0
Prihlásiť sa
Nemáte ešte účet?
Registráciou získate:
 • Prehľad o stave objednávok
 • Urýchlenie budúcich nákupov
 • Možnosť získať skvelé zľavy
  Viac info
Oblecsadoroboty.sk - pracovné oblečenie a obuv
0850 221 001 (Po-Pia 8-16 hod.)
V nákupnom košíku zatiaľ nič nemáte :-(

Poďme to napraviť :-) Pozrite si naše aktuálne akcie alebo novinky.

Dopravu máte zadarmo už pri nákupe od 69,00 €

Tipy a návody

Chystáte sa zmeniť dlažbu v exteriéri? Poradíme vám, ako si vybrať tú správnu.

19.7.2022

Rekonštrukcia exteriéru – to je podrobné plánovanie a hlavne správny výber materiálu a komponentov. Ak máte pred sebou kompletnú rekonštrukciu a jednou z vašich úloh bude aj výmena dlažby, čítajte ďalej.  Máme pre vás niekoľko oporných bodov a tipov, ktoré vám pri výbere dlažby môžu pomôcť a zjednodušiť rozhodovanie.

Pri výbere si položte niekoľko otázok

Vybrať ideálnu dlažbu na terasu, ktorá bude vyhovovať všetkým vašim požiadavkám nie je úplne jednoduché. Nie že by ich bolo na trhu nedostatok. Naopak. Ponuka kvalitných modelov je dnes naozaj bohatá. Práve preto bude rozhodovanie a výber vyžadovať dlhší čas. Odpovedzte si na týchto pár otázok, ktoré vám načrtnú konkrétnejšiu predstavu o tom, ktoré dlažba bude pre vás najvhodnejšia.

 1. Kde bude dlažba použitá? Na terase? Priamo pred vchodom do domu? Na záhrade za účelom vytvorenia cestičky? Okolo bazéna? V dnešnej dobe nebudete mať problém so selekciou, pretože filtrovanie podľa tejto podmienky je vo väčšine online obchodov samozrejmosťou. 
 2. Aký máte rozpočet? Aká suma predstavuje maximálnu hodnotu, ktorú ste ochotný do kúpy investovať? A aká cena je pre vás optimálna? 
 3. Ako by mala dlažba vyzerať? Máte konkrétne estetické preferencie? 
 4. Budete rekonštrukciu realizovať svojpomocne alebo sa zveríte do rúk profesionálom? Ak sa vyberiete odvážnejšou cestou a pustíte sa do toho sami, aké sú vaše predchádzajúce skúsenosti s podobnou prácou? 
 5. Mala by mať vaša exteriérová dlažba špeciálne vlastnosti? Napríklad protišmyková úprava, zvýšená zaťažiteľnosť a podobne. 
 6. Aké sú vaše očakávania ohľadom údržby? Ako často sa budete môcť venovať čisteniu dlažby? 

Základné vlastnosti dlažby do exteriéru

Jednou z najdôležitejších vlastností exteriérovej dlažby v našich končinách je mrazuvzdornosť. Aj keď sa vám môže zdať, že zimy sú stále miernejšie, to nič nemení na fakte, že teplota u nás často klesne pod 0 stupňov. A práve exteriérová dlažba musí odolať takýmto nepriaznivým vplyvom. V opačnom prípade by ste mali rátať s nutnosťou výmeny každé 2-3 roky. Pri výbere teda určite nezabudnite dbať na túto vlastnosť, s ktorou taktiež úzko súvisí aj odolnosť voči zrážkovej vode a teda schopnosť absorbovať vlhkosť. 

Ďalším dôležitým faktorom je odolnosť voči pošmyknutiu. Protišmyková dlažba nie je nevyhnutnosťou. Avšak v prípade, že niektorí členovia vašej domácnosti sú menej mobilní alebo máte deti, rozhodne by ste sa mali obzerať po dlažbe, ktorá má túto úpravu. Mali by ste však vedieť, že čím silnejšia je úprava proti pošmyknutiu, tým viac sa zvyšuje aj náročnosť údržby. 

Posledné trendy ukazujú, že hranice medzi vonkajšou dlažbou a modelmi do interiéru nie sú také striktné. A teda neplatí, že dlažba určená do exteriéru nemôže byť použitá aj v interiéri. V prípade, že chcete vytvoriť jednotný dizajn vonku aj vnútri, bude pre vás určite dobrou správou, že dnes už čoraz viac výrobcov ponúka dlažby s rovnakým vzhľadom vhodné do interiéru aj exteriéru. Samozrejme s takou úpravou povrchu, aby spĺňali požadované podmienky jednotlivých prostredí.

Výber dlažby na konkrétne miesto v záhrade

Pri výbere exteriérovej dlažby je kľúčovým aspektom konkrétne miesto, kde bude dlažba položená. Každá časť exteriéru má svoju úlohu a od tej sa odrážajú podmienky, ktoré budú na dlažbu kladené. 

