0
Prihlásiť sa
Nemáte ešte účet?
Registráciou získate:
 • Prehľad o stave objednávok
 • Urýchlenie budúcich nákupov
 • Možnosť získať skvelé zľavy
  Viac info
Oblecsadoroboty.sk - pracovné oblečenie a obuv
0850 221 001 (Po-Pia 8-16 hod.)
V nákupnom košíku zatiaľ nič nemáte :-(

Poďme to napraviť :-) Pozrite si naše aktuálne akcie alebo novinky.

Dopravu máte zadarmo už pri nákupe od 49,00 €

Tipy a návody

Chystáte sa zmeniť dlažbu v exteriéri? Poradíme vám, ako si vybrať tú správnu.

19.7.2022

Rekonštrukcia exteriéru – to je podrobné plánovanie a hlavne správny výber materiálu a komponentov. Ak máte pred sebou kompletnú rekonštrukciu a jednou z vašich úloh bude aj výmena dlažby, čítajte ďalej.  Máme pre vás niekoľko oporných bodov a tipov, ktoré vám pri výbere dlažby môžu pomôcť a zjednodušiť rozhodovanie.

Pri výbere si položte niekoľko otázok

Vybrať ideálnu dlažbu na terasu, ktorá bude vyhovovať všetkým vašim požiadavkám nie je úplne jednoduché. Nie že by ich bolo na trhu nedostatok. Naopak. Ponuka kvalitných modelov je dnes naozaj bohatá. Práve preto bude rozhodovanie a výber vyžadovať dlhší čas. Odpovedzte si na týchto pár otázok, ktoré vám načrtnú konkrétnejšiu predstavu o tom, ktoré dlažba bude pre vás najvhodnejšia.

 1. Kde bude dlažba použitá? Na terase? Priamo pred vchodom do domu? Na záhrade za účelom vytvorenia cestičky? Okolo bazéna? V dnešnej dobe nebudete mať problém so selekciou, pretože filtrovanie podľa tejto podmienky je vo väčšine online obchodov samozrejmosťou. 
 2. Aký máte rozpočet? Aká suma predstavuje maximálnu hodnotu, ktorú ste ochotný do kúpy investovať? A aká cena je pre vás optimálna? 
 3. Ako by mala dlažba vyzerať? Máte konkrétne estetické preferencie? 
 4. Budete rekonštrukciu realizovať svojpomocne alebo sa zveríte do rúk profesionálom? Ak sa vyberiete odvážnejšou cestou a pustíte sa do toho sami, aké sú vaše predchádzajúce skúsenosti s podobnou prácou? 
 5. Mala by mať vaša exteriérová dlažba špeciálne vlastnosti? Napríklad protišmyková úprava, zvýšená zaťažiteľnosť a podobne. 
 6. Aké sú vaše očakávania ohľadom údržby? Ako často sa budete môcť venovať čisteniu dlažby? 

Základné vlastnosti dlažby do exteriéru

Jednou z najdôležitejších vlastností exteriérovej dlažby v našich končinách je mrazuvzdornosť. Aj keď sa vám môže zdať, že zimy sú stále miernejšie, to nič nemení na fakte, že teplota u nás často klesne pod 0 stupňov. A práve exteriérová dlažba musí odolať takýmto nepriaznivým vplyvom. V opačnom prípade by ste mali rátať s nutnosťou výmeny každé 2-3 roky. Pri výbere teda určite nezabudnite dbať na túto vlastnosť, s ktorou taktiež úzko súvisí aj odolnosť voči zrážkovej vode a teda schopnosť absorbovať vlhkosť. 

Ďalším dôležitým faktorom je odolnosť voči pošmyknutiu. Protišmyková dlažba nie je nevyhnutnosťou. Avšak v prípade, že niektorí členovia vašej domácnosti sú menej mobilní alebo máte deti, rozhodne by ste sa mali obzerať po dlažbe, ktorá má túto úpravu. Mali by ste však vedieť, že čím silnejšia je úprava proti pošmyknutiu, tým viac sa zvyšuje aj náročnosť údržby. 

Posledné trendy ukazujú, že hranice medzi vonkajšou dlažbou a modelmi do interiéru nie sú také striktné. A teda neplatí, že dlažba určená do exteriéru nemôže byť použitá aj v interiéri. V prípade, že chcete vytvoriť jednotný dizajn vonku aj vnútri, bude pre vás určite dobrou správou, že dnes už čoraz viac výrobcov ponúka dlažby s rovnakým vzhľadom vhodné do interiéru aj exteriéru. Samozrejme s takou úpravou povrchu, aby spĺňali požadované podmienky jednotlivých prostredí.

Výber dlažby na konkrétne miesto v záhrade

Pri výbere exteriérovej dlažby je kľúčovým aspektom konkrétne miesto, kde bude dlažba položená. Každá časť exteriéru má svoju úlohu a od tej sa odrážajú podmienky, ktoré budú na dlažbu kladené. 

