Pracovne odevy zenske

Mužské a ženské pracovné oblečenie v 20. storočí

Pracovné oblečenie je s niektorými odvetviami priam zrastené. A bolo tomu tak oddávna. Pozrite si, ako sa vyvíjali trendy ženskej a mužskej pracovnej módy v 20. storočí.

Jednoduché tmavé šaty a plátené overaly

Typická žena pracovala v 20-tych rokoch v továrni na výrobu látok alebo v obchode. Nosila jednoduché a dlhotrvácne šaty, uniformu či kabát. Význam farieb bol minimálny, väčšinou sa nosila čierna.

Banícke historické pracovné odevy

Muži pracovali ako baníci či v závodoch na výrobu železa. Keďže bolo obdobie vojny, ich oblečenie nebolo ani veľmi praktické, ani pevné. Plátené alebo riflové kombinézy a tenké topánky boli ich klasickou pracovnou uniformou. Oblečenie sa im rýchlo ničilo, pretože práca bola extrémne ťažká a nebezpečná.

Ženy v mužskej koži

Pracovne odevy zenske

Štyridsiate roky boli opäť ťažkým obdobím. Niektorí muži narukovali do vojny a ženy ich preto mali nahradiť. Pracovali v továrňach na výrobu munícií alebo ako zdravotné asistentky. Tejto náplni práce bolo prispôsobené aj oblečenie.

Typickým príkladom uniformy boli široké nohavice (alebo kombinéza) s blúzkou. Je pravdou, že ženy pracovali nielen v továrňach, ale aj v kanceláriách, kde si mohli ponechať vlastné šaty. Na manuálnu prácu by im však boli nepraktické.

Ženy pracujúce manuálne dostali v USA prezývku „Rosie the Riveter”. Aj ich pracovné oblečenie nieslo tento názov. Boli to kombinézy z rifloviny, ktoré nosili spolu s blúzkou. Táto prezývka bola znakom ich odhodlanosti a sily.

Sexi šaty iba na voľný čas

Ak sa pozrieme napríklad na letušky, ich pracovné outfity boli prispôsobené tomu, čo vo svete letelo. V 40-tych a 50-tych rokoch sa ženy veľmi neukazovali, sprevádzali ich tmavé farby, dlhé sukne a námornícke mikiny. V 60-tych rokoch sa sukne skrátili, pridali sa k nim pestré vzory, motívy a klobúčiky. V tomto období leteli farebné krátke šaty, napríklad s bodkami. Šaty nad kolená však neboli vhodné do kancelárie, iba na bežné nosenie.

Pracovné oblečenie – komfort aj štýl?

Od 20. storočia po súčasnosť si pracovné oblečenie prešlo rôznymi fázami. V minulom storočí bola jeho kvalita prispôsobená dobe a politickej situácii, dnes sú práve vyššie nároky na životnú úroveň a ochranu pracovníkov. Zamestnanci musia byť vybavení oblečením, ktoré spĺňa normy a pracovnými pomôckami, ktoré ich ochránia pre rizikovou prácou. Týka sa to stavbárov, elektrotechnikov či pracovníkov v potravinárstve.

O tom, že moderné pracovné oblečenie môže byť kvalitné, pohodlné, ale aj štýlové sa môžete sami presvedčiť v našom e-shope oblečsadoroboty.sk. Ponúkame kvalitné pracovné odevy, nepremokavú pevnú obuv a mnoho ochranných pomôcok sluchu, zraku či hlavy.