0
Prihlásiť sa
Nemáte ešte účet?
Registráciou získate:
  • Prehľad o stave objednávok
  • Urýchlenie budúcich nákupov
  • Možnosť získať skvelé zľavy
    Viac info
Oblecsadoroboty.sk - pracovné oblečenie a obuv
0850 221 001 (Po-Pia 8-16 hod.)
V nákupnom košíku zatiaľ nič nemáte :-(

Poďme to napraviť :-) Pozrite si naše aktuálne akcie alebo novinky.

Dopravu máte zadarmo už pri nákupe od 49,00 €

FINÁLNY zimný výpredaj: zľavy až -41%. Kliknite na kategóriu zľavy!

Novinky zo sveta OOPP

Svetový deň BOZP: Zdravie a bezpečnosť pri používaní chemických látok

28.4.2014

Medzinárodná organizácia práce 28. apríla oslavuje Svetový deň bezpečnosti a ochrany zdravia. Cieľom kampane je zamerať pozornosť na rozvíjajúce sa trendy v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a upozorniť na závažnosť pracovných úrazov, chorôb a úmrtí po celom svete. Po celom svete vnútroštátne orgány, organizácie, zamestnávatelia, lekári organizujú rôzne propagačné činnosti na oslavu tohto dňa.

Témou tohtoročného Svetového dňa je „zdravie a bezpečnosť pri používaní chemických látok“.

Nebezpečná chemická látka je kvapalina, plyn alebo tuhá látka, ktorá predstavuje akékoľvek riziko pre naše zdravie. Na celom svete prichádzajú zamestnanci pri práci do styku s chemickými látkami a biologickými činiteľmi, ktoré im môžu poškodiť zdravie. Zamestnávatelia sú povinní  chrániť svojich zamestnancov pred nebezpečnými látkami na pracovisku a rovnako sú povinní oboznámiť svojich zamestnancov s rizikami, ktoré predstavujú nebezpečné látky a práca v nebezpečnom prostredí. Mali by vykonávať hodnotenia rizík a konať podľa nich. Nebezpečné látky sú registrované na trhu a preto sú jednoducho identifikovateľné.

V prípade, že riziká používania nebezpečných chemických látok nie sú vhodne riadené, môžu rôznymi spôsobmi poškodiť zdravie zamestnancov. Prvé prejavy začínajú  miernym podráždením očí a kože, ale môžu sa ďalej rozvinúť až po astmu, reprodukčné problémy, vrodené chyby alebo rakovinu. Najčastejšie tieto choroby vznikajú dlhodobým hromadením látok v tele. Používaním správnych ochranných pracovných pomôcok pritom znížime riziko poškodenia zdravia pri práci na minimum.

Ochranu pred chemickými látkami rozdeľujeme do niekoľkých kategórií:

  •           Ochrana hlavy
  •           Ochrana rúk
  •           Ochrana tela
  •           Ochrana nôh

Pred nebezpečenstvom  poškodenia zdravia chemickými látkami uvádzame niekoľko všeobecných rád ako si ochrániť zdravie:

Pred začiatkom prác sa dôkladne oboznámime s fyzikálnymi a chemickými vlastnosťami (vrátane toxicity) používaných látok. Tuhé chemikálie a látky ako je napríklad tuhý CO2 neberieme nikdy do rúk, ale pre ich naberanie používame k tomu určené nádoby, resp. použijeme ochranné pracovné rukavice. Pri práci so žieravinami si chránime ruky gumovými pracovnými rukavicami.

S jedovatými plynmi a kvapalinami pracujeme v miestnosti s odvetrávaním a vždy používame ochrannú dýchaciu masku, alebo respirátor.

Pri práci s prudkými jedmi, sa vždy pred začatím práce oboznámime s protijedmi. Pri pipetovaní agresívnych a jedovatých kvapalín používame výhradne bezpečnostné pipety a nasávame pomocou balónika alebo injekčnou striekačkou.

Takto by sme mohli špecifikovať bezpečnosť pri práci pri každom pracovnom povolaní.  Na pracoviskách vás najlepšie o ochrane zdravia a bezpečnosti pri práci zaškolia poverený bezpečnostný technici alebo zodpovedný pracovníci, ktorý majú tie najsprávnejšie informácie o používaných materiáloch, chemikáliách na pracoviskách. Hlavnou úlohou pri práci s chemikáliami je zabezpečenie ochrany tela správnymi ochranným pracovnými prostriedkami. Myslite na to, že chránite hlavne svoje zdravie a to si človek za žiadne peniaze kúpiť nemôže.

Podobné články

Reflexné pásky “na muške”. Ich kvalita často nezodpovedá predpisom.
4.11.2022
Málokto z bežných užívateľov vie, aká dôležitá je kvalita reflexných pások. To, či vyhovujú predpisom a požiadavkám na fotometrické parametre kontroluje obchodná inšpekcia v tej-ktorej krajine.…
Máme skladom: revolučné samosterilizačné respirátory Respilon® VK RespiPro
13.1.2022
Renomovaný Brnenský výrobca Respilon® pred pár hodinami oznámil spustenie výroby revolučných samosterilizačných respirátorov na ochranu pred vírusmi Respilon® VK RespiPro. Ich unikátnosť spočíva v…
Originálne a certifikované produkty Od overených výrobcov.
Tisíce spokojných klientov Staráme sa o vás už od roku 2013.
Novinky a akcie do e-mailu
Buďte prví, kto sa dozvie o špeciálnych zľavách a tajných akciách.
Zostaňme v kontakte
GoPay
Buďme v kontakte