Oprava laku auta_co na seba

Oprava laku na aute: Viete, čo na seba?

Snáď každému vodičovi a majiteľovi auta sa to aspoň raz prihodilo. Škrabanec na laku auta. Ak je  menší – poradíte si aj samy. Ak je však väčší – oprava patrí do rúk odborníka. V prípade ak ste sa rozhodli opraviť lak na aute vo vlastnej réžii – poradíme vám, čo na seba.

Možností opravy laku je viacero. Vybrať si treba podľa toho, aký je rozsah poškodenia laku. A tomu je potrebné prispôsobiť aj výber pracovných odevov a ochranných pracovných pomôcok.

1. Oprava laku pomocou opravnej lakovacej tyčinky (pera)

Pri tejto práci vám nehrozí riziko poškodenia zdravia. Dôležité však je zachovať si pri práci precíznosť. Môžete si obliecť pracovné rukavice, pri ktorých nebude obmedzená citlivosť vašich prstov. Odporúčame rukavice Bunting alebo Nyroca Maxim.

2. Oprava laku pomocou brúsnej pasty

Brúsna pasta je vhodná na opravu škrabancov a poškodenia väčšieho rozsahu. Použiť môžete rovnaké pracovné rukavice, ako pri práci s lakovacou tyčinkou. Pri brúsení odporúčame aj otvorené ochranné okuliare na ochranu zraku, napríklad Bollé Contour, s ktorými sú naši klienti veľmi spokojní. Vhodné je aj použitie respirátora na ochranu dýchacích ciest. Postačí respirátor s najnižšou úrovňou ochrany tj FFP1.

3. Oprava laku brúsením laku a nalakovaním

Pri hlbokých a rozsiahlych poškodeniach je potrebné pôvodný lak zbrúsiť, zatmeliť pomocou karosárskeho tmelu, prebrúsiť a nalakovať. Toto síce patrí do rúk odborníkov, no ak ste sa do toho rozhodli pustiť svojpomocne – je potrebné sa poriadne vystrojiť.

Na brúsenie a tmelenie použite pracovné rukavice Bunting alebo Nyroca Maxim. Zrak si chráňte pomocou uzatvorených pracovných okuliarov Bollé Pilot alebo Obterre, dych pomocou respirátora FFP2 bez výdychového ventilu. Zvoliť však môžete aj ochranný overal Tyvek Xpert 500, prípadne Chemsafe 500.

Na nanášanie laku odporúčame použiť pracovné rukavice Tetrax, jednorazové nitrilové pracovné rukavice alebo Touch N Tuff, ochrannú celotvárovú masku prípadne polomasku s filtrami A1 alebo A2. Obliecť si tiež môžete ochranný overal, ktorý ochráni aj vaše oblečenie.

V každom prípade vám želáme veľa úspechov pri práci. Ak by ste mali akékoľvek otázky alebo požiadavky – obráťte sa na nás: [email protected]

 

Zdroj foto: Designed by senivpetro / Freepik