Napríklad záhradný chodník má veľmi podstatnú funkciu, zďaleka nie len estetickú. Funguje ako záhradná cestička, ktorá zabezpečí, že po nej môžeme bezpečne prechádzať aj v daždivom počasí alebo počas mrazov. Pokiaľ máme takýto chodník položený aj okolo domu, jeho úlohou je taktiež aj chrániť dolnú časť vonkajších stien domu a intenzívne odvádzať vodu. Na tento účel sa často používajú betónové platne a obklady so štrkovým povrchom. Veľmi praktické riešenie predstavuje napríklad aj 2 cm gresová dlažba, ktorú môžete nalepiť na betónový podklad alebo ju môžete nainštalovať aj voľne, napríklad do piesku. 

Ak potrebujete položiť dlažbu na príjazdovú cestu, pričom by ste chceli prepojiť dizajn dlažby so záhradným chodníkom, nemusí to byť najjednoduchšie. Podmienky výberu dlažby na príjazdovú cestu sú prísnejšie. Musí byť totižto vysoko zaťažiteľná, čím sa výber použiteľných modelov zúži. Nie náhodou sú tieto cesty postavené z dlažobných kociek s hrúbkou minimálne 6 cm. 

Výber dlažby na terasu

Terasa je akýmsi predĺžením interiéru, ktoré má byť príjemným miestom na trávenie času. Práve tu je obrovský priestor na kreatívnu sebarealizáciu ale určite nezabúdajte ani na bezpečnosť. Aj tu by mal byť pohyb bezproblémový a bezpečný v každom ročnom období. 

Terasa môže byť pokrytá rovnakou dlažbou ako izba, s ktorou je spojená. Ale nezabúdajte, že podmienky výberu exteriérove dlažby na terasu sú prísnejšie ako v prípade tej interiérovej. Aby bola dlažba na terasu bezpečná, mala by byť odolná voči rôznym nepriaznivým faktorom počasia. Či už sú to vysoké teploty v letných mesiacoch alebo dážď a mráz v období zimy.

Podľa odborníkov z portálu kachlickovo.sk je najvhodnejšou voľbou na terasu keramická gresová dlažba, ktorá je praktická z pohľadu údržby, no dokáže vyhovieť aj rôznym dizajnovým očakávaniam. 

Nezabúdajte na vhodné pracovné odevy

Ak sa do pokladania dlažby pustíte sami, nezabúdajte ani na vhodné pracovné odevy a ochranné pracovné pomôcky, ktoré vám prácu uľahčia. Položenie akejkoľvek dlažby, či už interiérovej alebo exteriérovej dá určite zabrať hlavne vašim rukám a kolenám.  

Aby sa vám s dlažbou dobre manipulovalo a zabránili ste prípadnému zraneniu, určite použite pracovné rukavice. Ideálnou voľbou sú povrstvené pracovné rukavice, ktoré spĺňajú všetky požiadavky na ochranu vašich rúk pri tejto činnosti. 

Pri tomto druhu práce určite nezostanú ušetrené vaše kolená. Aby ste predišli bolestiam a nadmernej záťaži kolien, veľmi praktické je používať nákolenníky, vďaka ktorým bude aj práca na kolenách bezproblémová a hlavne bezbolestná. Nákolenníky sa dajú jednoducho vložiť do rôznych druhov montérkových nohavíc

V prípade, že potrebujete jednotlivé kusy dlažby rezať, nezabúdajte ani na ochranu zraku a ochranu dýchacích ciest

Či už sa do pokladania dlažby pustíte sami alebo to prenecháte na skúsených profesionálov veríme, že sme vám poskytli užitočné rady, ktoré vám pri výbere dlažby pomôžu. :) 


Článok vyšiel v spolupráci s kachlickovo.sk

 

