0
Prihlásiť sa
Nemáte ešte účet?
Registráciou získate:
  • Prehľad o stave objednávok
  • Urýchlenie budúcich nákupov
  • Možnosť získať skvelé zľavy
    Viac info
Oblecsadoroboty.sk - pracovné oblečenie a obuv
0850 221 001 (Po-Pia 8-16 hod.)
V nákupnom košíku zatiaľ nič nemáte :-(

Poďme to napraviť :-) Pozrite si naše aktuálne akcie alebo novinky.

Dopravu máte zadarmo už pri nákupe od 49,00 €

FINÁLNY zimný výpredaj: zľavy až -41%. Kliknite na kategóriu zľavy!

Tipy a návody

Chcete rekonštruovať? Poradíme vám, čo na seba

1.4.2022

Čaká vás prerábka bytu, domu, či chalupy? Ak sa chystáte rekonštruovať svojpomocne, okrem náradia a stavebného materiálu budete potrebovať aj pracovné odevy, topánky a netreba zabudnúť aj na správnu ochranu pri práci. Takto budete pri práci v pohodlí a bezpečí.

 

Vyberte si kvalitné a odolné montérky

Samozrejme – môžete si obliecť aj svoje staré rifle, či tepláky. No zďaleka nebudete pracovať v takom pohodlí, ako by ste mohli. Montérky ponúkajú svojmu nositeľovi viacero výhod, majú praktické vrecká na náradie a iné drobnosti, majú spevnené presne tie časti, ktoré sú pri práci najviac namáhané a odolajú aj poriadnej pracovnej záťaži. Pri výbere montérok na stavbu si dajte záležať na tom, aby boli vyrobené z pevnej látky. Z našich skúseností odporúčame montérky vyrobené z kombinácie polyesteru a bavlny. Pre trvácnosť a odolnosť je dôležitá aj gramáž resp. hrúbka základného materiálu, z ktorého sú montérky vyrobené. Ideálne montérky na práce spojené s rekonštrukciou majú gramáž aspoň 260 g/m2. Zároveň je vhodné vybrať si také, ktoré majú v oblasti kolien extra pevný a odolný materiál (napríklad Cordura®).

Šetrite si kolená použitím nákolenníkov

Pri robení podlahy, či pokladaní parkiet strávite v nepohodlnom kľaku aj niekoľko hodín denne. Odporúčame preto použitie chráničov kolien. Jednoducho ich vložíte do kolenných vreciek na vašich montérkach alebo si ich pripevníte okolo kolena, ak také vrecko na nohaviciach nemáte. Vaše kolená môže spoľahlivo ochrániť pred nárazmi aj posuvná podložka pod kolená. Je skvelým riešením, aj pri práci potrebujete stabilitu a ľahkú manipuláciu. Vaše kolená sa vám poďakujú.

Zvoľte si správne pracovné rukavice

Pri rekonštrukcii sa stretneme s rôznymi druhmi práce. Pre činnosti, pri ktorých potrebujete chrániť svoje ruky pred oderom, voľte tzv. kombinované pracovné rukavice, ktoré sú vyrobené z pevných a odolných materiálov a sú určené na hrubé manuálne práce. Pre jemnejšie činnosti, pri ktorých budete potrebovať zachovať cit v prstoch vyberajte tzv. povrstvené rukavice. Možno vás čakajú aj činnosti, pri ktorých bude hroziť porezanie. Sú to napríklad práce s ostrými hranami dlažby, skla, atď. Pre tento účel sú k dispozícii tzv. protiporézne rukavice. Pri prácach s elektrinou použite dielektrické pracovné rukavice.

Pri prácach v hluku nezabudnite na slúchadlá

Poškodenie sluchu nebolí, aj preto sa na jeho ochranu často zabúda. Ak si však sluch raz poškodíte, je to navždy. Pri rekonštrukčných prácach budete hluku vystavení často. Preto odporúčame nosenie ochranných slúchadiel alebo štupľov. Zorientujete sa podľa toho, v akej intenzite hluku sa pohybujete. Ak nepoznáte hladinu zvuku na vašom pracovisku – vyberte si radšej slúchadlá s útlmom aspoň SNR 30. V našom ďalšom článku sa dozviete sa o ochrane sluchu dozviete ešte viac.

