0
Prihlásiť sa
Nemáte ešte účet?
Registráciou získate:
  • Prehľad o stave objednávok
  • Urýchlenie budúcich nákupov
  • Možnosť získať skvelé zľavy
    Viac info
Oblecsadoroboty.sk - pracovné oblečenie a obuv
0850 221 001 (Po-Pia 8-16 hod.)
V nákupnom košíku zatiaľ nič nemáte :-(

Poďme to napraviť :-) Pozrite si naše aktuálne akcie alebo novinky.

Dopravu máte zadarmo už pri nákupe od 49,00 €

FINÁLNY zimný výpredaj: zľavy až -41%. Kliknite na kategóriu zľavy!

Tipy a návody

Jednorazové rukavice: nitrilové, latexové, či vinylové? Ktoré si vybrať?

13.5.2022

Jednorazové rukavice sú nenahraditeľný pomocník pri práci a mnohých činnostiach v domácnostiach ale napríklad aj v obchodoch s potravinami. Ich výhodou je presne to, čo nesú už vo svojom názve – jednorazové použitie a s tým súvisiaca maximálna hygienickosť. V ponuke sú nitrilovélatexové, ale aj vinylové, či polyetylénové rukavice. V čase pandémie korona vírusu COVID-19 sú jednorazové pracovné rukavice veľmi vyhľadávané aj na ochranu pred vírusmi. Často sa však stretávame s tým, že našim klientom nie je úplne jasné, aké si zvoliť.

Jednorazové rukavice sú vyrábané z rôznych materiálov: poznáme nitrilové, latexové, vinylové, polyetylénové, neoprénové, rukavice z PI (polyisopren) alebo z kombinácie nitrilu a neoprénu (polychloropren). V jednotlivých kategóriách je možné vybrať si jednorazové pracovné rukavice podľa hrúbky materiálu na prstoch, na dlani, podľa dĺžky manžety a farby. Medzi základné rozdelenie patrí aj možnosť výberu zo sterilných a nesterilných, pudrovaných rukavíc alebo nepudrovaných rukavíc, ktoré obmedzujú potenie a zjednodušujú navliekanie a vyzliekanie.

V prípade požiadaviek na povrchovú úpravu rukavíc sú v ponuke rukavice hladké, sčasti zdrsnené (končeky prstov, prípadne celý prst) pre lepší úchop, alebo zdrsnené po celej časti rukavice. V laboratóriách a automobilovom priemysle sa veľmi často môžete stretnúť s požiadavkou na antistatické rukavice, ktoré má vo svojej ponuke bohato zastúpené napríklad značka Ansell. V neposlednom rade si viete rukavice vybrať podľa veľkosti. Taktiež na trhu existujú rukavice ktoré sú vhodné pre ľudí s alergickými reakciami na pokožke.

Jednorazové nitrilové rukavice

Nitrilové rukavice sa v rámci jednorazových rukavíc vyznačujú odolnosťou voči oderu a prepichnutiu. Majú 3- násobne vyššiu odolnosť voči prepichnutiu ako latexové rukavice. Majú výborný úchop v suchých, mokrých aj mastných podmienkach a ich silnou stránkou je aj odolnosť voči olejom a mazivám. Sú určené na veľmi náročné práce a majú širokú využiteľnosť v automobilovom, potravinárskom a chemickom priemysle. Sú vhodné pri údržbárskych, sanitačných prácach, činnostiach ako príprava jedál, manipulácia a spracovanie potravín (mäso, ryby), marinovanie, údržba a poriadok pracovísk, ale aj starostlivosť o ľudské telo. Nie sú vhodné na použitie pri manipulácii s kyselinami, ketónmi a alkoholom.

Jednorazové latexové rukavice

Latexové rukavice veľmi dobre priliehajú na ruku a používajú sa na práce, kde je potrebný cit a precíznosť. Ich tenký a elastický materiál taktiež oceníte pri ich snímaní z ruky. Jednorazové latexové rukavice sú vhodné do strojárskeho a automobilového priemyslu, napríklad na údržbu a servis vozidiel.  Kontrola dielov, výmena olejov, kvapalín a filtrov, opravy motorov, to sú činnosti, ktoré spoľahlivo s latexovými rukavicami zvládnete. Vo farmaceutickom priemysle latexové rukavice ochránia pri odbere vzoriek a ich spracovaní, ale aj pri údržbe laboratórneho nábytku a náradia. Latexové rukavice nie sú vhodné na prácu s olejmi, mazivami a ropnými produktami.

