0
Prihlásiť sa
Nemáte ešte účet?
Registráciou získate:
  • Prehľad o stave objednávok
  • Urýchlenie budúcich nákupov
  • Možnosť získať skvelé zľavy
    Viac info
Oblecsadoroboty.sk - pracovné oblečenie a obuv
0850 221 001 (Po-Pia 8-16 hod.)
V nákupnom košíku zatiaľ nič nemáte :-(

Poďme to napraviť :-) Pozrite si naše aktuálne akcie alebo novinky.

Dopravu máte zadarmo už pri nákupe od 49,00 €

FINÁLNY zimný výpredaj: zľavy až -41%. Kliknite na kategóriu zľavy!

Tipy a návody

Ako vybrať respirátor proti vírusom (všetko, čo potrebujete vedieť)

18.2.2022

Hneď na začiatku je veľmi dôležité upozorniť na to, že neexistuje respirátor ani rúška, ktorý by vás na 100% ochránil pred nákazou. Obe však majú svoj význam pri šírení vírusu. Ich nosením môžete výrazne minimalizovať riziko toho, že nakazíte seba alebo ostatných vo vašom okolí . Je vhodnejšie zvoliť si na ochranu pred vírusmi respirátor alebo rúško? Ako si vybrať respirátor proti vírusom? 

Poďme sa na to pozrieť spoločne:

Respirátor alebo rúška? Čo je účinnejšie na ochranu pred vírusmi?

Jednorazové zdravotnícke rúška:

Bežné jednorazové rúška (Typ II a Typ IIR podľa normy), ktoré nosia pri práci lekári a zdravotnícky personál, sú určené na ochranu pacienta, nie samotného nositeľa. Ich úlohou je fyzicky zachytiť kvapôčky slín a ostatných telesných tekutín nositeľa tak, aby sa nedostali do jeho okolia. Tiež rúška sedia voľnejšie na tvári, vďaka čomu môže ich nositeľ pri nádychu vdýchnuť (cez medzery medzi tvárou a rúškom) kontaminovaný vzduch zo svojho okolia. 

Textilné rúška:

Klasické bavlnené rúška sú vyrobené z látok rôznej hrúbky alebo štruktúry. Ich filtračná účinnosť nie je testovaná a overovaná tak, ako v prípade certifikovaných jednorazových zdravotníckych rúšok. Avšak rovnako ako pri jednorazových rúškach aj textilné rúška chránia predovšetkým ostatných a nie vás. 

Respirátory:

Respirátory boli na rozdiel od zdravotníckych rúšok vyvinuté na ochranu nositeľa. Respirátor je navrhnutý tak, aby čo najlepšie priliehal k tvári. Vďaka tomu tesní a bráni prieniku väčšiny častíc zvončeka dovnútra. Zároveň je vyrobený z materiálov, ktoré vzduch filtrujú tj zachytávajú patogény tak, aby sa nedostali zvonka dnu, ale ani naopak. Respirátory tak pri nosení chránia svojho nositeľa aj jeho okolie (výnimkou sú respirátory s výdychovým ventilom – viac ďalej v článku). 

Poďme si to zhrnúť:

  • Jednorazové zdravotnícke a textilné rúška chránia predovšetkým vaše okolie. Nebudú stačiť na vašu ochranu, ak ho nemajú nasadené aj ľudia vo vašom okolí. 
  • Respirátory (bez výdychového ventilu) chránia vás aj vaše okolie, vďaka čomu sú na ochranu pred koronavírusom COVID-19 bezpečnejšie ako rúška. Pri respirátore je však dôležité jeho správne nasadenie aj nosenie – viac v článku. 

Ako respirátor funguje, to už viete. Poďte si prečítať, s akými typmi respirátorov sa môžete na trhu stretnúť. 

Typy respirátorov

Ešte pred rokom sa o respirátory zaujímali predovšetkým manuálne pracujúci ľudia, ktorí ich používali ako ochranu zdravia pri práci, napríklad v prašnom prostredí. 

