Poďme to napraviť :-) Pozrite si naše aktuálne akcie alebo novinky.
Dopravu máte zadarmo už pri nákupe od 69,00 €
Strata sluchu nebolí, ani nezanecháva viditeľné jazvy. Je to však trvalé poškodenie, ktorému je možno v 100% prípadoch zabrániť. Hrozí riziko poškodenia sluchu pri práci aj vám? Ako mu zabrániť? Podľa čoho si vybrať tie správne chrániče sluchu teda slúchadlá alebo štuple do uší?
Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie je úraz následkom hluku najčastejší trvalý pracovný úraz na svete aj v Európskej únii.
Hladina hluku sa meria v decibeloch (dB). Veľmi zjednodušene je možné zorientovať sa v tom, či vám a vašim zamestnancom hrozí poškodenie sluchu pri práci podľa úrovne hluku na pracovisku:
Hladina, kedy vám už hrozí poškodenie sluchu je približne od 80 dB. Ak nepoznáte hladinu hluku na svojom pracovisku zodpovedajte si na nasledujúce otázky. Ak odpoviete „áno“ aspoň na jednu z nich – aj vy patríte medzi ľudí, ktorí čelia nebezpečenstvu poškodenia sluchu pri práci:
Strata sluchu väčšinou nastáva postupne. Avšak v čase, keď si to všimnete, je pravdepodobne príliš neskoro. Môžete však tiež utrpieť okamžité zranenie z veľmi hlasných alebo výbušných zvukov.
Symptómy a prvé znaky straty sluchu:
Posúdiť a zmerať úroveň hluku, ktorému sú zamestnanci na pracovisku exponovaní musí podľa zákona zamestnávateľ. Ak riziko poškodenia sluchu dôsledkom hluku nie je možné odstrániť inými opatreniami (napríklad použitím praktických protihlukových stien, ktoré účinne tlmia zvuky v dielňach a továrňach), zamestnávateľ musí svojim zamestnancom poskytnúť vhodné a primerané osobné ochranné pracovné prostriedky na ochranu sluchu (ďalej len “chrániče sluchu“). V prípade ak hluk na pracovisku dosahuje úroveň aspoň 80 dB, je zamestnávateľ povinný poskytnúť zamestnancom chrániče sluchu. Pri úrovni hluku 85 dB ich zamestnanci musia pri práci používať. Medzi ďalšie povinnosti zamestnávateľa podľa zákona patria: informovanie a praktický výcvik zamestnancov, zabezpečenie zdravotného dohľadu, atď. Chrániče sluchu sa vyberú tak, aby sa úplne odstránilo riziko pre sluch alebo aby sa riziko znížilo na najnižšiu možnú mieru.
Pre výber správnych chráničov sluchu je potrebné posúdiť:
Nakoniec je potrebné vypočítať potrebný útlm chráničov sluchu, ktorý potrebujeme pre dosiahnutie potrebnej úrovne ochrany sluchu. Útlm chráničov sluchu výrobcovia udávajú prostredníctvom ukazovateľa SNR (Single Number Rating: laboratórne hodnotenie veľkosti tlmenia dosiahnutého u 84% užívateľov pri správnom pôsobení – SNR je iba populačné hodnotenie, nie je determinant individuálneho tlmenia).
Potrebnú hodnotu útlmu chráničov sluchu teda SNR stanovíme podľa vzorca:
Cieľová hodnota zvuku pri práci (je medzi 70 a 80 dB) = reálna hladina hluku pri práci – hodnota SNR
Teda SNR pre výber chráničov sluchu vypočítame takto:
SNR = hladina hluku pri práci – požadovaná cieľová hodnota (teda 70 – 80 dB)
Napr.: ak pracujete pri hladine hluku na úrovni 100dB => môžete si vybrať chrániče sluchu so SNR aspoň 21 dB. Dosiahnete tak hluk na úrovni 79 dB.
Chrániče sluchu sú dostupné v rôznych podobách. Vybrať si môžete: ochranné slúchadlá (aj komunikačné slúchadlá) alebo štuple do uší.
Správnou ochranou sluchu a vhodným výberom ochranných pracovných pomôcok veľmi jednoducho pri práci zabránite poškodeniu, či strate sluchu pri práci.
Železničná 1043
900 31 Stupava
Viac o výdajnom mieste
Po–Pia: 9.00–16.00
So, Ne: Zatvorené
Tel.: 0850 221 001