Nájdite vhodné jednorázové pracovné odevy pre svoju prácu

V bežnej praxi sa čoraz častejšie stretávame s používaním jednorázových ochranných pracovných odevov a pomôcok. Či už sú to jednorazové návleky na obuv, alebo ochranné pracovné kombinézy ľuďom tieto výrobky uľahčujú prácu a ochránia pracovný odev  a obuv a často aj interiér domu, či bytu. Ponúkané produkty sa najčastejšie využívajú v záhradkárstve, stavebníctve a v prostredí, kde sa vyžaduje zvýšená hygiena.

Aké materiály sa používajú na ich výrobu?

Polyetylén (PE) ako flexibilné umelé vlákno poskytuje ochranu proti chemikáliám. S polyetylénu sa najčastejšie vyrábajú jednorazové ochranné zástery, jednorazové návleky na obuv.

Polypropylén (PP)  je netkané priedušné vlákno, ktoré zabezpečuje vynikajúci komfort. Používa sa na výrobu jednorazových ochranných plášťov a kombinéz, ktoré sa najčastejšie používajú ako návštevnícke pracovné odevy vo výrobných závodoch.

Kombináciou polypropylénu a polyetylénu vznikne vrstvený tkaný mikroporézny materiál s vysokou ochranou pred väčšinou chemikálií a pevnými časticami. Tento materiál je vysoko odolný a nepúšťa vlákna.

Výnimočnú ochranu a priedušnosť materiálu poskytuje kombinácia troch polypropylénových vrstiev. Rozpustené vrstvy sú vytvárané teplým vzduchom a vďaka tomu tvoria chemickú bariéru.

 

Ako si správne vybrať jednorázové ochranné odevy?

Pri jednorazových odevoch sa najčastejšie stretávame s normami EN13034 typ 6  s protichemickou ochranou proti postriekaniu, EN13982-1 typ 5 s protichemickou ochranou proti prachu ( azbestu ), EN14605 typ 4 a 3 s protichemickou ochranou proti hmle, resp. proti rozstreku.

Použitie

Riziká

Ochranná úroveň

Pracovná údržba

Znečistenie

Kategória I/bez OOP

Priemyselné čistenie

Vystavenie pôsobenia škodlivých chemických látok a častíc

Typ 6

Typ 5

Odstraňovanie azbestu

(prachové častice >1 mikrón)

Kontakt s časticami a vláknami

Typ 5

Poľnohospodárstvo a záhradníctvo

( manipulácia s herbicídmi, pesticídmi, fungicídmi, hnojivá a i.)

Kontakt so škodlivými látkami

Typ 4

Striekanie náterových hmôt

(rozpúšťadlá)

Kontakt s nízko koncentrovanými aerosólmi

Typ 4

    Striekanie náterových hmôt

(príprava, miešanie)

Kontakt s vysoko koncentrovanými aerosólmi

Typ 3

Laboratóriá, chemické obory

Kontakt s chemickými produktami

Typ 3

Pracovníci havarijných oddielov a záchranári

Bakteriologická kontaminácia

Typ 4-B

Typ 3-B