Priedusna pracovna obuv

V pracovnej obuvi sa vám nemusia potiť nohy: Tipy, ako zabrániť zápachu a poteniu nôh

Poznáte to. Prídete z práce, vyzujete sa a….uf. Potenie nôh je téma, ktorú najmä v lete rieši takmer každý z nás. Bežné potenie je pre človeka prirodzené, dokonca žiadúce. Je to totiž prirodzená reakcia organizmu pred prehriatím. Ak sa však potíme nadmerne – pot ostáva na pokožke a vzniká nepríjemný zápach. Ako eliminovať potenie a vyhnúť sa tak aj zápachu nôh?

Keďže v práci a teda aj v pracovnej obuvi trávime väčšiu časť dňa – dôležitý je správny výber pracovnej obuvi. Tá by mala spĺňať tieto základné kritériá:

1. Topánky by mali by byť vyrobené z prírodných, priedušných materiálov:

  • Hlavným kritériom pri výbere letnej, ale rovnako aj zimnej pracovnej obuvi je to, aby bola vyrobená z prírodných materiálov, napríklad: koža alebo textil. Tie sú totiž priedušné a absorbujú aj zvýšenú fyziologickú vlhkosť. Pokožka v nich dýcha, pot sa z pokožky odparí a tým sa zníži aj možnosť vzniku nepríjemného zápachu.
  • Za nevhodné považujeme rôzne syntetické materiály, ktoré nie sú dostatočne priedušné. Investícia do kvalitnej pracovnej obuvi z prírodných materiálov sa vám určite vyplatí.

2. Topánky by mali byť čo najviac otvorené:

  • Najmä v lete, alebo pri práci v interiéroch počas celého roka odporúčame, aby bola pracovná obuv čo najviac otvorená. V lete sú preto ideálnou voľbou pracovné sandále, ktoré sú k dispozícii aj s ochrannými prvkami. 

3. Obuv by nemala byť príliš úzka a tesná:

  • Pri výbere veľkosti aj typu obuvi dbajte na to, aby vám dobre sedela a nebola príliš úzka a tesná.

4. Dôležitý je aj správny výber stielky:

  • Najväčší zdroj vlhkosti predstavuje samotná plôška nohy. Preto by mala byť pracovná obuv vybavená stielkou resp. vymeniteľnou vložkou zo savého prírodného materiálu.

Okrem správneho výberu pracovných topánok je potrebné vhodne zvoliť aj pracovné ponožky. Ideálne sú ponožky z prírodných materiálov – najlepšie z bavlny, ktoré je potrebné denne a prípadne aj viackrát denne meniť.

Vybrali ste si kvalitné topánky? Týmto to ešte nekončí. Potrebná je každodenná starostlivosť nielen o nohy, ale aj o samotnú obuv a ponožky. Čo by ste mali a nemali robiť?:

  1. Topánky vždy noste s ponožkami, nikdy nie na bosej nohe.
  2. V prípade potreby si topánky a ponožky vymeňte aj niekoľkokrát za deň. Prepotenú obuv aj ponožky nechajte dôkladne vyschnúť.
  3. Topánky pravidelne dezinfikujte napríklad alkoholom, vytierajte roztokom ajatínu a ošetrujte antimykotickými sprejmi, ktoré nájdete v lekárni.

Kožu na nohách si dôkladne umývajte a ošetrujte napríklad:  protiplesňovými roztokmi, gélmi, antiperspirantmi alebo púdrami s protiplesňovými účinkami.

Možno máte aj vy ďalšie tipy, ktoré vám pomáhajú vybrať si vhodnú pracovnú obuv, zabrániť poteniu a zápachu nôh. Napíšte nám ich do komentárov. My ich doplníme do článku ako vaše tipy a tie najlepšie odmeníme.