Poďme to napraviť :-) Pozrite si naše aktuálne akcie alebo novinky.
Dopravu máte zadarmo už pri nákupe od 69,00 €
Naši zákazníci sa nás veľmi často pýtajú, kedy majú nárok na pracovné oblečenie alebo bezpečnostnú pracovnú obuv. Tieto otázky upravuje Nariadenie vlády Slovenskej republiky z 24. mája 2006 o minimálnych požiadavkách na poskytovanie a používanie osobných ochranných pracovných prostriedkov č . 395/2006 Z.z..
Osobným ochranným pracovným prostriedkom je každý prostriedok, ktorý zamestnanec pri práci nosí, drží alebo inak používa (vrátane jeho doplnkov a príslušenstva), ak je určený na ochranu bezpečnosti a zdravia zamestnanca. Medzi osobné ochranné pracovné prostriedky na ochranu zdravia a života pri práci patria*: ochranné pracovné odevy, pracovná a bezpečnostná obuv, pracovné rukavice, ochranné pracovné prilby, slúchadlá a iné chrániče sluchu, prostriedky na ochranu dýchania ako filtre a respirátory, ochranné okuliare, štíty a kukly, prostriedky na prevenciu proti pádu, atď. Medzi osobné ochranné pracovné prostriedky samozrejme nepatria pracovné odevy ako obleky, kravaty – teda oblečenie pre manažérov.
Osobný ochranný pracovný prostriedok zamestnávateľ poskytuje** zamestnancovi, ak nebezpečenstvo poškodenia zdravia pri práci nemožno vylúčiť ani obmedziť technickými prostriedkami, prostriedkami kolektívnej ochrany ani metódami a formami organizácie práce.
Pracovný odev alebo pracovnú obuv zamestnávateľ poskytuje** zamestnancovi aj vtedy, ak pracuje v prostredí, v ktorom odev alebo obuv podliehajú mimoriadnemu opotrebovaniu alebo mimoriadnemu znečisteniu, ak sa stanú nepoužiteľné za čas kratší ako šesť mesiacov.
Osobné ochranné pracovné prostriedky, ktoré zamestnávateľ poskytuje zamestnancovi, musia zabezpečovať účinnú ochranu zamestnanca pred všetkými existujúcimi aj predvídateľnými nebezpečenstvami a zároveň musia zodpovedať pracovným podmienkam na jeho pracovisku a vyhovovať ergonomickým požiadavkám a aj zdravotnému stavu zamestnanca.
Pred výberom vhodných osobných ochranných pracovných prostriedkov musí zamestnávateľ zanalyzovať všetky riziká a nebezpečenstvá a na základe nich charakterizovať vlastnosti vhodného osobného ochranného pracovného prostriedku.
Zamestnávateľ je povinný určiť podmienky používania osobného ochranného pracovného prostriedku, aj dobu používania na základe závažnosti nebezpečenstva (a dĺžky jeho pôsobenia), charakteru práce a pracoviska, vlastností a účinnosti príslušného osobného ochranného pracovného prostriedku.
Zamestnávateľ zabezpečuje udržiavanie osobného ochranného pracovného prostriedku najmä čistením, opravou a výmenou.
Všetky ďalšie podrobnosti o poskytovaní osobných ochranných pracovných prostriedkov nájdete priamo v Nariadení 395/2006 Z.z. alebo sa obráťte priamo na svojho zamestnávateľa (prípadne jeho zástupcu: napríklad bezpečnostného technika). Ak si chcete vybrať pracovné odevy, obuv alebo ochranné pracovné pomôcky – môžete tak urobiť v našom eshope:
Pozn.:
*Podrobný zoznam osobných ochranných pracovných prostriedkov je uvedený v prílohe č. 1 Nariadenia. Osobnými ochrannými pracovnými prostriedkami alebo nebezpečenstvami môžu však byť aj iné osobné ochranné pracovné prostriedky, ako sú uvedené v prílohe č.1, ak ich určil zamestnávateľ a sú v súlade s týmto Nariadením vlády.
**Zoznam prác, pri ktorých sa poskytujú osobné ochranné pracovné prostriedky, je uvedený v prílohe č. 3 Nariadenia. Práca, pri ktorej sa poskytujú osobné ochranné pracovné prostriedky, môže byť aj iná práca, ako je uvedená v prílohe č. 3, ak nebezpečenstvo nemožno vylúčiť ani obmedziť spôsobom ustanoveným v odseku 1.
Zdroj foto: www.freepik.com
Železničná 1043
900 31 Stupava
Viac o výdajnom mieste
Po–Pia: 9.00–16.00
So, Ne: Zatvorené
Tel.: 0850 221 001