0
Prihlásiť sa
Nemáte ešte účet?
Registráciou získate:
  • Prehľad o stave objednávok
  • Urýchlenie budúcich nákupov
  • Možnosť získať skvelé zľavy
    Viac info
Oblecsadoroboty.sk - pracovné oblečenie a obuv
0850 221 001 (Po-Pia 8-16 hod.)
V nákupnom košíku zatiaľ nič nemáte :-(

Poďme to napraviť :-) Pozrite si naše aktuálne akcie alebo novinky.

Dopravu máte zadarmo už pri nákupe od 49,00 €

Tipy a návody

Najčastejšie otázky o zimnej pracovnej obuvi

16.2.2023

Ešte stále nás zima prekvapuje novými nádielkami snehu a mrazu a mnohí, ktorí trávite väčšiu časť svojho pracovného dňa vonku, sa na nás obraciate a hľadáte vhodnú zimnú pracovnú obuv. V tomto článku teda zhrnieme a odpovieme na vaše najčastejšie otázky. Na záver vám poradíme najvhodnejšiu pracovnú obuv do zimy podľa vášho zamestnania.

Musí byť pracovná obuv na zimu nepremokavá?

Nielen pri pracovných odevoch, ale aj pri obuvi sa stretávame s pojmom vodeodolnosť. Na začiatku je potrebné rozlišovať vodeodolnosť a nepremokavosť. Nie je to to isté.

Nepremokavosť obuvi zabezpečuje špeciálna vrstva - membrána, ktorá je všitá dovnútra topánky. Membrána bráni prieniku vody zvonku, a súčasne je dostatočne priedušná, aby sa mohol pot vypariť von. Dnes existuje na trhu nespočetné množstvo membrán, výrobcovia pracovnej obuvi používajú napr. Gore-Tex, FREE-TEX® , SYMPATEX® REGI-TEX®.

Vodeodolná topánka nemá membránu, jej vodeodolnosť je docielená vonkajšou úpravou (napr. impregnáciou). Všeobecne platí, že topánky s vodeodolnou úpravou premoknú skôr ako tie nepremokavé s membránou. Je to preto, že pri práci napr. na stavbe, sa môže vonkajšia povrchová úprava obuvi poškodiť.

Ďalšiu samostatnú kategóriu tvoria kožené pracovné topánky. Na ich výrobu sa väčšinou používa brúsená odolná koža, označovaná ako nubuk. Koža sama o sebe je materiál, ktorý do veľkej miery zadržuje vodu. Avšak aj tu je nutná impregnácia obuvi. Je to z dôvodu, že tento prírodný materiál starnutím pomaly vysychá. To znamená, že pokiaľ mu nevenujeme zvýšenú starostlivosť, môže sa stať, že cez suché časti kože začne voda presakovať do topánky.

Ak trávite väčšiu časť svojho pracovného dňa vonku, kde prichádzate do kontaktu s mlákami, mokrou trávou, prípadne snehom – určite vám odporúčame vybrať si obuv, ktorá je nepremokavá.

Musí byť zimná pracovná obuv zateplená?

Často sa nás pri výbere pracovnej obuvi na zimnú sezónu pýtate na zateplené topánky s kožušinkou. V dnešnej dobe sa však už umelé kožušinky do pracovnej obuvi používajú len výnimočne. Toto „zateplenie“ sa totiž po relatívne krátkom čase ušľape a stráca svoje hrejivé účinky.

Tepelný komfort topánok určuje ich vonkajší materiál v kombinácii s vnútornou podšívkou. U kožených topánok je hrúbka kože vhodná na zimu 2 mm a viac. Čo sa týka vnútornej podšívky, používa sa množstvo materiálov, ktoré sa líšia svojou savosťou, priedušnosťou aj tepelno izolačnými vlastnosťami. Vyslovene zimným zatepľovacím materiálom, ktorý sa používa aj v outdoorovej obuvi je 3M™ Thinsulate™. Vyznačuje sa ľahkosťou, zadržiava teplo a pritom prepúšťa pot preč z topánky.

Musí byť zimná pracovná obuv vysoká?

