Test pracovnej obuvi s bezpečnostnou špicou

Čo musí vydržať pracovná obuv s oceľovou špicou?

Test pracovnej obuvi s oceľovou špicou

Pracovná obuv s oceľovou špicou: denne ju nosia pri práci stovky tisíc pracovníkov. Je to základ ochrany zdravia pri mnohých povolaniach. Skladníkom hrozí, že im cez nohu prejde vysokozdvižný vozík, murárom, že im spadne tehla na nohy. Takýchto príkladov by sme našli naozaj neúrekom. Posvietili sme si teda na to, akú záťaž vydržia topánky s bezpečnostnou špicou.

Všetky bezpečnostné topánky s kovovou, ale aj nekovovou ochrannou špicou sú podrobené certifikačným testom (podľa normy EN 12568), ktoré preveria, či naozaj dokážu ochrániť svojho nositeľa pred rizikami, ktoré mu pri práci hrozia. Len tá obuv, ktorá úspešne „prejde“ testami dostane certifikát s označením EN ISO 20345. Okrem vyhotovenia samotnej tužinky sa testuje aj jej odolnosť proti nárazu a tlaku. Presne toto je totiž hlavnou úlohou topánok s bezpečnostnou špicou: ochrániť prsty svojho nositeľa pred nárazom alebo tlakom ťažkého predmetu. Pri kovových tužinkách sa naviac testuje aj ich odolnosť voči korózii, pri nekovových zas ich odolnosť proti starnutiu a vplyvom prostredia.

Test odolnosti proti nárazu

Pri teste odolnosti proti nárazu sa na tužinku spúšťa tzv. oceľový nárazník vážiaci 20 kg (±2 kg) so zašpicateným klinom. Musí sa spustiť z takej výšky, aby energia nárazu na tužinku bola 200 J (±4 J).  Do bezpečnostnej tužinky sa umiestni valček z plastelíny, aby sa mohlo vyhodnotiť o koľko bola tužinka nárazom stlačená. Norma samozrejme definuje aj presné hodnoty, ktoré musia byť dosiahnuté, aby topánky s tužinkou mohli byť certifikované. Tužinka tiež nemôže mať po teste žiadne ostré hrany alebo praskliny.

Test odolnosti proti tlaku resp. stlačeniu

Pri teste odolnosti proti stlačeniu sa tužinka vloží medzi 2 platne (zhora a zdola), ktoré na ňu vyvinú tlak silou 15 kN (±1 kN), čo je približne 1530 kg. Do vnútra tužinky je umiestnený valček z plastelíny, ktorý jasne ukáže do akej miery bola tužinka tlakom stlačená.

Akým skúškam sme topánky s oceľovou špicou podrobili my?

Na vlastnej koži sme otestovali bezpečnostné pracovné topánky s oceľovou špicou v situáciách, ktoré môžu nastať denne takmer na každom pracovisku. Ako to dopadlo?

A čo na výsledky hovorí náš „testovač“ a produktový špecialista Neri?: „Ochranu nohy netreba v žiadnom prípade podceňovať. Je to veľmi dôležité pre zachovanie zdravia. Pri tomto teste sa nám vyvrátil mýtus o tom, že ak auto prejde po nohe – tak oceľová špica odsekne prsty. Moje nohy boli po obidvoch testoch úplne v poriadku.“

V teste sme použili bezpečnostné topánky Bennon Spacer S1P s oceľovou špicou a nekovovou planžetou proti prepichnutiu. Nájdete ich aj v našom eshope:

Testovali sme pracovnú obuv s oceľovou špicou Bennon Spacer S1P