Podobné články

Vyberte si pracovnú obuv podľa symbolov ako profesionáli
24.6.2022
Nevyznáte sa v označeniach pracovnej obuvi? Neviete čo jednotlivé symboly pri pracovných topánkach znamenajú? Nevadí!
Ako sa obliecť na prácu v letných horúčavách? Pracovné odevy, ktoré vás ochladia
10.6.2022
Ak patríte k tým, ktorí musia svoj pracovný čas tráviť v horúčavách – máme pre vás zopár tipov, ako si vybrať pracovné odevy tak, aby vás príjemne ochladzovali.
V pracovnej obuvi sa vám nemusia potiť nohy: Tipy, ako zabrániť zápachu a poteniu nôh
27.5.2022
Poznáte to. Prídete z práce, vyzujete sa a….uf. Potenie nôh je téma, ktorú najmä v lete rieši takmer každý z nás.
Jednorazové rukavice: nitrilové, latexové, či vinylové? Ktoré si vybrať?
13.5.2022
Jednorazové rukavice sú nenahraditeľný pomocník pri práci a mnohých činnostiach v domácnostiach ale napríklad aj v obchodoch s potravinami.
Chcete rekonštruovať? Poradíme vám, čo na seba
1.4.2022
Čaká vás prerábka bytu, domu, či chalupy? Ak sa chystáte rekonštruovať svojpomocne, okrem náradia a stavebného materiálu budete potrebovať aj pracovné odevy, topánky a netreba zabudnúť aj na správnu…
Pracovné odevy: ako z nich odstrániť bežné škvrny?
18.3.2022
Vaše pracovné odevy vám vydržia tým dlhšie, čím lepšie sa o ne budete starať. Keďže býva pracovné oblečenie vyrobené z rôznych druhov materiálov – líši sa aj spôsob, ako ho prať a čistiť. Našťastie…
Štuple do uší: ako ich správne nasadzovať a používať?
4.3.2022
Denne predáme v našej predajni a eshope aspoň jeden pár štupľov do uší. Kupujú si ich nielen zamestnanci a zamestnávatelia na hlučné pracoviská, ale aj manželky chrápajúcich manželov, či susedky…
Ako vybrať respirátor proti vírusom (všetko, čo potrebujete vedieť)
18.2.2022
Hneď na začiatku je veľmi dôležité upozorniť na to, že neexistuje respirátor ani rúška, ktorý by vás na 100% ochránil pred nákazou. Obe však majú svoj význam pri šírení vírusu. Ich nosením môžete…
Jednorazové rukavice proti vírusom: Ako si vybrať?
4.2.2022
V poslednom období sa jednorazové rukavice najčastejšie spájajú so slovom vírus. Ochrana pred vírusmi v práci, nemocniciach, či nákupných centrách je veľmi dôležitá a jednorazové rukavice proti…
Ťahá vás rúško, či respirátor za ušami? Máme pre vás tipy, ako to napraviť.
12.12.2021
Rúško alebo respirátor. Stali sa našou každodennou realitou a pomôckou, bez ktorej takmer nikto z nás ani nevyjde z domu. Čo ale v prípade, že sme nútení mať rúško alebo respirátor na tvári celý deň…
DOKONCIT: Nebezpečná sklená vata. Ako sa chrániť pred jej čiastočkami?
11.7.2018
Často sa v našej práci stretávame s otázkou, ako sa chrániť pri práci so sklenou vatou (resp. sklenou minerálnou vlnou). Mnohí naši klienti sa totiž pri práci s ňou nechránili a potom im to pokožka…
DOKONCIT: Štuple do uší: ako ich správne nasadzovať a používať?
11.7.2018
Denne predáme našim klientom aspoň jeden pár štupľov do uší. Kupujú si ich nielen zamestnanci a zamestnávatelia na hlučné pracoviská, ale aj manželky chrápajúcich manželov, či susedky hlučných…
DOKONCIT: Vyberte si pracovnú obuv podľa symbolov ako profesionáli
5.5.2018
Nevyznáte sa v označeniach pracovnej obuvi? Neviete čo jednotlivé symboly pri pracovných topánkach znamenajú? Nevadí! V článku sa dočítate čo tieto značky a symboly znamenajú a aký je ich význam.
DOKONCIT: Tipy, ako sa dobre obliecť na prácu v záhrade a okolo domu
6.4.2018
Záhradkárska sezóna začala mnoho záhradkárov, kutilov a domácich majstrov sa na nás obracia, aby sme im pomohli vybrať si vhodné pracovné oblečenie, topánky a vôbec všetko ...
Výber správnej bezpečnostnej prilby
15.1.2014
Pre ochranu vlastného zdravia, alebo ochranu zdravia zamestnancov je potrebné myslieť na rôzne nebezpečné situácie. Jednou z nich je aj úraz hlavy na pracovisku, ktorému sa ale vieme vyhnúť správnym…
Ochráňte sa pred zimou v práci!
19.11.2013
Zimné pracovné odevy sú určené hlavne pre profesie, u ktorých je pobyt na chladnom vzduchu neodmysliteľnou súčasťou pracovného dňa. Pri práci v exteriéri hrozí v zime nebezpečenstvo v podobe chladu,…
Ako si správne ochrániť zrak pri práci?
24.9.2013
Pracovné úrazy, pri ktorých dochádza k poškodeniu zraku sú veľmi bežné. Len v USA sa ich denne stane 2.000. Až v 90% by sa týmto úrazom dalo zabrániť. Ako si teda správne ochrániť zrak pri práci?
Originálne a certifikované produkty Od overených výrobcov.
Tisíce spokojných klientov Staráme sa o vás už od roku 2013.
Novinky a akcie do e-mailu
Buďte prví, kto sa dozvie o špeciálnych zľavách a tajných akciách.
Príďte si vybrať do našej predajne v Stupave

Hviezdoslavova 764/4
900 31 Stupava

Viac o predajni

Otváracie hodiny predajne:

Po–Pia: 8.00–19.00

So: 8.00–12.00

Ne: Zatvorené

Zostaňme v kontakte
GoPay
Buďme v kontakte