Poďme to napraviť :-) Pozrite si naše aktuálne akcie alebo novinky.
Dopravu máte zadarmo už pri nákupe od 69,00 €
Ešte stále nás zima prekvapuje novými nádielkami snehu a mrazu a mnohí, ktorí trávite väčšiu časť svojho pracovného dňa vonku, sa na nás obraciate a hľadáte vhodnú zimnú pracovnú obuv. V tomto článku teda zhrnieme a odpovieme na vaše najčastejšie otázky. Na záver vám poradíme najvhodnejšiu pracovnú obuv do zimy podľa vášho zamestnania.
Nielen pri pracovných odevoch, ale aj pri obuvi sa stretávame s pojmom vodeodolnosť. Na začiatku je potrebné rozlišovať vodeodolnosť a nepremokavosť. Nie je to to isté.
Nepremokavosť obuvi zabezpečuje špeciálna vrstva - membrána, ktorá je všitá dovnútra topánky. Membrána bráni prieniku vody zvonku, a súčasne je dostatočne priedušná, aby sa mohol pot vypariť von. Dnes existuje na trhu nespočetné množstvo membrán, výrobcovia pracovnej obuvi používajú napr. Gore-Tex, FREE-TEX® , SYMPATEX® REGI-TEX®.
Vodeodolná topánka nemá membránu, jej vodeodolnosť je docielená vonkajšou úpravou (napr. impregnáciou). Všeobecne platí, že topánky s vodeodolnou úpravou premoknú skôr ako tie nepremokavé s membránou. Je to preto, že pri práci napr. na stavbe, sa môže vonkajšia povrchová úprava obuvi poškodiť.
Ďalšiu samostatnú kategóriu tvoria kožené pracovné topánky. Na ich výrobu sa väčšinou používa brúsená odolná koža, označovaná ako nubuk. Koža sama o sebe je materiál, ktorý do veľkej miery zadržuje vodu. Avšak aj tu je nutná impregnácia obuvi. Je to z dôvodu, že tento prírodný materiál starnutím pomaly vysychá. To znamená, že pokiaľ mu nevenujeme zvýšenú starostlivosť, môže sa stať, že cez suché časti kože začne voda presakovať do topánky.
Ak trávite väčšiu časť svojho pracovného dňa vonku, kde prichádzate do kontaktu s mlákami, mokrou trávou, prípadne snehom – určite vám odporúčame vybrať si obuv, ktorá je nepremokavá.
Často sa nás pri výbere pracovnej obuvi na zimnú sezónu pýtate na zateplené topánky s kožušinkou. V dnešnej dobe sa však už umelé kožušinky do pracovnej obuvi používajú len výnimočne. Toto „zateplenie“ sa totiž po relatívne krátkom čase ušľape a stráca svoje hrejivé účinky.
Tepelný komfort topánok určuje ich vonkajší materiál v kombinácii s vnútornou podšívkou. U kožených topánok je hrúbka kože vhodná na zimu 2 mm a viac. Čo sa týka vnútornej podšívky, používa sa množstvo materiálov, ktoré sa líšia svojou savosťou, priedušnosťou aj tepelno izolačnými vlastnosťami. Vyslovene zimným zatepľovacím materiálom, ktorý sa používa aj v outdoorovej obuvi je 3M™ Thinsulate™. Vyznačuje sa ľahkosťou, zadržiava teplo a pritom prepúšťa pot preč z topánky.
Toto kritérium je vyslovene závislé na povahe vašej práce, ale aj na počasí v pracovnom prostredí. Vysokú obuv oceníte najmä v snehu a pri väčšom chlade. Naopak, nižšia obuv nájde svoje uplatnenie pri prácach, kde sa potrebujete často zohýbať a nepohybujete sa tak často vo vyššej snehovej pokrývke.
Ako si vybrať zimnú pracovnú obuv ak som…
Mať nohy skutočne v teple, keď stojíte hodiny vonku v zime, je veľmi náročné, ale nie nemožné. Niektoré topánky majú v popise, že sú určené až do -30 stupňových mrazov. To zvyčajne znamená, že zima nepoškodí materiál topánky. A teda že materiál, z ktorých sú topánky vyrobené, je odolný voči extrémnym mrazom. Nie, že vám nebude zima pri takýchto nízkych teplotách. Preto pozorne čítajte informácie o produktoch alebo sa informujte u priamo predávajúceho.