Dnes ich, bohužiaľ, potrebujeme všetci a aj preto sa problematiku používania respirátorov snažíme vysvetliť tak, aby bola čo najviac zrozumiteľná.

Respirátor N95, KN95 alebo FFP2?

Nielen u nás, ale aj vo svete sa v súvislosti s ochranou pred koronavírusom Covid-19 často skloňuje respirátor s označením N95, KN95 alebo FFP2.

O čo ide?

  • N95 je označenie  amerického  Národného institutu pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci (NIOSH-42CFR84) pre respirátor, ktorý filtruje min 95% častíc zo vzduchu.
  • KN95 je označenie respirátora, ktorý filtruje min 95% častíc podľa čínskych noriem (GB2626-2006)  
  • FFP2 je označenie respirátora, ktorý odfiltruje min 94% častíc podľa európskych noriem (EN 149)  

Väčšina týchto národných regulačných noriem pre respirátory má podobné, ale nie identické testovacie metódy a triedy respirátorov. Európska norma je najkomplexnejšia a dalo by sa povedať, že aj najprísnejšia – to znamená, že podrobuje respirátory, ktorým udelí certifikát najprísnejšími skúškami. Čínska sa ho v niektorých častiach približuje, no je potrebné říci, že nakoľko sa testuje na čínskych tvoroch, respirátory, ktoré ňou prejdú – nemôžu Európanovi sadnúť, čo je pre bezpečnosť a účinnosť veľmi dôležité. Americká norma je najjednoduchšia. 

Dôležité je ešte poznamenať, že produkty, ktoré neprešli EÚ certifikáciami (tj produkty KN95 a N95 bez príslušných EÚ certifikácií) nie je v EÚ legálne predávať ako respirátory. Mnohí obchodníci ich predávajú len ako bežné rúška alebo bez akejkoľvek deklarácie, čím však obchádzajú pravidlá. Pre ochranu zdravia odporúčame vybrať si respirátory s EÚ označeniami a preveriť si ich pravosť podľa informácií, ktoré uvádzame v článku nižšie. Dnes je už skutočne dostupných mnoho možností. Za posledný rok od vypuknutia pandémie COVID-19 sme sa žiaľ, už mali možnosť stretnúť s hocičím: falšovanými označeniami a certifikáciami, viditeľne nekvalitnými produktmi, produktmi bez akýchkoľvek certifikácií a podobne.

Porovnanie (niektorých bodov) jednotlivých certifikácií:

Porovnanie respirátorov FFP2 KN95 a N95

Porovnanie respirátorov FFP2 vs KN95 vs N95

*Účinnosť filtra: meria sa zníženie koncentrácií specifických aerosolov vo vzduchu, ktorý prechádza filtrom.

**Európska norma EN149 na rozdiel od americkej a čínskej podrobuje respirátory okrem testov s NaCl (tj sôl, ktorá tvorí v aerosóle miniatúrne kryštáliky) aj testom s parafínovým olejom (ktorý tvorí v aerosóle miniatúrne kvapôčky).

*** Celkový prienik (Total Inward Leakage): tj množstvo aerosolu, ktorý vstupuje do testovaného respirátora cez samotný filtračný materiál, ako aj cez tesnenie medzi tvárou a respirátorom aj cez prípadný výdychový ventil. Používatelia s nasadenými respirátormi pri týchto testoch vykonávajú sériu cvičení v testovacej komore s cieľom, aby sa čo najviac napodobnili reálne podmienky pri nošení respirátora.

Respirátor FFP1, FFP2 alebo FFP3?

Európska norma EN149 rozdeluje respirátory do nasledujúcich tried:

FFP1 vs FFP2 vs FFP3

V európskych podmienkách sa na ochranu pred COVID-19 odporúčajú nosiť respirátory FFP2 a FFP3 .

Respirátory FFP1:

  • Poskytujú najnižšiu ochranu a nie sú na ochranu pred COVID-19 vhodné.
  • Avšak aj vďaka lepšiemu tesneniu je predpoklad, že poskytujú vyššiu úroveň ochrany ako zdravotnícke a látkové rúška (testy filtračnej účinnosti jednorazových zdravotných roušok nie sú z dôvodu odlišných metodológií porovnateľné).