Toto kritérium je vyslovene závislé na povahe vašej práce, ale aj na počasí v pracovnom prostredí. Vysokú obuv oceníte najmä v snehu a pri väčšom chlade. Naopak, nižšia obuv nájde svoje uplatnenie pri prácach, kde sa potrebujete často zohýbať a nepohybujete sa tak často vo vyššej snehovej pokrývke.
Ako si vybrať zimnú pracovnú obuv ak som…

Predavač v stánku, bezpečnostná služba, vrátnik, vyberač parkovného, vlekár (statické zamestnania v stoji)

Mať nohy skutočne v teple, keď stojíte hodiny vonku v zime, je veľmi náročné, ale nie nemožné. Niektoré topánky majú v popise, že sú určené až do -30 stupňových mrazov. To zvyčajne znamená, že zima nepoškodí materiál topánky. A teda že materiál, z ktorých sú topánky vyrobené, je odolný voči extrémnym mrazom. Nie, že vám nebude zima pri takýchto nízkych teplotách. Preto pozorne čítajte informácie o produktoch alebo sa informujte u priamo predávajúceho.

Ak máte statické zamestnanie odporúčame zvoliť si vysokú holeňovú pracovnú obuv. Nepremokavú, ideálne šnurovaciu, nie navliekaciu, pretože ju viete “prišnurovať” tesnejšie k lýtku a zabrániť preniknutiu chladnu zhora do vnútra topánky. Šnurovacia obuv viac obopína nohu, preto cez ňu dokážete prevliecť aj nohavicu.

Z vysokej zimnej pracovnej obuvi na šnurovanie odporúčame:

Zimná bezpečnostná obuv Delta Plus Jumper3 S3

Sezónnosť
zimná
Pohlavie
pánske
Dodávateľ
DELTA PLUS
Vrchný materiál/materiál zvršku
Koža
56,44 € s DPH
Doprava zadarmo
u vás do stredy 5.6.

Zimná bezpečnostná obuv Delta Plus Caderousse S3

Sezónnosť
zimná
Pohlavie
pánske
Dodávateľ
DELTA PLUS
Vrchný materiál/materiál zvršku
Koža
76,82 € s DPH
Doprava zadarmo
u vás do stredy 5.6.

Zimná vysoká pracovná obuv Adamant Classic O2

Dodávateľ
BENNON
Sezónnosť
zimná
Pohlavie
pánske
Vrchný materiál/materiál zvršku
Koža
40,90 € s DPH
u vás do utorka 4.6.

Do topánky zvoľte ideálne vyhrievanú vložku (rovnaká sa dáva napr. do lyžiarok), vďaka ktorej si v topánkach zaručene udržíte teplo po celé hodiny. Nezabudnite tiež na podkolienky, najlepšie z merino vlny, tie dokážu dlho udržať teplo.

Ak stojíte blízko pri ceste, myslite na reflexné ochranné prvky, ktoré už môžu byť zakomponované priamo vo vašej pracovnej obuvi. Téme reflexných prvkov sa viac venujeme v článku Reflexné odevy: všetko čo o nich potrebujete vedieť.

Cestár, stavbár, geodet (dynamické zamestnania v pohybe)

Ak pracujete celý deň vonku, aj vám odporúčame vysokú zimnú holeňovú topánku. Ideálne zase nepremokavú. Ak striedate prostredia - prechádzate často z vonku do vnútra, odporúčame členkové topánky.

Z členkovej zimnej pracovnej obuvi odporúčame:

Zimná pracovná obuv Adamant Classic O2

Dodávateľ
BENNON
Sezónnosť
zimná
Pohlavie
unisex
Vrchný materiál/materiál zvršku
Koža
28,93 € s DPH
u vás do stredy 5.6.

Zimná bezpečnostná obuv Bennon Farmis S3 Winter

Dodávateľ
BENNON
Značka
Bennon
Vlastnosti
Absorbcia energie v päte,
Antistatická podrážka, ..
Vrchný materiál/materiál zvršku
Koža
54,02 € s DPH
Doprava zadarmo
u vás do utorka 4.6.

Zimná bezpečnostná obuv Jena S3 SC-03-012

Dodávateľ
CERVA
Značka
Fridrich&Fridrich
Vlastnosti
Absorbcia energie v päte,
Antistatická podrážka, ..
Vrchný materiál/materiál zvršku
Koža
26,82 € s DPH
u vás do stredy 5.6.

Vždy myslite aj na bezpečnostné prvky, ktoré by vaša zimná pracovná obuv mala obsahovať aj vzhľadom na povahu vašej práce. Bezpečnostný technik by vám mal upresniť, aké prvky sú pri vašej práci nevyhnutné a povinné.

Pracovník vo výškach, strechár

Na streche je flexibilita v nohách na prvom mieste. Preto je za nás dobrou voľbou v zime kombinácia zateplených členkových topánok a vlnenej ponožky.

