Ako sa obliecť do práce v zime

Ako si zvoliť pracovné oblečenie na prácu v zime? Tipy od kanadských drevorubačov

pracovne oblecenie na zimu

Práca vonku počas tých najchladnejších zimných dní môže spôsobiť vám alebo vašim pracovníkom viacero zdravotných problémov ako sú podchladenie alebo omrzliny. Ako si zvoliť pracovné oblečenie na zimu a chrániť sa pri práci vonku v tých najchladnejších dňoch? Máme pre vás pár tipov od tých najpovolanejších – kanadských drevorubačov.

Vyhnite sa bavlne, vsaďte na umelé vlákna

Pri výbere pracovných odevov na prácu v zime sa vyhnite materiálom, ktoré do seba nasajú vodu (či už z potu alebo zrážok) a tak vaše telo ochladia. Najhoršou voľbou je preto bavlna. Naopak – vhodné sú materiály, ktoré do seba vodu nenasajú a zároveň dokážu udržiavať teplo. Je to napríklad vlna, polyesterový fleece, prípadne tkaniny z polypropylénu a iných umelých vlákien. Výber materiálov závisí od konkrétnej vrstvy oblečenia.

Vrstvy, vrstvy, vrstvy…a vrstvy

Počas práce vonku je dobre zvolené pracovné oblečenie to najdôležitejšie, čo vás udrží v teple a suchu. Je ideálne obliecť si viacero priliehavých vrstiev, ktoré vám umožnia obliekať alebo vyzliekať jednotlivé vrstvy odevu podľa potreby a prispôsobiť ho tak zmenám počasia, ale aj intenzite vašej pracovnej aktivity. Napríklad vo chvíli, keď znížite svoju fyzickú aktivitu, pot začne ochladzovať vaše telo – takže je vhodné obliecť si na seba vrstvy oblečenia tak, aby ste sa udržali v teple. Vybrať si môžete aj zimné zateplené pracovné nohavice alebo zimné zateplené montérky. Prihliadajte aj na počasie – pri fyzickej námahe sa môžete obliecť tak, ako keby bola vonkajšia teplota až 7-10°C vyššia. Ako teda správne vrstviť?

  • Prvá vrstva (komfortná): Táto vrstva je priamo na vašom tele a jej úlohou je odviesť pot z pokožky na ďalšiu vrstvu a udržiavať tak telo v suchu a teple. Pre aktívnu prácu je ideálne voliť spodné prádlo (spodné nohavice, tielko/tričko) z materiálov na báze špeciálnych umelých vlákien, prípadne merina. Spodné prádlo by malo byť priliehavé. Pozor však na príliš tesné – to vás môže obmedzovať v pohybe. Príliš voľné tiež nie je vhodné.
  • Druhá vrstva (zatepľovacia/izolačná): Táto vrstva odvádza vlhkosť z prvej vrstvy a zároveň udržiava telesné teplo. Ideálne materiály druhej vrstvy sú ľahké, nenasiakavé, priedušné a rýchloschnúce. Ako druhú vrstvu teda môžete použiť (fleece) flísové mikiny rôznych gramáží, ale vhodné sú aj vlnené pulóvre. Flísové mikiny a vlnené svetre môžete na seba vrstviť aj viac krát podľa potreby – tenšiu mikinu použite na spodok, hrubšiu na vrch.
  • Tretia vrstva (ochranná): Táto vrstva je kľúčová. Chráni vás pred počasím – vetrom, dažďom, prípadne snehom. Mala by byť nepremokavá, ale zároveň priedušná, aby zabránila zhromažďovaniu vlhkosti (z potu) vo vnútri. Preto sa na vrchnú vrstvu pracovných búnd používajú rôzne materiály s membránou alebo s vodeodpudivou impregnáciou. Tieto materiály zabraňujú preniknutiu vetra a vody do systému oblečenia. Hodnota nepremokavosti je udávaná výškou vodného stĺpca, ktorý udáva (v mm) a vyjadruje, koľko vody bunda znesie, kým cez ňu začnú prenikať prvé kvapôčky vody. Priedušnosť sa meria množstvom vodnej pary, ktorú tkanina prepustí za časovú jednotku. Vybrať si môžete aj zimné reflexné bundy, ktoré vás zároveň zviditeľnia pri prácach za zníženej viditeľnosti.

Čiapka je základ

Až 30-50% tepla strácate cez hlavu. Preto je pri práci vonku vhodné vždy nosiť aj pracovnú čiapku. V prípade silného vetra, či veľmi nízkych teplôt odporúčame aj kuklu.

Pracovné rukavice majú byť zateplené

Aby ste ruky udržali čo najdlhšie v teple – vyberte si zimné pracovné rukavice – teda pracovné rukavice, ktoré sú zateplené. Ak vám zateplenie zimných rukavíc nepostačuje – použite pod ne ešte ďalšie – tenšie rukavice, ktoré vám padnú vhod aj pri prácach vyžadujúcich väčšiu citlivosť.

Hrubšie ponožky ešte nemusia byť teplejšie

Najväčšou chybou, s ktorou sa často stretávame je, že ľudia nosia ponožky, ktoré sú príliš hrubé alebo topánky, ktoré sú príliš tesné. V takomto prípade vám bude akurát poriadna zima. Noha sa zbytočne priškrtí, uzavrie sa krvný obeh, nohy sa nebudú dostatočne prekrvovať a vám bude zima. V ideálnom prípade si topánky a ponožky skúšajte spoločne – mali by ste byť schopní voľne pohybovať prstami vo vnútri topánky. Aj správny výber ponožiek je dôležitý. Opäť platí pravidlo – vyhnite sa bavlneným. Naopak voľte pracovné ponožky z merina alebo funkčné pracovné ponožky, ktoré vás udržia v suchu a teple.

Dôležitý je aj správny výber zimnej pracovnej obuvi alebo zateplených zimných pracovných čižiem a gumákov – ako na to si prečítajte v tomto článku.

A okrem správneho pracovného oblečenia a obuvi…

Dodržiavajte ešte pár ďalších zásad:

  • Pravidelne dopĺňajte energiu do tela: Aby sa vaše telo udržalo v teple – bude potrebovať dostatok energie. Preto jedzte pravidelne počas dňa – radšej menšie porcie 6-8-krát denne, ako len 2 veľké a ťažké porcie za deň.
  • Dodržiavajte pitný režim a vyhnite sa káve a alkoholu.

Veríme, že tieto zásady vám pomôžu k tomu, aby ste prácu vonku v zime vykonali v suchu, teple a pohodlí.

 

Copyright: Profiporadňa oblečsadoroboty.sk