 Respirátory FFP2 :

  • Respirátory FFP2 bez výdychového ventilu sú v tejto chvíli ľahko dostupné a môžete si ich voľne zakúpiť, napríklad aj u nás. 
  • Respirátory FFP2 s výdychovým ventilom sú dostupné len oprávneným osobám ako zdravotný personál.

Respirátory FPP3 :

  • Poskytujú najvyššiu úroveň ochrany.
  • Predaj respirátorov FFP3 je na Slovensku v súčasnosti limitovaný a zákon č. 69/2020 umožňuje jeho predaj len osobám ako zdravotný personál, atď.

Názory a odporúčania ohľadom používania respirátorov na ochranu pred COVID-19:

Respirátor s výdychovým ventilom alebo bez neho?

Pri výbere respirátora zrejme natrafíte na respirátory s výdychovým ventilom  alebo  na  respirátory bez výdychového ventilu 

Respirátor s výdychovým ventilom

Výdychový ventil je plastové kolečko priamo na respirátore, ktoré vám zabezpečí väčší komfort pri dýchaní. Často je nesprávne nazývané aj filter. Výdychový ventil však nie je filter. Filtrom respirátora je samotný materiál, z ktorého je respirátor vyrobený. Samotný výdychový ventil funguje tak, že sa otvára pri výdychu a tak uľahčuje dýchanie. Tým pádom sa však môže cez otvor ventilu dostať von akýkoľvek vírus od nositeľa. 

Preto sú respirátory s výdychovým ventilom nevhodné na prevenciu šírenia COVID-19 alebo iného respiračného vírusu. Neodporúča ich ani  Svetová zdravotná organizácia WHO  a ani  Európska agentúra na kontrolu a prevenciu chorôb ECDC .

Predaj respirátorov s výdychovým ventilom je  na základe zákona č. 69/2020  v súčasnosti na Slovensku možný len osobám ako zdravotný personál a podobne. Zároveň je nosenie respirátorov s výdychovým ventilom na verejnosti zakázané. Je možné ho nosiť ľan s nasadením ďalšieho rúška.

Respirátory z nanovlákien

Klasické respirátory nie sú vyrobené z nanovlákien. Fungujú na principe elektrostatického výboja, vďaka ktorému zachytávajú častice s určitou veľkosťou (0,1-1  μm). Pre upresnenie, v eľkosť koronavírusu sa pohybuje v rozmedzí približne 0,080–0,160 µm . Elektrostatický výboj  sa však stráca pri pôsobení vlhkosti tj aj pri dýchaní. To znamená, že keď respirátor zvlhne, výrazne sa znižuje aj jeho účinnosť. Aby užívateľ zostal chránený, mal by respirátor po zvlhnutí prestat používať.

Na trh sa však postupne dostávajú aj rôzne inovatívne respirátory a rúška, ktorých cieľom je zvyšovať ochranu svojho nositeľa aj jeho okolia. Prelomovou inovací v tejto oblasti sú  respirátory vyrobené z nanovlákien .  Nanovlákna majú taký malý rozmer, že nie sú viditeľné voľným okom. Dokážeme vidieť iba ich odraz svetla. Z nanovlákien sa vyrába extrémne hustá membrána, ktorá má tiež malé mezery (0,050–0,100 µm), že cez ne síce preniknú častice vzduchu, ale nedokážem cez ne fyzicky preniknúť baktérie ani vírusy (pozn.: veľkosť koronavírusu sa pohybuje v rozmedzí približne 0,0 0,160 µm). 

Nakoľko účinnosť respirátora z nanovlákien nie je postavená na pôsobení elektrostatického výboja, ale na mechanickom zabránení prieniku vírusov (a iných častíc), respirátory z nano-vlákien si zachovávajú svoju účinnosť aj pri zvlhnutí. U nanovlákenných respirátorov sa účinnosť filtrácie nošením dokonca zvyšuje, pretože sa filter zachytenými časticami postupne zanáša – avšak nie natoľko, aby sa znížila priedušnosť. Počas celej doby používania sa v nich veľmi dobre dýcha.

