0
Prihlásiť sa
Nemáte ešte účet?
Registráciou získate:
  • Prehľad o stave objednávok
  • Urýchlenie budúcich nákupov
  • Možnosť získať skvelé zľavy
    Viac info
Oblecsadoroboty.sk - pracovné oblečenie a obuv
0850 221 001 (Po-Pia 8-16 hod.)
V nákupnom košíku zatiaľ nič nemáte :-(

Poďme to napraviť :-) Pozrite si naše aktuálne akcie alebo novinky.

Dopravu máte zadarmo už pri nákupe od 49,00 €

FINÁLNY zimný výpredaj: zľavy až -41%. Kliknite na kategóriu zľavy!

Slovník pojmov OOPP

Reflexné odevy: všetko, čo o nich potrebujete vedieť

24.1.2017

Takmer každý z nás sa vo svojom živote stretol s potrebou nosenia reflexných odevov, či už ako účastník cestnej premávky, prípadne v pracovnom prostredí ako zamestnanec, či zamestnávateľ. Ako sa dostatočne chrániť, zorientovať v širokej ponuke reflexných pracovných odevov, ale aj pár mýtov a zaujímavostí zo sveta reflexných odevov sa dozviete v tomto článku.

Čo sú to vlastne reflexné odevy a na čo sa používajú?

Reflexné odevy – takto najčastejšie nazývame výstražné odevy s vysokou viditeľnosťou, ktoré sú vyrobené z látky flourescenčnej farby s tzv. retroreflexnými prvkami. Majú jednu hlavnú úlohu – zviditeľniť svojho nositeľa za všetkých svetelných podmienok tak, aby ho včas spozoroval vodič dopravného prostriedku alebo iného mechanizovaného zariadenia.

Kedy je nutné používať pri práci reflexné odevy?

Podľa platnej legislatívy má zamestnávateľ povinnosť poskytovať zamestnancovi osobné ochranné pracovné prostriedky v prípade, ak nie je možné odstrániť alebo eliminovať pracovné riziká na prijateľnú mieru. V prípade ak zamestnancovi pri práci hrozia riziká poškodenia zdravia vyplývajúce zo zníženej viditeľnosti, je nevyhnutné pracovníkovi zabezpečiť používanie vhodných výstražných tzv. reflexných odevov s vysokou viditeľnosťou.

Ako sa zorientovať v ponuke reflexných pracovných odevov a tak sa dostatočne chrániť?

V prvom rade je potrebné poznať vykonávanú prácu, miesto výkonu práce a riziká, ktoré pracovníkovi hrozia. Podľa toho sa určuje, aký pracovný odev s vysokou viditeľnosťou je pre danú prácu vhodný.

Samotné pracovné odevy s vysokou viditeľnosťou sú zaradené do tried podľa úrovne ochrany  = viditeľnosti resp. nápadnosti, ktorú svojmu nositeľovi poskytujú. Požiadavky na výstražné odevy v každej triede definuje norma EN ISO 20471 z roku 2013 (prípadne EN 471 + A1 z roku 2007 alebo ešte staršia norma EN 471: 2003 – tieto sú naďalej použiteľné pre odevy vyrobené v dobe platnosti týchto starších noriem). Každá trieda má zadefinované, v akom prostredí je vhodné použiť jej odevy a určuje aj minimálnu požadovanú plochu viditeľného materiálu (v m2):

TRIEDA 1 (NAJNIŽŠIA ÚROVEŇ OCHRANY) TRIEDA 2 (VYŠŠIA ÚROVEŇ OCHRANY OPROTI TRIEDE 1) TRIEDA 3 (NAJVYŠŠIA ÚROVEŇ OCHRANY)
Fluorescenčný materiál min 0,14 m2 min 0,50 m2 min 0,80 m2
Retroreflexný materiál min 0,10 m2 min 0,13 m2 min 0,20 m2
Použitie Odevy tejto triedy sa používajú, ak je rýchlosť dopravného prostriedku ≤ 30 km/h a daný používateľ je pasívnym používateľom* komunikácie. Odevy tejto triedy sa používajú, ak je rýchlosť dopravného prostriedku ≤ 60 km/h a daný používateľ je pasívnym používateľom* komunikácie. Odevy tejto triedy sa používajú, ak je rýchlosť dopravného prostriedku ˃ 60 km/h a daný používateľ je pasívnym používateľom* komunikácie.

*Pasívny používateľ: osoba na komunikácii, ktorá sa nezúčastňuje premávky dopravnými prostriedkami a sústreďuje pozornosť na niečo iné ako je premávka, napríklad: robotníci na ceste).

