pomôžeme.
Železničná 1043
900 31 Stupava
Viac o výdajnom mieste
Po–Pia: 9.00–16.00
So, Ne: Zatvorené
Tel.: 0850 221 001