Ako sa obliecť na prácu v letných horúčavách? Pracovné odevy, ktoré vás ochladia

Letá začínajú byť v našich končinách rok čo rok horúcejšie. Poznáme to všetci. Stačí chvíľa na priamom slnku a väčšina z nás sa radšej uteká ukryť do tieňa, prípadne do príjemne vychladeného interiéru. Ak však patríte k tým, ktorí musia svoj pracovný čas tráviť v horúčavách – máme pre vás zopár tipov, ako si vybrať pracovné odevy tak, aby vás ochladzovali. 

Základom je umožniť odparovanie tepla a vlhkosti z pokožky

Pracovné oblečenie pre prácu v horúčavách musí umožňovať cirkuláciu vzduchu po pokožke, odparovanie vlhkosti a odvádzanie tepla z tela. Ak sa pot nemôže z pokožky odparovať, zvyšuje sa teplota pokožky aj s ňou spojené nepríjemné pocity. Jednoznačne preto pri výbere vsaďte na voľnejšie strihy a prípadne voľte väčšie veľkosti.

Ak pracujete na priamom slnku, vyhýbajte sa oblečeniu z tmavých farieb. Svetlé farby odrážajú svetlo a tak aj teplo od vášho tela. Vo takýchto farbách sa budete cítiť podstatne pohodlnejšie.

Materiály musia tenké a priedušné

Materiály, z ktorých sú vyrobené vaše pracovné odevy by mali byť ľahké, tenké a priedušné.

Tieto atribúty dokonale spĺňa bavlna. Bavlna je veľmi príjemná na nosenie a vynikajúco saje pot. Bavlnené môžu byť vaše nielen vaše pracovné tričká, ponožky, spodné prádlo, ale aj montérky a pracovné šortky. Určite ste sa už stretli aj s pojmom organická bavlna, ktorá má rovnaké vlastnosti ako obyčajná bavlna. Pridanou hodnotou je však menší dopad na životné prostredie pri jej pestovaní, takže z hľadiska ekológie je to určite správna voľba.

Ďalším materiálom, ktorý je vhodný (nielen) na leto je merino. Je to aktívna vlna, ktorá reaguje na zmeny vonkajšej aj telesnej teploty. V zime sa cez duté vlákna merino vlny nedostane k pokožke chlad a naopak v lete príjemne chladí. Je to ako nosiť vlastnú osobnú klimatizáciu. Merino vlákno navyše dokáže absorbovať až 35% svojej vlastnej hmotnosti vo vlhkosti, kým nebude vlhké. Aktívne absorbuje pot z vašej pokožky a potom ho odparením uvoľňuje do vzduchu. Preto napríklad merino tričká vaša pokožka určite veľmi ocení aj pri práci v teple. Veľkou výhodou merino obzvlášť v lete je až neuveriteľná odolnosť proti zápachu. Merino vlákna absorbujú molekuly zápachu a zachytia ich v jadre, kde ich nie je cítiť. Preto môžete vaše merino oblečenie nosiť opakovane medzi praniami.

Okrem bavlny a merino sú na nosenie v lete vhodné aj prírodné látky z ľanu, či bambusových vláken. Vynikajúce pohodlie v lete ponúka aj lyocell, ktorý je pevný, priedušný a navyše chladivý. Z takýchto materiálov bývajú vyrobené najmä zdravotnícke odevy.

Spoľahlivo účinným materiálom na leto je taktiež aj tzv. mesh. Ide o textilnú sieťovinu, ktorá má tkanú štruktúru. Tento materiál vďaka sieťovanej štruktúre veľmi dobre odvetráva pot. Aj preto využívaný či už na športové ale aj na pracovné odevy najmä reflexné vesty, tričká. Často sa používa na určité časti oblečenia (napríklad v oblasti podpazušia), aby zvýšilo ich priedušnosť.

Ochladiť vás môžu materiály ako z budúcnosti

Materiálom budúcnosti, ktorý niektoré značky pracovných odevov aplikujú už dnes je materiál s termoregulačnou technológiou 37.5®.  Je to technológia, ktorá aktívne pracuje s teplotou a vlhkosťou pokožky. Pomáha udržiavať optimálnu teplotu tela 37,5°C a optimálnu relatívnu vlhkosť v okolí pokožky na úrovni 37,5%. Aktívne častice prírodného pôvodu (sopečný piesok a šupky kokosových orechov) obsahujú miliardy mikropórov, ktoré sú zapustené do textílie. Absorpciou infračerveného svetla, ktoré vyžaruje ľudské telo sa tieto častice aktivujú. Ak nie je na tele prítomná vlhkosť, častice si udržiavajú svoju energiu a látka zahrieva. Naopak, ak vám začne byť teplo a objaví sa vlhkosť, častice v látke využijú svoju energiu k odvodu vlhkosti z tela skôr ako sa vlhkosť premení na kvapky potu. Tento materiál taktiež pohlcuje zápach a schne až 5-krát rýchlejšie ako bežné funkčné materiály. Pracovné odevy 37.5® sú dostupné aj na našom eshope.

Novinkami v oblasti pracovného oblečenia sú špeciálne chladiace pomôcky pod alebo na oblečenie. Ide napríklad o špeciálne chladiace reflexné vesty, chladiace šatky na krk alebo na hlavu, chladiace pásy pod prilby, chladiace rukávy a podobne. Tieto výrobky sa aktivujú ponorením do vody. Sú vyrobené z dvoch vrstiev látky. Spodná vrstva tkaniny drží vlhkosť a chlad a vrchná vrstva tkaniny ich neprepúšťa. Preto zostáva výrobok vlhký až po dobu 8 hodín a po celý tento čas svojho nositeľa príjemne chladí. Sú neoceniteľnou pomôckou pre cestárov, pracovníkov v kuchyniach, na stavbách, atď.

Pozrite si aj záznam z relácie Dámsky klub na RTVS, kde sa náš Neri rozprával práve na tému – čo na seba do roboty v horúcich letných dňoch: Oblecsadoroboty.sk v Dámskom klube na RTVS o oblečení do roboty v horúčavách

Nech je už povaha vašej práce akákoľvek, pokiaľ pracujete počas letných dní prevažne vonku, určite výber pracovných odevov do letných horúčav nepodceňte a chráňte sa čo najúčinnejšie. Veríme, že sme vám dali dobré a užitočné tipy, ktoré sa vám budú hodiť.