Pri prácach v prachu alebo s chemikáliami chráňte svoje dýchacie cesty

Na ochranu dychu pri rôznych druhoch prác, napríklad pri prácach s farbami a lakmi alebo pri búraní, kde hrozí poškodenie dychu, použite respirátor. Pri jeho výbere je potrebné zohľadniť to, v akom prostredí a s akým druhom škodlivín (prach, typ chemikálií, atd.) budete pracovať. Najvyššiu úroveň ochrany vám poskytnú respirátory s označením FFP3. Tie kvalitnejšie majú po obvode tesniacu manžetu, ktorá prilieha na pokožku tváre a zabraňuje tak prieniku škodlivín k nosu a ústam.

Na ochranu pred prachom, chemikáliami aj letiacimi časticami použite okuliare

Pri mnohých rekonštrukčných prácach sa nevyhnete zvýšenej prašnosti a aj prípadnému ohrozeniu zraku chemikáliami, či letiacimi časticami. Pre práce s chemikáliami alebo práce v prašnom prostredí odporúčame použitie uzatvorených ochranných okuliarov. Pri prácach, kde vzniká riziko poškodenia zraku letiacimi časticami, napríklad pri búraní, postačia aj klasické ochranné pracovné okuliare. Vybrať si môžete aj okuliare so špeciálnou ochranou proti zahmlievaniu, poškrabaniu, atď.

K stavebným a rekonštrukčným prácam neodmysliteľne patrí aj prilba

Obzvlášť pri prácach ako búranie, prácach na strope, ale aj ďalších typoch prác odporúčame aj použitie ochrannej prilby. Najpohodlnejšie sú tie, ktoré majú vnútorný polyesterový kríž a otočné koliesko na prispôsobenie prilby vašim rozmerom hlavy.

Aj chodidlám treba venovať pozornosť

Pád ťažkého predmetu, či stúpenie na ostrý predmet. Toto sú azda najčastejšie hrozby pre vaše chodidlo pri rekonštrukčných prácach. Dbajte preto na to, aby ste sa chránili nosením tej správnej pracovnej obuvi. Odporúčame topánky s ochrannou špicou (označené ako S1) a podrážkou odolnou voči prepichnutiu (s označením S3).

Vždy si pred prácou zvážte, čo vás čaká a aké riziká sú s tým spojené. Podľa toho prispôsobte aj svoje vybavenie. A čo ešte potrebujete? Dobrý plán, pozitívne naladenie a samozrejme ten správny materiál a náradie, s ktorýmvám pôjde práca rýchlejšie, jednoduchšie a od ruky. Medzi najpraktickejšie nástroje patrí určite skrutkovač, ktorý urýchli prácu a ušetrí námahu. Avšak jedným z najviac používaných nástrojov je pravdepodobne vŕtačka. Ak si plánujete kúpiť práve tohto nenahraditeľného pomocníka - tento test aku vŕtačiek vám môze výber uľahčiť. Okrem kvalitného náradia budete potrebovať aj kopu rôzneho materiálu. Takmer všetko potrebné nájdete napríklad na Pohodo v sekcii rekonštrukcia.

Podobné články

Jeseň v horách v skratke - vrstvenie a dobrá obuv je základ
6.10.2022
Drkotanie zubov od zimy a cícerky potu stekajúce až do gatí. Nie, nechceme vás odradiť, práve naopak. Jesenná turistika je o dychberúcich farebných výhľadoch, rannom opare a o dokonalom tichu.…
Originálne a certifikované produkty Od overených výrobcov.
Tisíce spokojných klientov Staráme sa o vás už od roku 2013.
Novinky a akcie do e-mailu
Buďte prví, kto sa dozvie o špeciálnych zľavách a tajných akciách.
Zostaňme v kontakte
GoPay
Buďme v kontakte