Ako sa chranit pred sklenou vatou

Nebezpečná sklená vata. Ako sa chrániť pred jej čiastočkami?

Ako sa chrániť pri práci so sklenou vatou

Často sa v našej práci stretávame s otázkou, ako sa chrániť pri práci so sklenou vatou (resp. sklenou minerálnou vlnou). Mnohí naši klienti sa totiž pri práci s ňou nechránili a potom im to pokožka dávala ešte veľmi dlho pocítiť – svrbela totiž niekoľko dní, aj týždňov. Čiastočky sklenej vaty však môžu uškodiť nielen pokožke, ale aj dychu. Preto je určite jednoduchšie a bezpečnejšie poriadne sa obliecť a pripraviť na prácu s ňou, ako potom riešiť nepríjemné dôsledky.

V čom spočíva nebezpečenstvo sklenej vaty?

Sklená vata je materiál vyrobený zo sklenených vláken s dobrými tepelnými a izolačnými vlastnosťami. Hlavnou nevýhodou pri práci so sklenou vatou sú však samotné sklené vlákna. Tenké čiastočky sa pri manipulácii s ňou zabodávajú do pokožky celého tela a rúk a veľmi ťažko sa odstraňujú. Nebezpečné sú však nielen pre pokožku, ale aj pre oči a dýchacie cesty. Z nich sa uvoľňuje postupne prostredníctvom hlienov a v tom horšom prípade zarastá v tkanive pľúc. Podľa rôznych zdrojov môže dokonca pôsobiť karcinogénne.

Ako sa chrániť pri práci so sklenou vatou?

Pri manipulácii so sklenou vatou je potrebné chrániť si pokožku celého tela, rúk, dýchacie cesty aj zrak:

  1. Pred prienikom na pokožku vás spoľahlivo ochráni pracovný ochranný overal s kapucňou. V našom eshope máte na výber niekoľko – vhodné sú pracovné kombinézy značky Tyvek, prípadne Chemsafe (okrem MS1). Odporúčame použiť aj vysoké návleky na obuv.
  2. Pokožka dlaní je čiastočkám sklenej vaty vystavená zrejme najviac a preto by rukách nemali chýbať ochranné pracovné rukavice. Odporúčame použiť povrstvené rukavice – celomáčané. Vhodné sú napríklad pracovné rukavice Tetrax. Na výber je aj niekoľko zimných pracovných rukavíc – Thrym, 1st Nitrix, Turtur, prípadne Milvus. Je možné použiť aj kombinované rukavice (ideálne s hrubšou kožou v oblasti dlane), prípadne celokožené pracovné rukavice.
  3. Zrak je najvhodnejšie chrániť uzavretými okuliarmi s priamym alebo nepriamym odvetrávaním.
  4. Na ochranu dychu pri jednorazovej manipulácii postačuje používať respirátor (s úrovňou ochrany FFP1, FFP2 alebo FFP3). Odporúčame vybrať si tie s výdychovým ventilčekom. V prípade dlhodobej a pravidelnej manipulácie so sklenou vatou odporúčame používať ochrannú polomasku s prachovými filtrami s označením P1 až P3.

Veríme, že vám dostatočná ochrana prácu so sklenou vatou spríjemní a hlavne vám určite ochráni zdravie.