0
Prihlásiť sa
Nemáte ešte účet?
Registráciou získate:
  • Prehľad o stave objednávok
  • Urýchlenie budúcich nákupov
  • Možnosť získať skvelé zľavy
    Viac info
Oblecsadoroboty.sk - pracovné oblečenie a obuv
0850 221 001 (Po-Pia 8-16 hod.)
V nákupnom košíku zatiaľ nič nemáte :-(

Poďme to napraviť :-) Pozrite si naše aktuálne akcie alebo novinky.

Dopravu máte zadarmo už pri nákupe od 49,00 €

FINÁLNY zimný výpredaj: zľavy až -41%. Kliknite na kategóriu zľavy!

Tipy a návody

Pracovné odevy: ako z nich odstrániť bežné škvrny?

18.3.2022

Vaše pracovné odevy vám vydržia tým dlhšie, čím lepšie sa o ne budete starať. Keďže býva pracovné oblečenie vyrobené z rôznych druhov materiálov – líši sa aj spôsob, ako ho prať a čistiť. Našťastie nejde o žiadnu vedu – ako správne prať vaše pracovné odevy zistíte jednoducho podľa symbolov na štítkoch. Čo však s tým, keď pri práci získa vaše oblečenie škvrnu?

Pripravili sme vám tipy a návody, ako sa zbaviť najčastejších fľakov, ktoré môžete na vašich pracovných odevoch nadobudnúť pri práci.

Odstránenie hrdze

Pri odstraňovaní hrdze z kovových predmetov sa stáva, že sa odev znečistí. Škvrny od hrdze odstránite tak, že daný kúsok pracovného odevu namočíte do citrónovej šťavy, posolíte a necháte pôsobiť minimálne 30 minút. Nakoniec celé oblečenie operte.

 

Odstránenie potu

Žlté fľaky, ktoré nielen na pracovnom oblečení zostávajú v podpazuší – vznikajú pôsobením potu, ale aj používaním antiperspirantov. Zbavíte sa ich takto:

  • Bavlnené pracovné odevy:

Bavlnené pracovné oblečenie najprv namočte do umývadla s teplou vodou, do ktorej ste pridali ocot (1 čajovú lyžičku na 1 liter vody). Nechajte pôsobiť a potom vyperte v práčke. Použiť môžete aj klasické mydlo na pranie, ktorým škvrnu potriete a potom opäť oblečenie na niekoľko hodín namočíte do teplej vody.

  • Pracovné odevy z ostatných tkanín:

V takomto prípade je skvelým odstraňovačom škvŕn od potu teplá voda zmiešaná so soľou (cca 1 hrsť soli na 1 liter vody), do ktorej oblečenie namočíte a následne operiete v pračke.

Odstránenie olejových škvŕn

V prípade, že máte na pracovnom odeve, napríklad montérkach olejovú alebo inú mastnú škvrnu – pomôže vám prostriedok, ktorý bežne používate na umývanie riadu. Na znečistené miesto aplikujte saponát tak, aby pokryl celú plochu škvrny a ideálne, aby sa do nej vpil. Nechajte pôsobiť a následne vyperte odev v práčke. Podobne, ako saponát vám poslúži aj sóda bikarbóna. V malej miske zmiešajte sódu bikarbónu s vodou (50g sódy bikarbóny na 1 lyžicu horúcej vody). Zmes aplikujte na škvrnu, nechajte pôsobiť a odev vyperte ako obvykle.

Odstránenie škvŕn od živice

Ak sa na pracovných odevoch vznikne škvrna od živice, je vhodné dané miesto (zo spodnej časti) potrieť hovädzím lojom alebo bravčovou masťou. Masť živicu rozpustí. Potom už len očistíte mastný fľak prostriedkom na umývanie riadu a vyperiete. Ak je vrstva živice príliš hrubá, oblečenie najprv vložte do mrazničky. Potom ako živica „zmrzne“ – zoškrabte ju a ďalej postupujte podľa návodu vyššie.

V prípade, ak škvrna nejde odstrániť, použite benzínový čistič škvŕn, nechajte ho pôsobiť, miesto prežehlite cez pijavý papier žehličkou a nakoniec operte.

Odstránenie škvŕn od asfaltu

Na pracovné oblečenie so škvrnou od asfaltu vám pomôže bravčová masť (prípadne aj maslo/bravčová masť/vazelína/olej). Potrite ňou fľak a opatrne ho zotrite od krajov do stredu (aby ste škvrnu nezväčšili). Zašpinený kúsok odevu následne preperte v rukách s použitím pracieho mydla. Ak ešte nejaká časť fľaku na zostane – postup opakujte až dovtedy, kým škvrna nezmizne. Nakoniec celý odev operte bežne v práčke. Ak je vrstva asfaltu príliš hrubá – dajte najprv odev do mrazničky, vrstvu zoškrabte a potom postupujte podľa popisu vyššie.

Veríme, že vám naše návody a tipy pomôžu, aby ste mali svoje pracovné odevy vždy čisté. Ak máte aj  vy zaručené tipy, ako sa zbaviť fľakov a škvŕn z pracovného oblečenia – napíšte nám ich do komentárov.

 

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Podobné články

Jeseň v horách v skratke - vrstvenie a dobrá obuv je základ
6.10.2022
Drkotanie zubov od zimy a cícerky potu stekajúce až do gatí. Nie, nechceme vás odradiť, práve naopak. Jesenná turistika je o dychberúcich farebných výhľadoch, rannom opare a o dokonalom tichu.…
Originálne a certifikované produkty Od overených výrobcov.
Tisíce spokojných klientov Staráme sa o vás už od roku 2013.
Novinky a akcie do e-mailu
Buďte prví, kto sa dozvie o špeciálnych zľavách a tajných akciách.
Zostaňme v kontakte
GoPay
Buďme v kontakte