Aký respirátor proti vírusom si vybrať?

Respirátor proti vírusom a baktériám: ako si vybrať?

V posledných dňoch nielen na Slovensku, ale aj v ostatných krajinách Európy a celého sveta enormne narástol záujem o rúšky a respirátory proti vírusom. Dôvodom sú obavy pred nákazou koronavírusom Covid-19. Mnohí sa nás pýtate, aký respirátor použiť a to nielen na ochranu pred touto novou nákazou, ale aj pred ostatnými vírusmi, či baktériami.

Aký respirátor proti vírusom si vybrať?

 

Rúška alebo respirátory proti vírusom?

V prvom rade je namieste povedať, že žiadne klasické jednorazové rúška a ani respirátory nezaručia svojmu nositeľovi stopercentnú ochranu pred nákazou. Bežné hygienické rúška, ktoré nosia pri práci lekári a zdravotnícky personál sú určené na ochranu pacienta. Ak však sa však chcete chrániť pred koronavírusom – budú pre vás nedostatočné, ak ich nebude mať nasadené aj vaše okolie. Môžu však poslúžiť pre nakazeného, aby aspoň čiastočne eliminoval šírenie nákazy na okolie. Klasické bavlnené rúška na tvár majú ešte nižšiu filtračnú schopnosť ako jednorazové.

Postupne sa však na trh dostávajú aj špeciálne rúška – napríklad ochranné rúška so striebrom, ktoré zvyšujú ochranu nositeľa vďaka veľmi vysokej filtračnej schopnosti netkanej textílie a dezinfekčným schopnostiam striebra. Pozor však pri výbere – na niektoré rúška je striebro len nanesené sprejom alebo vtkané do bavlnenej látky. Účinnosť takto aplikovaného striebra je minimálna. Hľadajte preto rúška, kde je striebro priamo súčasťou vlákna. Ďalším príkladom je rúško s nano-membránou Respilon RespiPro White, ktoré bolo špeciálne navrhnuté na ochranu pred koronavírusom Covid-19 a na tento účel aj certifikované podľa normy EU RFU 02.075 ver. 2. Toto rúško preukázateľne odfiltruje 99,9% vírusov a baktérií.

Aký respirátor je vhodný na ochranu pred vírusmi, či baktériami?

Vo svete sa v súvislosti s ochranou pred koronavírusom Covid-19 najčastejšie skloňuje respirátor s označením N95. Toto je označenie certifikácie amerického Národného inštitútu pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci (NIOSH). Takýto respirátor ochráni svojho nositeľa pred 95% vzdušnými časticami s priemerom 0.3 μm alebo väčšími. Ekvivalentom amerického N95 v našich podmienkach by mohli byť respirátory s označením FFP2. Tieto respirátory odporúča na zvýšenie ochrany pred nakazením koronavírusom aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo svojom odporúčaní z 25.1.2020. Najvyššiu úroveň ochrany však poskytujú respirátory s označením FFP3. Tieto odfiltrujú až 99% častíc s veľkosťou do 0,6 μm. Pred zakúpením respirátora sa uistite, že má certifikačnú značku CE, ktorá označuje zhodu s normami EÚ v oblasti zdravia, bezpečnosti a ochrany životného prostredia. Veľkou inováciou v segmente respirátorov je respirátor FFP2 s nano-membránou Respilon RespiPro Carbon FFP2. Tento respirátor je certifikovaný podľa EN 149 a navyše testovaný renomovanými laboratóriami Nelson Labs na ochranu pred vírusmi. Preukázateľne odfiltruje 99,9% vírusov vrátane Covid-19. Nano vlákna a z nich vyrábané nano membrány sú materiálmi budúcnosti a aj respirátory a rúška z nich ponúkajú svojim nositeľom maximálnu účinnosť.

Pri výbere respirátora sa môžete rozhodnúť, či chcete respirátor s výdychovým ventilčekom alebo bez neho. Výdychový ventilček vám zabezpečí väčší komfort pri nosení, pretože znižuje námahu pri výdychu, ale napríklad aj riziko zahmlenia okuliarov. No pozor v prípade, ak už ste nakazený – respirátoru s ventilom sa vyhnite, aby ste nenakazili svoje okolie.

Jednou z možností je používanie respirátora so zabudovanými okuliarmi, čo môže zvýšiť vašu ochranu pred vírusmi, či baktériami, nakoľko nákaza sa môže šíriť aj cez oči.

Vyššiu úroveň ochrany nielen pred vírusmi je možné dosiahnuť použitím ochrannej polomasky, či masky v kombinácii s vhodne zvoleným filtrom.

Ako si správne nasadiť a nosiť respirátor?

Je tiež veľmi dôležité, aby vám respirátor dokonale priliehal na tvár. Problematická býva najmä oblasť nosa, líc a oblasť okolo brady. Aj fúzy sú v tomto prípade problém a môžu zásadne znižovať účinnosť ochrannej pomôcky. Bežný respirátor takisto nesedí deťom a preto nie je vhodný ich ochranu. Pozor si dajte aj na to, ako dlho budete používať.

Ako dlho je možné používať respirátor?

Každý respirátor je označený jedným z písmen R (reusable) alebo NR (non-reusable). Respirátory s označením NR sú určené na jednorazové použitie (obvykle jedna pracovná zmena cca 8 hodín), pretože sa nedajú dezinfikovať a výrobca tak nemôže zaručiť ich správne fungovanie pri ďalšom použití. Respirátory s označením R je možné použiť viackrát – vždy podľa konkrétneho návodu na použitie.

Ak potrebujete poradiť s výberom respirátora, polomasky, či masky na ochranu dychu – neváhajte sa obrátiť na nás: info@oblecsadoroboty.sk alebo 0850 221 001.