Príkladom sú  respirátory Respilon  – napríklad  respirátor FFP2 Respilon RespiPro Carbon. Tento respirátor je certifikovaný podľa EN 149 a navyše testovaný renomovanými laboratóriami amerického mikrobiologického ústavu Nelson Labs na ochranu pred vírusmi a baktériami. Preukázateľne odfiltruje 99,9% vírusov vrátane Covid-19. Bežné respirátory nie sú testované na zachytenie vírusov a baktérií (nevieme o žiadnych, ktoré by boli, pretože EN 149 testy sa nerobia na vírusy, rovnako ako americké NIOSH testy, či testy iných krajín).

Absolútnou inovací a prelomom vo svete ochrany pred virusmi sú samosterilizačné respirátory Respilon VK RespiPro , ktoré vďaka nano-membráne odfiltrujú viac ako 99% vírusov a zároveň ich vďaka vrstvám z akcelerovanej medi okamžite deaktivujú, čiže zneškodnia. Tieto respirátory boli vyvinuté špeciálne na ochranu pred baktériami a virusmi a sú dostupné aj u nás. Viac sa dozviete aj v našom článku venovanom špeciálne samosterilizačným respirátorom Respilon VK RespiPro .  

Aký respirátor je najlepší na ochranu pred vírusmi? 

Aby sme vám výber respirátora čo najviac usnadnili, nižšie nájdete zoznam jednotlivých respirátorov a roušok zoradených podľa toho, ktorý typ vás najlepšie ochráni pred vírusom Covid-19:

    1. Samosterilizačný respirátor Respilon VK RespiPro
    2. Iné respirátory z nanovlákien
    3. Respirátory FFP3  (dostupné len pre zdravotný personál)
    4. Respirátory FFP2 
    5. Respirátory KN95 (v SR ich predaj nie je legálny, ak nemajú EU certifikáciu)
    6. Respirátory N95 (v SR ich predaj nie je legálny, ak nemajú EU certifikáciu)
    7. Respirátory FFP1
    8. Chirurgické rouško
    9. Látkové rouško

Ako vidíte vyššie, najbezpečnejšie sa môžete cítiť v prípade, že nosíte respirátor z nanovlákien, či FFP2 respirátor podľa certifikácie EN149. Najmenej bezpečné sú látkové a zdravotnícke rúška. 

Respirátor, ktorý zodpovedá normám EÚ?

Ako rozpoznať respirátor FFP certifikovaný podľa EÚ normy EN149?

Ako rozpoznať certifikovany respirator podľa EN149

Na našom trhu sa dnes objavujú respirátory s označením KN95 a N95 teda čínskymi a americkými normami, ktoré sú odlišné od európskej normy EN149.

Aj vy si však pri výbere respirátora môžete dať pozor a skontrolovať si priamo na ňom, či obsahuje tieto základné údaje a tak spĺňa požiadavky noriem EÚ:

    • Názov resp. značka definujúca dodávateľa/výrobcu
    • Označenie skúšobne tzv. notifikovanej osoby, kde bol respirátor certifikovaný: značka CE + štyri číslice
    • Platnú európsku normu podľa ktorej bol certifikovaný: EN 149: 2001 + A1: 2009
    • Označenie triedy FFP (tj FFP1, FFP2, FFP3)

Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky odporúča pred nákupom respirátorov vyžiadať si od predajcu  EÚ Vyhlásenie o zhode / EU Declaration of Conformity výrobcu  a skontrolovať si 4-ciferné číslo notifikovanej osoby uvedené v bode 8 Vyhlásenia o zhode, či je totožné so 4- ciferným číslom notifikovanej osoby uvedeným za označením CE na respirátore.

Čo znamená označenie na respirátore PPE-R/02.075 Version 2?

