Poďme to napraviť :-) Pozrite si naše aktuálne akcie alebo novinky.
Dopravu máte zadarmo už pri nákupe od 69,00 €
Letá začínajú byť v našich končinách rok čo rok horúcejšie. Poznáme to všetci. Stačí chvíľa na priamom slnku a väčšina z nás sa radšej uteká ukryť do tieňa, prípadne do príjemne vychladeného interiéru. Ak však patríte k tým, ktorí musia svoj pracovný čas tráviť vonku v horúčavách, máme pre vás niekoľko tipov, ako si vybrať pracovné odevy tak, aby ste sa v nich “neuvarili”.
Pracovné oblečenie pre prácu v horúčavách musí umožňovať cirkuláciu vzduchu po pokožke, odparovanie vlhkosti a odvádzanie tepla z tela. Ak sa pot nemôže z pokožky odparovať, zvyšuje sa jej teplota a s ňou spojené nepríjemné pocity. Preto pri výbere jednoznačne stavte na voľnejšie strihy, prípadne voľte väčšie veľkosti.
Ak pracujete na priamom slnku, vyhýbajte sa oblečeniu z tmavých farieb. Svetlé farby odrážajú svetlo a zároveň aj teplo od vášho tela. Preto sa budete cítiť podstatne pohodlnejšie.
Poďme sa pozrieť na výhody a nevýhody jednotlivých materiálov vhodných na letné horúce dni. U pracovného oblečenia platí v zásade to isté ako u voľnočasového: ideálne materiály na leto sú tenké, ľahké a priedušné. Naviac tu však vstupuje ešte jedna premenná a to je odolnosť materiálu.
Ľahká, tenká a priedušná. Presne tieto atribúty bavlna dokonale spĺňa. Je mimoriadne pohodlná na nosenie. Bavlnené môžu byť nielen vaše pracovné tričká, ponožky, spodná bielizeň, ale aj montérky a pracovné šortky.
Bavlna veľmi dobre saje pot. Ďalšou výhodou je, že na konci dňa bude bavlnené tričko menej zapáchať ako to syntetické. Avšak nevýhodou je, že bavlna veľmi pomaly schne. Niekto možno uprednostní mokré bavlnené tričko, pred suchým syntetickým tričkom s intenzívnejším zápachom potu. Ale ak pracujete napríklad vo výškach alebo na otvorenom priestranstve, kde môže fúkať, vaše kríže vám určite nepoďakujú.
Bavlna je všeobecne viac odporúčaná ľuďom pracujúcim v nižších teplotách v interiéri. Taktiež je ale výbornou voľbou aj pre pracantov, ktorí vykonávajú viac menej permanentnú fyzickú činnosť v exteriéri. Treba len dbať na to, aby ste v spotenom tričku nezostali dlho bez aktivity v prievane.
Ďalší materiál vhodný na letné pracovné dni je organická bavlna. Určite ste sa s týmto pojmom už stretli. Má rovnaké vlastnosti ako obyčajná bavlna. Pridanou hodnotou je však menší vplyv na životné prostredie pri jej pestovaní. Z hľadiska ekológie je preto určite správnou voľbou.
Skúste siahnuť tiež po ekologických prípravkoch na pranie. Ak ich používate podľa návodu, výsledky sú porovnateľné s chemickými prípravkami.
Syntetický materiál alebo tzv. polyester, je veľmi odolný. Poznáte ho najmä z voľnočasového a športového oblečenia, kde sa kladie dôraz na rýchle schnutie. Dnes sú už syntetické odevy tak prepracované, že je niekedy ťažké rozlíšiť, či ide o polyester alebo bavlnu.
V prípade, že si zvolíte odev práve z tohto materiálu, môžete si byť istý, že zaručene zostanete v suchu. Narozdiel napríklad od bavlny. Čo sa však stane s potom? Odev ho všetok nasaje do seba a prepustí ďalej vonkajšiemu prostrediu. A teda v prípade, že sa potíte naozaj intenzívne, môže vás v takomto odeve síce po dobu nosenia sprevádzať sucho ale aj nepríjemný zápach.
Spoľahlivo účinným materiálom na leto je aj tzv. mesh.
Ide o textilnú sieťovinu, ktorá má tkanú štruktúru. Vďaka tejto štruktúre veľmi dobre odvetráva pot. Je vzdušný a aj preto je používaný či už na športové alebo pracovné odevy, najmä reflexné vesty a tričká. Často sa používa aj na určité časti oblečenia (napríklad v oblasti podpazušia), aby zvýšila ich priedušnosť.
Na nosenie v lete sú vhodné aj prírodné látky z ľanu, či bambusových vlákien. Vynikajúce pohodlie ponúka aj lyocell, ktorý je pevný, priedušný a navyše chladivý. Z takýchto materiálov bývajú vyrobené najmä zdravotnícke odevy.