Napríklad záhradný chodník má veľmi podstatnú funkciu, zďaleka nie len estetickú. Funguje ako záhradná cestička, ktorá zabezpečí, že po nej môžeme bezpečne prechádzať aj v daždivom počasí alebo počas mrazov. Pokiaľ máme takýto chodník položený aj okolo domu, jeho úlohou je taktiež aj chrániť dolnú časť vonkajších stien domu a intenzívne odvádzať vodu. Na tento účel sa často používajú betónové platne a obklady so štrkovým povrchom. Veľmi praktické riešenie predstavuje napríklad aj 2 cm gresová dlažba, ktorú môžete nalepiť na betónový podklad alebo ju môžete nainštalovať aj voľne, napríklad do piesku. 

Ak potrebujete položiť dlažbu na príjazdovú cestu, pričom by ste chceli prepojiť dizajn dlažby so záhradným chodníkom, nemusí to byť najjednoduchšie. Podmienky výberu dlažby na príjazdovú cestu sú prísnejšie. Musí byť totižto vysoko zaťažiteľná, čím sa výber použiteľných modelov zúži. Nie náhodou sú tieto cesty postavené z dlažobných kociek s hrúbkou minimálne 6 cm. 

Výber dlažby na terasu

Terasa je akýmsi predĺžením interiéru, ktoré má byť príjemným miestom na trávenie času. Práve tu je obrovský priestor na kreatívnu sebarealizáciu ale určite nezabúdajte ani na bezpečnosť. Aj tu by mal byť pohyb bezproblémový a bezpečný v každom ročnom období.

Terasa môže byť pokrytá rovnakou dlažbou ako izba, s ktorou je spojená. Ale nezabúdajte, že podmienky výberu exteriérove dlažby na terasu sú prísnejšie ako v prípade tej interiérovej. Aby bola dlažba na terasu bezpečná, mala by byť odolná voči rôznym nepriaznivým faktorom počasia. Či už sú to vysoké teploty v letných mesiacoch alebo dážď a mráz v období zimy.

Podľa odborníkov z portálu kachlickovo.sk je najvhodnejšou voľbou na terasu keramická gresová dlažba, ktorá je praktická z pohľadu údržby, no dokáže vyhovieť aj rôznym dizajnovým očakávaniam. 

Nezabúdajte na vhodné pracovné odevy

Ak sa do pokladania dlažby pustíte sami, nezabúdajte ani na vhodné pracovné odevy a ochranné pracovné pomôcky, ktoré vám prácu uľahčia. Položenie akejkoľvek dlažby, či už interiérovej alebo exteriérovej dá určite zabrať hlavne vašim rukám a kolenám.  

Aby sa vám s dlažbou dobre manipulovalo a zabránili ste prípadnému zraneniu, určite použite pracovné rukavice. Ideálnou voľbou sú povrstvené pracovné rukavice (tiež známe ako máčané), ktoré spĺňajú všetky požiadavky na ochranu vašich rúk pri tejto činnosti. Za nás doporučujeme napríklad tieto:

Pri tomto druhu práce určite nezostanú ušetrené vaše kolená. Aby ste predišli bolestiam a nadmernej záťaži kolien, veľmi praktické je používať nákolenníky, vďaka ktorým bude aj práca na kolenách bezproblémová a hlavne bezbolestná. Nákolenníky sa dajú jednoducho vložiť do rôznych druhov montérkových nohavíc

V prípade, že potrebujete jednotlivé kusy dlažby rezať, nezabúdajte ani na ochranu zraku a ochranu dýchacích ciest

Či už sa do pokladania dlažby pustíte sami alebo to prenecháte na skúsených profesionálov veríme, že sme vám poskytli užitočné rady, ktoré vám pri výbere dlažby pomôžu.

Článok vyšiel v spolupráci s kachlickovo.sk

Pracovné rukavice Cerva Garrulus, mechanické - univerzálne, máčané latex

Značka
Cerva
Sezónnosť
celosezónne
Dodávateľ
CERVA
Pohlavie
unisex
2,14 € s DPH
u vás do pondelka 24.6.

Latexové pracovné rukavice Redwing

Značka
Cerva
Sezónnosť
celosezónne
Pohlavie
pánske
1,64 € s DPH
u vás do pondelka 17.6.

Pracovné rukavice TB 700S Nevercut

Pohlavie
unisex
Značka
Tomás Bodero GROUP
26,50 € s DPH
u vás do pondelka 17.6.

Podobné články

Jeseň v horách v skratke - vrstvenie a dobrá obuv je základ
6.10.2022
Drkotanie zubov od zimy a cícerky potu stekajúce až do gatí. Nie, nechceme vás odradiť, práve naopak. Jesenná turistika je o dychberúcich farebných výhľadoch, rannom opare a o dokonalom tichu.…
Originálne a certifikované produkty Od overených výrobcov.
Tisíce spokojných klientov Staráme sa o vás už od roku 2013.
Novinky a akcie do e-mailu
Buďte prví, kto sa dozvie o špeciálnych zľavách a tajných akciách.
Zostaňme v kontakte
GoPay
Buďme v kontakte