Okrem respirátorov s označením normou EN 149:2001+A1:2009 sa môžete stretnúť aj s respirátormi označenými podľa EÚ nariadenia PPE-R/02.075 Version 2 . Toto nariadenie vzniklo z potreb počas pandémie a slúži na certifikáciu respirátorov, ktoré sa používajú výlučne na ochranu pred COVID-19 a nie sú určené na ochranu pred časticami. V 

Oznacenie respiratora podľa PPER 02_075 Version 2

v takomto prípade sa môžu použiť požiadavky normy EN 149: 2001 + A1: 2009 triedy FFP2 upravené podľa ustanovení v PPE-R/02.075 Version 2.

Následne majú aj respirátory certifikované podľa tejto smernice iné označenia na produkte:

  • Názov resp. značka definujúca dodávateľa/výrobcu
  • Označenie skúšobne tzv. notifikovanej osoby, kde bol respirátor certifikovaný: značka CE + štyri číslice
  • Platné európske nariadenie, podľa ktorého bol respirátor certifikovaný: PPE-R/02.075 Version 2
  • Označenie účelu použitia tj.: COVID-19

Ako si správne nasadiť a nosiť respirátor?

Správne nosenie respirátora je alfou a omegou ochrany. Je veľmi dôležité, aby vám respirátor dokonale priliehal na tvár a aby nikde nevznikli mezery. Problematická býva najmä oblasť nosa, líc a oblasť okolo brady. Aj fúzy sú v tomto prípade problém a môžu zásadne znižovať účinnosť ochrannej pomôcky.

Jeden typ a veľkosť respirátora nemusí sadnúť každému. Preto si pri výbere a pri každom nasadení respirátora vykonajte jednoduchú skúšku tesnosti. Ako na to?:

  • Respirátor si nasaďte a položte si naň obe ruky tak, aby ste nimi prekryli prednú časť respirátora.
    • Ak máte respirátor bez výdychového ventilu: prudko vydýchnite.
    • Ak máte respirátor s výdychovým ventilom: prudko sa nadýchnite.
  • Ak vám pritom vzduch preniká v okolí nosa, znova vyformujte nosovú sponu tak, aby priliehala v celej svojej dĺžke k tvári.
  • Ak vzduch preniká po okrajoch respirátora, znova nastavte upínacie gumičky tak, aby vám respirátor priliehal k tvári po celom svojom obvode.
  • Zopakujte celý postup.
  • Ak neviete dosiahnuť utesnenie, vyberte si iný respirátor.


„Respirátor by sa mal pri nádychu pritlačiť k tvári a pri výdychu je dôležité, aby sa „vydúval“. Ak to tak nie je, respirátor má podobnú účinnosť ako látkové rúška. Navyše, každý človek by si mal vybrať špecifický respirátor na svoju tvár. Každý má totiž iný tvar a rozmery tváre. Mali by sme si ich vyberať presne, rovnako ako to robíme pri veľkosti topánok  .

Aký respirátor je vhodný pre deti?

Bežný respirátor nesedí deťom a preto nie je vhodný na ich ochranu. Menším deťom sedia obvykle ľan  detské respirátory , ktoré sú svojou veľkosťou prispôsobené deťom.

Vhodné sú aj  nákrčníky z nano-vlákien Respilon R-Shield,  ktoré boli priamo testované na filtráciu vírusov a preukázateľne zachytia viac ako 99% vírusov .

Pre staršie deti, približne od 6 rokov môžu byť vhodné aj samosterilizačné respirátory Respilon VK RespiPro  vo veľkosti M alebo  respirátory FFP2 Respilon RespiPro Carbon. 

Ako dlho je možné používať respirátor?

Každý respirátor je označený jedným z písmen R (reusable) alebo NR (non-reusable). Respirátory s označením NR sú určené na jednorazové použitie (obvykle jedna pracovná zmena cca 8 hodín).

Respirátory s označením R je možné použiť viackrát – vždy podľa konkrétneho návodu na použitie.

Respirátor je nutné prestať používať v prípade, ak sa v ňom horšie dýcha, je zašpinený, kontaminovaný alebo ak je poškodený.

Je možné používať respirátor opakovane?

