pozor na falosne reflexne vesty

Pozor na falošné reflexné vesty

pozor na falosne reflexne vesty

Na českom trhu sa objavujú reflexné vesty, ktoré nie sú pri nočnom osvetlení vidieť a tak svojho nositeľa pri zníženej viditeľnosti dostatočne nechránia. Ako rozpoznať falošné reflexné odevy od pravých? 

Reflexné prvky sú na reflexných vestách pri nočnom osvetlení jasne viditeľné už na vzdialenosť okolo 300 metrov. Pri tých najkvalitnejších sa dá podľa odborníkov predpokladať, že sú viditeľné aj na kilometer ďaleko. Na českom trhu sa však podľa výskumu vyskytli aj reflexné vesty, ktoré v tme neodrážali svetlo vôbec.

Zdroj foto: archív Ústavu soudního inženýrství VUT (zvut.cz)

“Testovali sme dvanásť viest zakúpených v Česku. Dve z viest, ktoré sme zaobstarali v tržnici, boli úplne nanič. Vodiči, ktorí ich používajú, sa vystavujú obrovskému riziku, “povedal českému Právu Albert Bradáč profesor z Ústavu súdneho inžinierstva Vysokého učení technického (VUT) v Brne, ktorý na výskum dohliadal.

Reflexné vesty je možné kúpiť v obchodoch s pracovnými odevmi, na benzínových pumpách, ale aj na tržniciach. A práve tie posledné v testoch úplne prepadli.

“Nehovoríme, že všetky vesty z tržníc sú nekvalitné. Ak si ich však niekto kúpi, mal by tomu venovať pár minút a sám si ich najlepšie ešte v ten istý večer otestovať,” odporučil Bradáč.

Reflexné vesty aj ostatné reflexné oblečenie, ktoré nájdete v našom internetovom obchode aj v našej kamennej predajni sú certifikované a podliehajú prísnym normám – konkrétne norme EN ISO 20471. Splnenie tejto normy garantuje, že dané odevy a teda aj reflexné vesty spĺňajú požiadavky na ochranu svojho nositeľa v konkrétnych rizikových podmienkach. Viac sa o tom dozviete z tohto článku.

Avšak pri nákupe reflexných viest alebo akýchkoľvek reflexných odevov na trhu, prípadne z iných neoverených zdrojov vám odporúčame, aby ste si zistili, či spĺňajú danú normu a zároveň si danú reflexnú vestu, či odev v tme pre istotu otestujte.

 

Zdroje:

  • http://zvut.cz/napady-objevy/napady-a-objevy-f38103/na-usi-testovali-reflexni-vesty-nektere-nebyly-ve-tme-vubec-videt-d143606
  • https://www.novinky.cz/domaci/439495-odbornici-pozor-na-reflexni-vesty-z-trznic.html