0
Prihlásiť sa
Nemáte ešte účet?
Registráciou získate:
  • Prehľad o stave objednávok
  • Urýchlenie budúcich nákupov
  • Možnosť získať skvelé zľavy
    Viac info
Oblecsadoroboty.sk - pracovné oblečenie a obuv
0850 221 001 (Po-Pia 8-16 hod.)
V nákupnom košíku zatiaľ nič nemáte :-(

Poďme to napraviť :-) Pozrite si naše aktuálne akcie alebo novinky.

Dopravu máte zadarmo už pri nákupe od 49,00 €

Tipy a návody

Ako sa vyhnúť kúpe montérok na jedno použitie.

6.9.2015

Montérky. Mnohí z vás v nich trávia väčšinu dňa a pri práci ich poriadne namáhajú. Práve preto je dôležité vybrať si tie správne. Čo teda zohľadniť pri výbere tých vašich montérok, aby vám čo najdlhšie slúžili?

V prvom rade sa výber montérok riadi tým, čo robíte a v akom prostredí. Ak pracujete ako murár alebo tesár – budete potrebovať montérky, ktoré sú odolné voči oderu. Pracovníci v autoservisoch zas volia montérky, ktoré sú odolné voči olejom. Ale poďme pekne po poriadku.

Výber montérok aj ich trvácnosť totiž ovplyvňuje viacero vecí:

Montérky na traky

Materiál:

Najčastejší materiál, ktorý sa používa pri výrobe montérkových odevov je: bavlna alebo bavlna v kombinácii s polyesterom (tzv. zmesový materiál) v rôznych pomeroch.

Montérky vyrobené z bavlny sú priedušné a výborne odvádzajú pot. Sú farebne stále, ale časom a najmä na slnku vyblednú. Bavlna je horľavý materiál, po ktorom pri horení zostáva popol.

Naopak, montérky, ktoré obsahujú vyšší podiel polyesteru,  nie sú také priedušné a najmä v lete môžu byť nepohodlné, pretože neodvádzajú pot. Ich výhodou je však to, že sa menej krčia a rýchlejšie vyschnú, pretože neabsorbujú vodu. Vďaka tomu sú zároveň aj odolnejšie voči špine. Polyester dlhšie odoláva vznieteniu, ale akonáhle sa zapáli – topí sa, čo môže spôsobiť popáleniny. Všeobecne môžeme povedať, že polyester je v porovnaní s bavlnou trvácnejší. Túto vlastnosť ocenia najmä pracovníci, ktorí musia svoje montérky často prať v agresívnych čistiacich prostriedkoch.

Gramáž materiálu:

Pri výbere montérok je dôležitá aj gramáž materiálu – teda koľko váži jeden meter štvorcový látky.  Čím je vyššia, tým sú montérky odolnejšie voči oderu a zničeniu. Najnižšie gramáže sa pri montérkach pohybujú od cca 180 až 200 g/m2. Vysoko-odolné montérky majú gramáž napríklad až 320 g/m2 a sú vyrobené z kombinácie bavlny a polyesteru.

Šitie:

Pri trvácnosti montérok zohráva svoju úlohu aj samotné šitie a hrúbka nite. Trvácnejšie montérky majú dvojradové alebo trojradové šitie.

Zosilnenie na namáhaných miestach:

Niektoré montérky sú na zvlášť namáhaných miestach, napríklad na kolenách alebo v sede zosilnené pevnou a oderu odolnou látkou, ako je: Polyester 600D alebo DuPont CORDURA®. CORDURA®  je mimoriadne odolný a trvácny značkový materiál, ktorý sa používa pri výrobe vysoko-kvalitných pracovných, vojenských alebo športových odevov a obuvi. Obidva tieto materiály sú vodeodolné.

Ako sa teda vyhnúť nákupu nekvalitných montérok?:

  • Všímajte si látku: čím je hrubšia a pevnejšia – tým sú montérky odolnejšie. Minimálna gramáž látky by mala byť aspoň 180 g/m2 – tieto montérky sú však vhodné najmä pre práce, kde nie sú až natoľko namáhané.
  • Všímajte si šitie: musí byť kvalitné a pravidelné, ideálne ak je dvojradové.
  • Pozrite si, ako sú montérky spevnené na exponovaných miestach: spevnenie v oblasti kolien je dôležité najmä pri prácach, kde často kľačíte.
  • Pozrite si aj to, aké sú zipsy: kvalitnejšie montérky majú kovové zipsy, ktoré sú pevnejšie a odolnejšie.

Pri výbere tých správnych montérok vždy vychádzajte z toho, čo v nich budete robiť a v akom prostredí. Ak sa často zohýbate – zvoľte si montérky, ktoré sú strečové. Budú pohodlnejšie a nevyťahajú sa. Ak pracujete na miestach, kde sa v okolí pohybujú napríklad vysokozdvižné vozíky alebo iné dopravné prostriedky – zvoľte montérky, ktoré majú reflexné doplnky, aby vás bolo lepšie vidieť. Niektoré povolania vyžadujú pri výbere pracovných odevov aj splnenie ďalších kritérií, napríklad pilčíci potrebujú montérky, ktoré su protiporézne. Pracovníci v prostrediach, kde je potrebné zamedziť elektrostatickému výboju zas špeciálne ESD montérky.

Ak si ešte stále neviete vybrať – poraďte sa s odborníkmi na: info@oblečsadoroboty.sk alebo 0948 919 949.

Podobné články

Jeseň v horách v skratke - vrstvenie a dobrá obuv je základ
6.10.2022
Drkotanie zubov od zimy a cícerky potu stekajúce až do gatí. Nie, nechceme vás odradiť, práve naopak. Jesenná turistika je o dychberúcich farebných výhľadoch, rannom opare a o dokonalom tichu.…
Originálne a certifikované produkty Od overených výrobcov.
Tisíce spokojných klientov Staráme sa o vás už od roku 2013.
Novinky a akcie do e-mailu
Buďte prví, kto sa dozvie o špeciálnych zľavách a tajných akciách.
Zostaňme v kontakte
GoPay
Buďme v kontakte