Okrem veľkosti plôch, na ktorých majú byť použité materiály s vysokou viditeľnosťou sú v norme zadefinované aj požiadavky, ktoré určujú, ako majú byť prvky s vysokou viditeľnosťou na odevoch rozmiestnené a v akom počte sa majú na danom pracovnom odeve nachádzať. To, do akej triedy je zaradený konkrétny reflexný odev výrobca uvádza v návode na použitie. Príklad reflexná bunda Clovelly:

Robotník v reflexnej bunde Clovelly

Obrázok: Obľúbená reflexná bunda Clovelly je podľa návodu od výrobcu zaradená do triedy 3 podľa normy EN ISO 20471: 2013. Pri odopnutí rukávov do triedy 2.

Aké sú jednotlivé typy materiálov s vysokou viditeľnosťou?

V oblasti ochrany zdravia a bezpečnosti pri práci sa stretávame s dvomi druhmi materiálov s vysokou viditeľnosťou:

  • Fluorescenčný:
    • najčastejšie vo flourescenčnej žltej alebo oranžovej (resp. oranžovočervenej) farbe
    • vynikajúca viditeľnosť najmä počas dňa (aj v daždi), počas súmraku alebo svitania
    • nízka viditeľnosť v tme
  • Retroreflexný:
    • k maximálnej viditeľnosti potrebuje svetlo, ktoré odráža naspäť k zdroju svetla
    • reflexné prvky vidí najjasnejšie ten pozorovateľ, ktorý je najbližšie k pôvodnému zdroju svetla (napríklad k svetlám motorového vozidla)
    • vynikajúca viditeľnosť počas súmraku, svitania aj v tme

Ako sa zvýši viditeľnosť nositeľa pri použití reflexných odevov?

Česká organizácia Besip, ktorá pôsobí ako hlavný koordinačný orgán bezpečnosti cestnej premávky v ČR uvádza, že v prípade, ak máte na sebe oblečenie:

  • modrej farby: vodič vás zbadá až keď je od vás vzdialený len 18 metrov
  • červenej farby: 24 metrov
  • žltej farby: 37 metrov
  • bielej farby: 55 metrov
  • reflexné: 200 metrov (niektoré zdroje uvádzajú až 300 metrov)

Ak by ste chceli vidieť názornú ukážku – vyskúšajte zaujímavú online simuláciu: https://goo.gl/SiBccN .

A poďme sa pozrieť aj na najčastejšie mýty súvisiace s reflexnými odevmi, s ktorými sa v praxi stretávame:

“Nepotrebujem reflexný odev, aby ma bolo vidieť, postačí mi odev bielej farby.”

  • Je to mýtus. Hoci je dokázané, že svetlejšie odevy odrážajú viac svetla a teda sú v tme viditeľnejšie ako tmavé – oblečenie svetlej ani bielej farby nepostačuje na to, aby ste boli dostatočne viditeľní v tme tak, aby ste minimalizovali riziko nehody. Vodič vás zbadá oveľa neskôr v porovnaní s tým, ak by ste mali na sebe reflexný prvok (v tme) a odev flourescenčnej farby (cez deň). Výrobca reflexných prvkov 3M uvádza, že vodič zbadá chodca oblečeného v bielom oblečení z blízkosti len 76 metrov, pričom chodca v reflexnom až z diaľky viac ako 300 metrov. Podobne hovoria aj dáta z českého zdroja Besip, ktorý sme spomínali vyššie. Dôkazom toho, že odev bielej farby zbadá vodič v poslednej chvíli je aj toto video (ktoré našťastie skončilo dobre):

 

Pozn. redakcie: Ospravedlňujeme sa za slovník vodiča vo videu. 

 

“Žlté reflexné odevy môže nosiť len polícia.”

  • Toto je tiež mýtus. Aj reflexné odevy žltej farby sú certifikované na pracovné použitie a môžu ich využívať aj nositelia mimo radov polície.

“Reflexné odevy sa nemôžu prať.”

  • Opäť mýtus. Aj oblečenie s reflexnými prvkami sa môže prať. Každý pracovný odev – aj ten reflexný má mať návod na použitie aj pranie. Napríklad mimoriadne obľúbenú reflexnú bundu Clovelly môžete vyprať až 10 krát (podľa návodu od výrobcu) – pričom výrobca v návode upozorňuje: „Odev si zachováva svoje vlastnosti maximálne 10 pracích cyklov. Po 10 cykloch vyraďte odev z používania.“ Ak nie je v návode k produktu definovaný počet pracích cyklov – musí si zachovať svoje pôvodné ochranné vlastnosti aspoň počas 5 pracích cyklov. Stanovený maximálny počet pracích cyklov však nie je jediný faktor, ktorý ovplyvňuje životnosť odevu. Tá totiž závisí aj od používania, starostlivosti pri uskladnení, atď.

 

Ak by ste mali ďalšie otázky pri výbere tých správnych reflexných odevov pre vás alebo vašich zamestnancov – obráťte sa na nás:

Novinky a akcie do e-mailu
Buďte prví, kto sa dozvie o špeciálnych zľavách a tajných akciách.
Zostaňme v kontakte
GoPay
Buďme v kontakte