Ak máte statické zamestnanie odporúčame zvoliť si vysokú holeňovú pracovnú obuv. Nepremokavú, ideálne šnurovaciu, nie navliekaciu, pretože ju viete “prišnurovať” tesnejšie k lýtku a zabrániť preniknutiu chladnu zhora do vnútra topánky. Šnurovacia obuv viac obopína nohu, preto cez ňu dokážete prevliecť aj nohavicu.
Z vysokej zimnej pracovnej obuvi na šnurovanie odporúčame:
Do topánky zvoľte ideálne vyhrievanú vložku (rovnaká sa dáva napr. do lyžiarok), vďaka ktorej si v topánkach zaručene udržíte teplo po celé hodiny. Nezabudnite tiež na podkolienky, najlepšie z merino vlny, tie dokážu dlho udržať teplo.
Ak stojíte blízko pri ceste, myslite na reflexné ochranné prvky, ktoré už môžu byť zakomponované priamo vo vašej pracovnej obuvi. Téme reflexných prvkov sa viac venujeme v článku Reflexné odevy: všetko čo o nich potrebujete vedieť.
Ak pracujete celý deň vonku, aj vám odporúčame vysokú zimnú holeňovú topánku. Ideálne zase nepremokavú. Ak striedate prostredia - prechádzate často z vonku do vnútra, odporúčame členkové topánky.
Z členkovej zimnej pracovnej obuvi odporúčame:
Vždy myslite aj na bezpečnostné prvky, ktoré by vaša zimná pracovná obuv mala obsahovať aj vzhľadom na povahu vašej práce. Bezpečnostný technik by vám mal upresniť, aké prvky sú pri vašej práci nevyhnutné a povinné.
Na streche je flexibilita v nohách na prvom mieste. Preto je za nás dobrou voľbou v zime kombinácia zateplených členkových topánok a vlnenej ponožky.
Ak pracujete v chladnom prostredí, kde nemôžete mať kožené či textilné topánky (napr. stajne), voľba padá na gumené čižmy. Následne záleží či vám stačí mať nepremokavý len spodok - do členku (vtedy hovoríme o klasickej "snehuli") alebo potrebujete mať nepremokavú celú topánku až po koleno tzn. gumáku.
Spomínané “snehule” majú zvyčajne zateplený zvršok v kombinácii polyuretan vs. koža/ textília a spodok je gumený. Gumáky sa zateplené takmer nerobia. Preto najlepšie riešenie je doplniť gumáku teplou vložkou.
Či už kupujete gumáky alebo snehule do zimy, všimnite si materiál, z ktorého je “gumená” časť čižmy vyrobená - či ide o gumu alebo PVC. Guma vydrží aj nižšie teploty, je flexibilnejšia a odolnejšia voči prasknutiu. PVC pri nižších teplotách praská. Na prvý pohľad gumu od PVC nerozoznáte! Vždy preto pozerajte do popisu.
Overené tipy na gumené čižmy na zimu do nižších teplôt:
Na záver pridávame ešte pár skratiek, ktoré vám pomôžu vybrať si vhodnú obuv do zimných mesiacov. Tieto skratky sú obvykle súčasťou názvov pracovnej a bezpečnostnej obuvi, avšak vždy sa uistite, že obuv je vhodná aj na zimu:
O2 – pracovná obuv bez bezpečnostnej špice s odolnosťou voči prieniku vody
S2 – bezpečnostná obuv s bezpečnostnou špicou s odolnosťou voči prieniku vody
S3 – bezpečnostná obuv s bezpečnostnou špicou, planžetou odolnou voči prepichnutiu a odolnosťou voči prieniku vody
CI – podrážka izolovaná proti chladu
WRU – odolnosť zvršku voči prieniku a absorpcii vody
Pri výbere tej najvhodnejšej pracovnej obuvi na zimu vždy berte do úvahy špecifiká vašej práce. Či v topánkach prevažne stojíte na mieste alebo alebo v nich nachodíte kilometre, musíte sa v nich cítiť príjemne, pohodlne a v suchu. Veď aj keď ide “len” o pracovnú obuv, je to obuv, ktorú máme na sebe najčastejšie. V prípade, že si nie ste istý výberom, ozvite sa nám, radi vám poradíme.
Železničná 1043
900 31 Stupava
Viac o výdajnom mieste
Po–Pia: 9.00–16.00
So, Ne: Zatvorené
Tel.: 0850 221 001