Jednorazové rukavice: nitrilové, latexové, či vinylové? Ktoré si vybrať?

Jednorazové rukavice sú nenahraditeľný pomocník pri práci, mnohých činnostiach v domácnostiach, ale aj v obchodoch s potravinami. Ich výhodou je presne to, čo nesú už vo svojom názve – ich jednorazové použitie a s tým súvisiaca maximálna hygienickosť. V ponuke sú nitrilové, latexové, ale aj vinylové, či polyetylénové rukavice. V čase pandémie korona vírusu COVID-19 sú jednorazové pracovné rukavice veľmi vyhľadávané aj na ochranu pred vírusmi. Často sa však stretávame s tým, že našim klientom nie je jasné, aké si zvoliť.

Jednorazové rukavice sú vyrábané z rôznych materiálov: poznáme nitrilové, latexové, vinylové, polyetylénové, neoprénové, rukavice z PI (polyisopren) alebo z kombinácie nitrilu a neoprénu (polychloropren). V jednotlivých kategóriách je možné vybrať si jednorazové pracovné rukavice podľa hrúbky materiálu na prstoch, na dlani, podľa dĺžky manžety a farby. Medzi základné rozdelenie patrí aj možnosť výberu zo sterilných a nesterilných, nepudrovaných rukavíc alebo pudrovaných rukavíc, ktoré obmedzujú potenie a zjednodušujú navliekanie a vyzliekanie. V prípade požiadaviek na povrchovú úpravu rukavíc sú v ponuke rukavice hladké, sčasti zdrsnené (končeky prstov, prípadne celý prst) pre lepší úchop, alebo zdrsnené po celej časti rukavice. V laboratóriách a automobilovom priemysle sa veľmi často môžete stretnúť s požiadavkou na antistatické rukavice, ktoré má vo svojej ponuke bohato zastúpené napríklad značka Ansell. V neposlednom rade si viete rukavice vybrať podľa veľkosti. Taktiež na trhu existujú rukavice ktoré sú vhodné pre ľudí s alergickými reakciami na pokožke.

Jednorazové nitrilové rukavice

Nitrilové rukavice sa v rámci jednorazových rukavíc vyznačujú odolnosťou voči oderu a prepichnutiu. Majú 3- násobne vyššiu odolnosť voči prepichnutiu ako latexové rukavice. Majú výborný úchop v suchých, mokrých aj mastných podmienkach a ich silnou stránkou je aj odolnosť voči olejom a mazivám. Sú určené na veľmi náročné práce a majú širokú využiteľnosť v automobilovom, potravinárskom a chemickom priemysle. Sú vhodné pri údržbárskych, sanitačných prácach, činnostiach ako príprava jedál, manipulácia a spracovanie potravín (mäso, ryby), marinovanie, údržba a poriadok pracovísk, ale aj starostlivosť o ľudské telo. Nie sú vhodné na použitie pri manipulácii s kyselinami, ketónmi a alkoholom.

Jednorazové latexové rukavice

Latexové rukavice veľmi dobre priliehajú na ruku a používajú sa na práce, kde je potrebný cit a precíznosť. Ich tenký a elastický materiál taktiež oceníte pri ich snímaní z ruky. Jednorazové latexové rukavice sú vhodné do automobilového a strojárenského priemyslu, ale aj na údržbu a servis vozidiel. Veľké zastúpenie majú v prírodných vedách. Kontrola dielov, výmena olejov, kvapalín a filtrov, opravy motorov to sú činnosti, ktoré spoľahlivo s latexovými rukavicami zvládnete. Vo farmaceutickom priemysle latexové rukavice ochránia pri odbere vzoriek a ich spracovaní, ale aj pri údržbe laboratórneho nábytku a náradia. Latexové rukavice nie sú vhodné na prácu s olejmi, mazivami a ropnými produktami.

Jednorazové pracovné rukavice

Jednorazové vinylové rukavice

Do potravinárskeho priemyslu a pri práci v prírodných vedách sa často používajú vinylové rukavice. Vinylové rukavice sú odolné proti presiaknutiu a prasklinám. Vyznačujú sa ľahkosťou, vynikajúcou obratnosťou a pružnosťou. Pri manipulácií s predmetmi nezanechávajú otlačky prstov. Odporúčajú sa pri práci s kvapalinami a presune pevných látok, odbere vzoriek a ich spracovaní, čistení strojov a zariadení, všetky aplikácie pri spracovaní potravín, ktoré majú kontakt s potravinami.

Jednorazové neoprénové rukavice

Menej často sa v dopytoch od našich klientov vyskytujú jednorazové neoprénové rukavice. Výhodou neoprénových rukavíc je odolnosť proti oderu a prepichnutiu, odolnosť voči olejom, mazivám a uhľovodíkom a skvelá ochrana aj pred agresívnymi chemikáliami. Neoprénové zloženie naviac znižuje podráždenie kože a riziko alergických reakcií. Tieto rukavice sa používajú najčastejšie pri práci v prírodných vedách. Vhodné sú pri práci dezinfekcii a sanitácií továrne, čistenie laboratórneho nábytku, presune kvapalín, montáži dielov, odbere vzoriek a ich spracovaní, miešanie pevných a kvapalných látok, zbere vzoriek surovín. Tento druh jednorazovej rukavice má vylepšené uchopenie vo vlhkom prostredí, sú mimoriadne pohodlné pri aj dlhých procedúrach. Nie sú vhodné na manipuláciu s chlórovými rozpúšťadlami.

Jednorazové polyisoprénové rukavice

PI – polyisoprénové jednorazové rukavice sú asi najmenej známe z kategórie jednorazových pracovných rukavíc. Sú vyrábané z ultra jemnej polyisoprénovej vrstvy a po nasadení rukavice sa tvária ako naša druhá koža. Preto sú veľmi pohodlné a citlivé. Využitie majú v prírodných vedách pri údržbe laboratórneho nábytku, odstraňovaní uniknutých látok, balení a označovaní, preprave kvapalín a odbere vzoriek.

Jednorazové rukavice z kombinácie nitrilu a neoprénu

Posledná kategória jednorazových rukavíc je kombinácia nitrilu a neoprénu. Najčastejšie využitie majú pri práci s elektronikou alebo v prírodovedectve. Sú odolné voči chemikáliám určené do čistého prostredia. Použitie: miešanie pekných a kvapalných látok, odstránenie uniknutých látok, montáž dielov, váženie a výdaj pevných a kvapalných surovín.

Polyetylenové (mikroténové) rukavice

Najjednoduchšie jednorazové rukavice, s ktorými sa však bežný nositeľ stretáva zrejme najčastejšie sú polyetylénové „sáčkové” resp. mikroténové rukavice, ktoré vás čakajú v každej predajni s pekárenskými výrobkami. Jednorazové rukavice z polyetylénovej fólie sú vhodné pre krátkodobý styk s potravinami, podľa nariadenia (ES) č. 1935/2004 EÚ parlamentu a rady. Tieto rukavice sú bez akýchkoľvek požiadaviek na chemické, vírusové vlastnosti.

Ako ste sa dočítali v rodine jednorazových rukavíc je veľká rozmanitosť materiálov, ktoré ponúkajú rôzne možnosti využitia v našom bežnom aj pracovnom živote. Veríme, že týmto článkom sme vám do tejto problematiky vniesli veľa nových informácií, ktoré vás navedú k správnemu výberu tejto momentálne žiadanej komodity.