Aj toto je jeden z aspektov, ktorý vám môže pomôcť sa v horúčavách cítiť príjemnejšie. Tu je nutné prihliadať na to, aký typ práce vykonávate.
Ak pracujete napríklad v zdravotníctve, pokojne môžete siahnuť po odevoch v nižšej gramáže, čo je 120 g/m2. V tomto prípade je to v poriadku.
Ak však pracujete napríklad na stavbe, takúto gramáž odevov neodporúčame. Nakoľko je veľmi tenká, pri náročnej mechanickej práci by sa mohla veľmi rýchlo zničiť a vy by ste ľahko prišli k zraneniu.
Preto pri tomto type práce odporúčame siahnuť po montérkach gramáže minimálne 190 g/m2 alebo štandardnej gramáži 240 g/m2. Takýto materiál je zaručene odolnejší a vhodnejší.
Pri niektorých typoch, je menšia priedušnosť samotného materiálu nahradená rôznymi odvetranými časťami. Napriklad na vreckách, na páse, po bokoch a podobne. Pri pracovných bundách v podpazuší alebo v zadnej časti na chrbte.
Na takéto odvetrané časti odevov sa používa mesh sieťovina, ktorá vám spoľahlivo zaručí príjemné ochladenie na najviac spotených miestach.
Materiálom budúcnosti, ktorý niektoré značky pracovných odevov aplikujú už dnes, je materiál s technológiou 37.5®. Je to technológia, ktorá aktívne pracuje s teplotou a vlhkosťou pokožky. Pomáha udržiavať optimálnu teplotu tela 37,5 ° C a optimálnu relatívnu vlhkosť v okolí pokožky na úrovni 37,5%.
Aktívne častice prírodného pôvodu (sopečný piesok a šupky kokosových orechov) obsahujú miliardy mikropórov, ktoré sú zapustené do textílie. Absorpciou infračerveného svetla, ktoré vyžaruje ľudské telo sa tieto častice aktivujú. Ak nie je na tele prítomná vlhkosť, častice si udržujú svoju energiu a látka zahrieva. Naopak, ak vám začne byť teplo a objaví sa vlhkosť, častice v látke využijú svoju energiu na odvod vlhkosti z tela skôr, ako sa vlhkosť premení na kvapky potu.
Tento materiál tiež pohlcuje zápach a schne až 5-krát rýchlejšie ako bežné funkčné materiály. Pracovné odevy 37.5 ® sú dostupné aj na našom e-shope.
Novinkami v oblasti pracovného oblečenia sú špeciálne chladiace pomôcky pod alebo na oblečenie. Ide napríklad o špeciálne chladiace reflexné vesty, šatky na krk alebo na hlavu, chladiace pásy pod prilby, rukávy a podobne. Tieto výrobky sa aktivujú ponorením do vody.
Sú vyrobené z dvoch vrstiev látky. Spodná vrstva tkaniny drží vlhkosť a chlad a vrchná vrstva tkaniny ich neprepúšťa. Preto zostáva výrobok vlhký až po dobu 8 hodín. Na nositeľa sa však vlhkosť nedostane. Odev ho po celý čas nosenia len príjemne chladí. Sú to neoceniteľné pomôcky najmä pre cestárov, pracovníkov v kuchyniach, na stavbách, a pod.
Tento typ chladiacich pomôcok oceníte, ak pracujete napríklad pri vysokých peciach, v interiéri pri obrovských teplotách. Zaujímavé môžu byť pre vás napríklad chladiace rukávy, ktoré si dáte jednoducho pod svoj nehorľavý odev. A práca pri obrovských teplotách je hneď príjemnejšia.
Nohy sú jednou z častí tela, ktorá sa nám v horúcom počasí potí najviac. Preto by sme mali dbať na správny výber obuvi. Potu ani zápachu sa na 100% žiaľ nikdy úplne nezbavíme. Dobrou správou však je, že jedno aj druhé sa dá eliminovať. Všetky užitočné rady ako na to, sme pre vás spísali v článku: Ako zabrániť zápachu a poteniu nôh.
Náš kolega Neri bol hosťom v relácii Dámsky klub na RTVS. Porozprával o zaujímavých tipoch a vychytávkach z oblasti pracovných odevov určených práve do horúceho letného počasia. Záznam z relácie si môžete pozrieť tu: Oblecsadoroboty.sk v Dámskom klube na RTVS o oblečení do roboty v horúčavách.
Nech je už povaha vašej práce akákoľvek, určite výber pracovných odevov do letných horúčav nepodceňte a chráňte sa čo najúčinnejšie.
Nakoniec si zhrňme aspekty, ktoré treba zvážiť pri výbere odevov v horúcich letných dňoch:
Veríme, že sme vám dali dobré a užitočné tipy, ktoré sa vám budú hodiť. :)
Železničná 1043
900 31 Stupava
Viac o výdajnom mieste
Po–Pia: 9.00–16.00
So, Ne: Zatvorené
Tel.: 0850 221 001