Po každom použití respirátora v situáciách, či prostredí, kde vznikajú potenciálne kontaminované aerosoly, by mal byť respirátor vždy zlikvidovaný. Pri použití sú totiž častice obsahujúce viry, baktérie a pod. zachytávané vo filtračných vláknach respirátora. Preto pri manipulácii s ním a ďalšom používaní hrozí riziko prenosu nákazy.

Prelomom vo vývoji respirátorov je  respirátory na opakované nosenie  –  samosterilizačné respirátory Respilon VK RespiPro. V rstve z akcelerovanej medi, z ktorých je Respilon VK RespiPro vyrobený, ničí vírusy a tak sa tento respirátor sám dezinfikuje. Pri nošení 5-6 hodín denne vydrží až jeden týždeň (spolu cca 30 hodín). Funkčnosť akcelerovanej medi a ani nano membrány sa nezníži ani po tomto čase, no môže dôjsť k opotrebeniu gumičiek, prípadne nosovej spony.

Ako čistiť a dezinfikovať respirátor?

Jednorazové respirátory nie je vhodné čistiť či dezinfikovať. Podľa stanoviska 3M – jedného z top renomovaných svetových výrobcov respirátorov , žiadna metóda dezinfekcie doteraz nebola akceptovateľná, pretože nesplnila kľúčové kritériá, ktoré musí dezinfekcia respirátora splňovať: 

Musí byť efektívna na likvidáciu cieľového vírusu či baktérie (tj koronavírusu COVID-19).          

Nesmie poškodiť filtráciu respirátora.          

Nesmie ovplyvniť priľnavosť respirátora k tvári.          

Musí byť bezpečná pre nositeľa respirátora.          

Európske centrum pre prevenciu a liečbu chorôb vo svojej technickej správe  uvádza výsledky viacerých metód dezinfekcie respirátorov na možné použitie v zdravotníctve. V správe spomína, že dekontaminácia respirátorov je riešením jedine v prípade nedostatku respirátorov na trhu. Väčšina z testovaných metód sa navyše z rôznych dôvodov ukázala ako nevhodná. Aj na základe toho považuje ECDC za celkom uskutočniteľnú možnosť poskytnúť každému zdravotníckemu pracovníkovi súpravu minimálne piatich respirátorov – na každý deň jeden a potom znova (potenciálna kontaminácia štyroch nepoužívaných respirátorov SARS-CoV-2 bude inaktivovaná po piatich dňoch).

Respirátory určené na viacnásobné použitie (teda viac ako na jednu pracovnú smenu) – ich použité materiály musia odolať čistiacim a dezinfekčným prostriedkom, ktoré odporúča ich výrobca. Bližšie informácie sa teda vždy dozviete priamo v návode.

Samostatným typom je už vyššie zmienený  samosterilizačný respirátor Respilon VK RespiPro , ktorého vrstvy s akcelerovanou meďou ničia vírusy a tak sa respirátor sám dezinfikuje. Nie je potrebná žiadna ďalšia starostlivosť a vydrží kumulovane až 30 hodín nosenia.

Respirátory a ich predaj s nulovou sadzbou DPH

Od 12.2.2021 vstúpil do platnosti zákon 57 z 5. února 2021, ktorým sa dopĺňa zákon č. 67/2020 Z. z. o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19. Tento zákon zavádza uplatnenie nulovej sadzby dane z pridanej hodnoty na respirátory FPP2 a FFP3.

Podobné články

Jeseň v horách v skratke - vrstvenie a dobrá obuv je základ
6.10.2022
Drkotanie zubov od zimy a cícerky potu stekajúce až do gatí. Nie, nechceme vás odradiť, práve naopak. Jesenná turistika je o dychberúcich farebných výhľadoch, rannom opare a o dokonalom tichu.…
Originálne a certifikované produkty Od overených výrobcov.
Tisíce spokojných klientov Staráme sa o vás už od roku 2013.
Novinky a akcie do e-mailu
Buďte prví, kto sa dozvie o špeciálnych zľavách a tajných akciách.
Zostaňme v kontakte
GoPay
Buďme v kontakte