test monterok proti prepaleniu

Ktoré montérky pri bežných prácach neprepálite? Skúška ohňom.

Často za nami prichádzajú klienti, ktorí potrebujú, aby im ich montérky poslúžili nie pri jednej, ale rovno pri rôznych typoch prác. Či je to pokládka podlahy, parkiet, práce so sadrokartónom, ale aj zváranie, brúsenie, či rezanie kovov. Práve pri tých posledných menovaných je potrebné, aby pracovné odevy odolali prepáleniu z iskier. Ktoré montérky sú najvhodnejšie? 

Aké montérky na práce, kde hrozí prepálenie?

Väčšinou si klienti na takéto práce vyberajú bavlnené montérky. Podobne aj tie, ktoré sú špeciálne určené pre zváračov bývajú vyrobené zo 100% bavlny. Totiž umelé – polyesterové vlákno, ktoré je použité v montérkach, ak sú vyrobené z kombinácie polyesteru a bavlny sa môže vplyvom tepla roztaviť a dôjde k poškodeniu montérok. Nám to však nedalo a rozhodli sme sa na vlastnej koži otestovať, ako dopadnú v teste prepálenia nielen bavlnené, ale aj zmesové (t.j. vyrobené zo zmesi bavlna + polyester) montérky.

Výsledky testu nás naozaj prekvapili

Do testovania sme proti sebe postavili montérky Stanmore zo 100% bavlny (275 g/m2) a obľúbené zmesové montérky Allyn vyrobené z látky s veľkým podielom polyesteru 65% a bavlny len 35%  (280 g/m2).  Sami sme boli zvedaví, ako test dopadne, pozrite si naše video, kde odolnosť montérok testoval náš kolega na iskrách z karbobrúsky:

Na naše prekvapenie dopadli v teste obidva druhy montérok úplne rovnako. Tak bavlnené ako aj zmesové odolali iskrám a neboli po teste vôbec prepálené. Preto na občasné práce tohto typu môžete použiť aj zmesové montérky. Zrejme horšie by v teste dopadli materiály zo 100% polyesteru. Tieto sa používajú na miesta, kde je potrebné zosilnenie na zvýšenie odolnosti voči oderu (napríklad: kolená, lakte, sed). Z našej skúsenosti takýto materiál nemusí zvládnuť ani prácu s teplovzdušnou pištoľou.

Ak pracujete často s nástrojmi, ktoré môžu spôsobiť prepálenie – odporúčame bavlnu alebo iné špeciálne materiály

Pracovníkom, ktorých hlavnou náplňou je práca, pri ktorej hrozí prepálenie, určite odporúčame bavlnené montérky, alebo podľa potreby aj špeciálne pracovné oblečenie z nehorľavých a teplu-odolných materiálov. Treba si dať pozor aj na ďalšie prevedenie a všímať si materiál gombíkov, zipsov, nití, atď. Ak však pracujete v prostredí, kde hrozí prepálenie z iskier len výnimočne – môžete s opatrnosťou použiť aj zmesové montérky.

Veľký výber montérok v oblecsadoroboty.sk