Jednorazové pracovné rukavice

Jednorazové vinylové rukavice

Vinylové rukavice sú veľmi využívané v potravinárskom priemysle alebo v rôznych laboratóriách. Sú odolné proti presiaknutiu. Vyznačujú sa ľahkosťou, vynikajúcou obratnosťou a pružnosťou. Pri manipulácií s predmetmi nezanechávajú otlačky prstov. Odporúčajú sa používať pri práci s kvapalinami a presune pevných látok, odbere vzoriek a ich spracovaní, čistení strojov a zariadení. 

Jednorazové neoprénové rukavice

Menej často sa v dopytoch od našich klientov vyskytujú jednorazové neoprénové rukavice. Výhodou neoprénových rukavíc je odolnosť proti oderu a prepichnutiu, odolnosť voči olejom, mazivám a uhľovodíkom a skvelá ochrana aj pred agresívnymi chemikáliami. Neoprénové zloženie naviac znižuje podráždenie kože a riziko alergických reakcií. Vhodné sú pri dezinfekcii a sanitácii, čistení laboratórneho nábytku, presune kvapalín, montáži dielov, odbere vzoriek a ich spracovaní, miešaní pevných a kvapalných látok alebo zbere vzoriek surovín. Tento druh jednorazových rukavíc má vylepšené uchopenie vo vlhkom prostredí. Nie sú vhodné na manipuláciu s chlórovými rozpúšťadlami.

Jednorazové polyisoprénové rukavice

PI – polyisoprénové jednorazové rukavice sú asi najmenej známe z kategórie jednorazových pracovných rukavíc. Sú vyrábané z ultra jemnej polyisoprénovej vrstvy a po nasadení sa rukavice tvária ako naša druhá koža. Preto sú veľmi pohodlné a citlivé. Využitie majú pri údržbe laboratórneho nábytku, odstraňovaní uniknutých látok, balení a označovaní, preprave kvapalín a odbere vzoriek.

Jednorazové rukavice z kombinácie nitrilu a neoprénu

Posledná kategória jednorazových rukavíc je kombinácia nitrilu a neoprénu. Najčastejšie využitie majú pri práci s elektronikou. Sú odolné voči chemikáliám určené do čistého prostredia. Použitie: miešanie pevných a kvapalných látok, odstránenie uniknutých látok, montáž dielov, váženie a výdaj pevných a kvapalných surovín.

Polyetylenové (mikroténové) rukavice

Najjednoduchšie jednorazové rukavice, s ktorými sa však bežný nositeľ stretáva zrejme najčastejšie sú polyetylénové „sáčkové” resp. mikroténové rukavice, ktoré vás čakajú v každej predajni s pekárenskými výrobkami. Jednorazové rukavice z polyetylénovej fólie sú vhodné pre krátkodobý styk s potravinami, podľa nariadenia (ES) č. 1935/2004 EÚ parlamentu a rady. Tieto rukavice sú bez akýchkoľvek požiadaviek na chemické alebo vírusové vlastnosti.

Ako ste sa dočítali, v rodine jednorazových rukavíc je veľká rozmanitosť materiálov, ktoré ponúkajú rôzne možnosti využitia v našom bežnom aj pracovnom živote. Veríme, že týmto článkom sme vám do tejto problematiky vniesli veľa nových informácií, ktoré vás navedú k správnemu výberu tejto momentálne žiadanej komodity.

Podobné články

Jeseň v horách v skratke - vrstvenie a dobrá obuv je základ
6.10.2022
Drkotanie zubov od zimy a cícerky potu stekajúce až do gatí. Nie, nechceme vás odradiť, práve naopak. Jesenná turistika je o dychberúcich farebných výhľadoch, rannom opare a o dokonalom tichu.…
Originálne a certifikované produkty Od overených výrobcov.
Tisíce spokojných klientov Staráme sa o vás už od roku 2013.
Novinky a akcie do e-mailu
Buďte prví, kto sa dozvie o špeciálnych zľavách a tajných akciách.
Zostaňme v kontakte
GoPay
Buďme v kontakte