Práca v chladnom interiéri, v stajniach, mraziarňach, rybárstve

Ak pracujete v chladnom prostredí, kde nemôžete mať kožené či textilné topánky (napr. stajne), voľba padá na gumené čižmy. Následne záleží či vám stačí mať nepremokavý len spodok - do členku (vtedy hovoríme o klasickej "snehuli") alebo potrebujete mať nepremokavú celú topánku až po koleno tzn. gumáku.

Spomínané “snehule” majú zvyčajne zateplený zvršok v kombinácii polyuretan vs. koža/ textília a spodok je gumený. Gumáky sa zateplené takmer nerobia. Preto najlepšie riešenie je doplniť gumáku teplou vložkou.

Či už kupujete gumáky alebo snehule do zimy, všimnite si materiál, z ktorého je “gumená” časť čižmy vyrobená - či ide o gumu alebo PVC. Guma vydrží aj nižšie teploty, je flexibilnejšia a odolnejšia voči prasknutiu. PVC pri nižších teplotách praská. Na prvý pohľad gumu od PVC nerozoznáte! Vždy preto pozerajte do popisu.

Overené tipy na gumené čižmy na zimu do nižších teplôt:

Zimné pracovné čižmy Delta Plus Lautaret3

Sezónnosť
zimná
Pohlavie
pánske
Dodávateľ
DELTA PLUS
Vlastnosti
Absorbcia energie v päte,
Protišmyková podrážka, ..
57,11 € s DPH
Doprava zadarmo
u vás do utorka 4.6.

Zateplené gumáky Cerva gumofilcové

Vrchný materiál/materiál zvršku
Celogumené,
Textília
Dodávateľ
CERVA
Značka
Cerva
Pohlavie
pánske
34,66 € s DPH
u vás do stredy 5.6.

Vložky do čižiem VM Footwear 1001

Sezónnosť
zimná
Dodávateľ
VM Footwear
Pohlavie
pánske
Vrchný materiál/materiál zvršku
Kombinácia polyester a bavlna
10,79 € s DPH

Ako sa zorientovať v označení pracovnej obuvi, ktorá je určená na ochranu proti chladu a vode?

Na záver pridávame ešte pár skratiek, ktoré vám pomôžu vybrať si vhodnú obuv do zimných mesiacov. Tieto skratky sú obvykle súčasťou názvov pracovnej a bezpečnostnej obuvi, avšak vždy sa uistite, že obuv je vhodná aj na zimu:

O2 – pracovná obuv bez bezpečnostnej špice s odolnosťou voči prieniku vody
S2 – bezpečnostná obuv s bezpečnostnou špicou s odolnosťou voči prieniku vody
S3 – bezpečnostná obuv s bezpečnostnou špicou, planžetou odolnou voči prepichnutiu a odolnosťou voči prieniku vody
CI – podrážka izolovaná proti chladu
WRU – odolnosť zvršku voči prieniku a absorpcii vody

Pri výbere tej najvhodnejšej pracovnej obuvi na zimu vždy berte do úvahy špecifiká vašej práce. Či v topánkach prevažne stojíte na mieste alebo alebo v nich nachodíte kilometre, musíte sa v nich cítiť príjemne, pohodlne a v suchu. Veď aj keď ide “len” o pracovnú obuv, je to obuv, ktorú máme na sebe najčastejšie. V prípade, že si nie ste istý výberom, ozvite sa nám, radi vám poradíme.

Podobné články

Jeseň v horách v skratke - vrstvenie a dobrá obuv je základ
6.10.2022
Drkotanie zubov od zimy a cícerky potu stekajúce až do gatí. Nie, nechceme vás odradiť, práve naopak. Jesenná turistika je o dychberúcich farebných výhľadoch, rannom opare a o dokonalom tichu.…
V pracovnej obuvi sa vám nemusia potiť nohy: Tipy, ako zabrániť zápachu a poteniu nôh
8.9.2022
Poznáte to. Prídete z práce, vyzujete sa a….uf. Potenie nôh je téma, ktorú najmä v lete rieši takmer každý z nás.
Originálne a certifikované produkty Od overených výrobcov.
Tisíce spokojných klientov Staráme sa o vás už od roku 2013.
Novinky a akcie do e-mailu
Buďte prví, kto sa dozvie o špeciálnych zľavách a tajných akciách.
Zostaňme v kontakte
GoPay
Buďme v kontakte