Koronavírus vypredal respirátory zo skladov na celom svete. Čo bude ďalej?

Pred pár dňami sme zaznamenali enormný nárast záujmu o respirátory na ochranu pred vírusmi. Podobnému záujmu čelia výrobcovia a predajcovia respirátorov po celom svete. Aj preto sú sklady v Európe, Amerike, Austrálii, ale aj Ázii vypredané a výrobcovia nestíhajú reagovať na požiadavky trhu. Dôvodom je najmä panika okolo šíriaceho sa koronavírusu.

Koronavírus však nie je jedinou príčinou, dôvodov je viac

V takmer identickom čase sa stretli viaceré príčiny rastúceho dopytu po respirátoroch na ochranu dychu. Januárová sopečná aktivita na Filipínach, ničivé požiare v Austrálii a šíriaci sa čínsky koronavírus COVID-19. Záujem o respirátory na ochranu pred vírusmi vzrástol na celom svete. Naviac čínski výrobcovia dodávky respirátorov presmerovali výsostne len na čínsky trh a zrušili objednávky do Európy aj do ostatných končín sveta. V našich podmienkach sme intenzívny nárast predaja pocítili už koncom januára od klientov v Českej republike. V priebehu víkendu sme dostali niekoľko tisíc objednávok z českej republiky, kde záujem o respirátory medzi bežnými ľuďmi podľa všetkého vyvolalo video na Youtube. O pár dní sa začali ozývať aj klienti na Slovensku. Sklady výrobcov sa však v priebehu pár dní dramaticky znížili. Problém je najmä s dostupnosťou respirátorov FFP3, ktoré poskytujú najvyššiu úroveň ochrany. Avšak ani respirátory FFP2 už nie sú dostupné, nakoľko tieto spolu FFP3 a N95 odporúča aj Svetová zdravotnícka organizácia ako prostriedok na ochranu pred koronavírusom aj pre zdravotnícky personál. Paradoxom je, že aj známy čínsky e-shop Alibaba podľa informácie na svojej stránke v tomto období skupoval po celom svete respirátory, ochranné obleky a ďalšie pomôcky na ochranu pred koronavírusom.

Nedostatok respirátorov – hrozba aj pre firmy

Nám sa v priebehu pár dní podarilo doskladniť niekoľko desiatok tisíc respirátorov. Je totiž veľmi dôležité pokryť nielen dopyt bežných ľudí, ale aj firiem, ktorým hrozí v prípade, ak nezabezpečia potrebnú ochranu svojich zamestnancov zastavenie výroby. Stále robíme všetko preto, aby sme dokázali pokryť požiadavky našich klientov ponukou respirátorov FFP3, FFP2 a FFP1. No zásoby sa denne stenčujú a záujem neutícha.

Čo bude ďalej?

Na túto otázku dnes nedokáže nikto odpovedať. Vývoj je závislý najmä od situácie okolo ďalšieho šírenia koronavírusu. My sme neustále v kontakte s výrobcami a distribútormi z rôznych kútov sveta. Väčšina z nich však avizuje výpadky na niekoľko týždňov, či mesiacov dopredu. Ak sa aj podarí niečo zohnať, bývajú to menšie množstvá, ktoré plne nepokryjú požiadavky trhu.

Situáciu budeme naďalej monitorovať a budeme vás priebežne informovať. Ak zháňate respirátory, či iné ochranné pomôcky na ochranu zdravia – neváhajte sa na nás kedykoľvek obrátiť.

 

AKTUALIZÁCIA 26.2.2020:

Nakoľko je koronavírus potvrdený už aj v Taliansku, Rakúsku a ďalších krajinách EU – záujem o respirátory v tieto dni opätovne mimoriadne vzrástol. Žiaľ momentálne sú respirátory a aj ostatné pomôcky na ochranu dychu nedostupné aj u samotných výrobcov. My sme tiež kompletne vypredali skladové zásoby a momentálne nevieme potvrdiť termín ďalšieho naskladnenia. Sledujte však našu stránku pre vždy aktuálne info.