Protiúnavové a protišmykové rohože ako spôsob ochrany zdravia pri práci

Rohože ako ochrana zdravia pri práci

Ochrana zdravia pri práci je prvoradou zodpovednosťou každého zamestnávateľa najmä vtedy, ak ide o pracovné prostredie so zvýšeným rizikom úrazov. V každom prípade je potrebné dodržiavať BOZP, ktorého účelom je najmä chrániť život a zdravie zamestnancov a minimalizovať poškodenie života a zdravia zamestnancov. Vedeli ste však, že aj obyčajná vec, akou je kvalitná rohož, môže na pracovisku predísť mnohým zdravotným problémom? Pozrime sa na túto tému bližšie.

Ochrana zamestnancov pri práci môže vyzerať aj inak, ako ju poznáme

Ochrana zdravia pri práci

Každá práca sa vyznačuje rozličným stupňom náročnosti či už hovoríme o námahe fyzickej alebo mentálnej. Vždy je však dôležité dbať na bezpečnosť a ochranu zdravia zamestnancov. Aj to je jeden z dôvodov, prečo je každý zamestnanec pri nástupe do práce povinný absolvovať školenie BOZP. Bezpečnosť a ochranu zdravia zamestnancov pri práci zaručuje čl. 36 Ústavy Slovenskej republiky. Ustanovuje ju systém zákonov a ostatných predpisov na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Okrem takýchto opatrení, ktoré sú samozrejmosťou a prikazuje ich samotný zákon, zamestnávatelia mnohokrát zabúdajú aj na detaily, resp. prvky ochrany bezpečnosti, ktoré im síce nie sú dané zákonom, ale plnia účel prevencie pred zranením či iným nebezpečenstvom. Sem môžeme zaradiť napríklad špeciálne ochranné prvky voči chemikáliám, respirátory, bezpečnostné okuliare, ale napríklad aj gumené rohože.

Rohož ako prevencia voči úrazom

Aj napriek tomu, že je rohož často chápaná ako akýsi doplnok, ktorý predovšetkým v domácnostiach plní najmä dekoračnú funkciu, na pracovisku je jeho funkcia omnoho dôležitejšia. Gumené rohože dokážu zabezpečiť väčšiu bezpečnosť pracovných priestorov a minimalizujú úrazy, pretože ich ergonomický gumený povrch je zároveň protišmykový. Profilovaný povrch týchto protišmykových rohoží poskytuje takisto ochranu proti nebezpečným úrazom následkom pošmyknutia či iných nepredvídateľných udalostí. Správnym použitím priemyselných rohoží, preto môžete predísť veľkému počtu dní práceneschopnosti v dôsledku problémov s chrbticou alebo pracovných úrazov. Investícia do takýchto ochranných rohoží pritom nepredstavuje žiadne výrazné náklady, ktoré by dokázali urobiť dieru do vášho rozpočtu. Navyše vďaka ich ochranným vlastnostiam vám dokážu ušetriť peniaze, ktoré by ste museli vynaložiť v prípade práceneschopnosti vašich zamestnancov či iných situáciách. Zaobstaranie vhodných gumených protišmykových rohoží je dobrá investícia. Chránite zdravie svojich pracovníkov, znižujete tým ich pracovnú neschopnosť a zároveň zvyšujete produktivitu práce.

Gumené rohože majú všestranné využitie.

Správna rohož pomáha znižovať únavu

Aktuálne existuje na trhu niekoľko druhov pracovných rohoží, ktoré svojimi vlastnosťami dokážu spríjemniť prácu či dokonca zamedziť pracovným úrazom. Priemyselné rohože by rozhodne nemali chýbať na žiadnom pracovisku, na ktorom trávia zamestnanci väčšinu svojho pracovného času v stoji. Takáto práca si po čase vyžiada daň v podobe zdravotných problémov, predovšetkým v oblasti chrbtice a nôh. Na pracoviskách, kde zamestnanci pracujú manuálne a postojačky, sú ergonomické protiúnavové rohože pomocníkom na nezaplatenie. Protiúnavové rohože, ktoré znižujú pocit únavy tým, že redukujú záťaž chrbta a kĺbov a pomáhajú tak zamestnancom zostať v prirodzenom postoji. Ich využitie je skutočne širokospektrálne a pomôžu všade. Či už pracujete napríklad za služobným pultom alebo na pracoviskách v úradoch a priemysle. Použitím protiúnavových gumových rohoží dôjde nielen k obmedzeniu zdravotných problémov zamestnancov, ale tiež k zvýšeniu bezpečnosti (predovšetkým v prípade protišmykových rohoží). Ich konštrukcia umožňuje neustály pohyb – jemné mikropohyby svalstva dolných končatín a tým povzbudzujú krvný obeh v celom tele. Navyše si tieto rohože nemusíte kupovať, ale aktuálne si možné si takéto rohož jednoducho vypožičať a sprostredkovateľské firmy sa už postarajú o ich údržbu, skladovanie či výmenu.

Ako vybrať správnu rohož?

Zásadnou otázkou, ktorú by ste si pri výbere rohoží mali položiť, je v akom prostredí pracujú vaši zamestnanci. Pokiaľ ide o zamestnanie, pri ktorom pracujú postojačky, jednoznačne siahnite po ergonomických rohožiach, ktoré pomáhajú zmierňovať námahu vyvíjanú napríklad na chrbticu či bedrá a zároveň zabránia celkovej únave. Pokiaľ ide o prostredie, v ktorom je väčšie riziko vzniku zranenia spôsobeného napríklad pádom alebo pošmyknutím, jednoznačne zvoľte protišmykové rohože. S gumenými rohožami jednoducho nemôžete urobiť krok vedľa a odmenia sa vám predovšetkým vaši zamestnanci.

 

Zdroje obrázkov: freepik.com, lindstromgroup.com