0
Prihlásiť sa
Nemáte ešte účet?
Registráciou získate:
  • Prehľad o stave objednávok
  • Urýchlenie budúcich nákupov
  • Možnosť získať skvelé zľavy
    Viac info
Oblecsadoroboty.sk - pracovné oblečenie a obuv
0850 221 001 (Po-Pia 8-16 hod.)
V nákupnom košíku zatiaľ nič nemáte :-(

Poďme to napraviť :-) Pozrite si naše aktuálne akcie alebo novinky.

Dopravu máte zadarmo už pri nákupe od 69,00 €

Slovník pojmov OOPP

Mužské a ženské pracovné oblečenie v 20. storočí

15.4.2016

Pracovné oblečenie je s niektorými odvetviami priam zrastené. A bolo tomu tak oddávna. Pozrite si, ako sa vyvíjali trendy ženskej a mužskej pracovnej módy v 20. storočí.

Jednoduché tmavé šaty a plátené overaly

Typická žena pracovala v 20-tych rokoch v továrni na výrobu látok alebo v obchode. Nosila jednoduché a dlhotrvácne šaty, uniformu či kabát. Význam farieb bol minimálny, väčšinou sa nosila čierna.

Banícke historické pracovné odevy

Muži pracovali ako baníci či v závodoch na výrobu železa. Keďže bolo obdobie vojny, ich oblečenie nebolo ani veľmi praktické, ani pevné. Plátené alebo riflové kombinézy a tenké topánky boli ich klasickou pracovnou uniformou. Oblečenie sa im rýchlo ničilo, pretože práca bola extrémne ťažká a nebezpečná.

Ženy v mužskej koži

Pracovne odevy zenske

Štyridsiate roky boli opäť ťažkým obdobím. Niektorí muži narukovali do vojny a ženy ich preto mali nahradiť. Pracovali v továrňach na výrobu munícií alebo ako zdravotné asistentky. Tejto náplni práce bolo prispôsobené aj oblečenie.

Typickým príkladom uniformy boli široké nohavice (alebo kombinéza) s blúzkou. Je pravdou, že ženy pracovali nielen v továrňach, ale aj v kanceláriách, kde si mohli ponechať vlastné šaty. Na manuálnu prácu by im však boli nepraktické.

Ženy pracujúce manuálne dostali v USA prezývku „Rosie the Riveter”. Aj ich pracovné oblečenie nieslo tento názov. Boli to kombinézy z rifloviny, ktoré nosili spolu s blúzkou. Táto prezývka bola znakom ich odhodlanosti a sily.

Sexi šaty iba na voľný čas

Ak sa pozrieme napríklad na letušky, ich pracovné outfity boli prispôsobené tomu, čo vo svete letelo. V 40-tych a 50-tych rokoch sa ženy veľmi neukazovali, sprevádzali ich tmavé farby, dlhé sukne a námornícke mikiny. V 60-tych rokoch sa sukne skrátili, pridali sa k nim pestré vzory, motívy a klobúčiky. V tomto období leteli farebné krátke šaty, napríklad s bodkami. Šaty nad kolená však neboli vhodné do kancelárie, iba na bežné nosenie.

Pracovné oblečenie – komfort aj štýl?

Od 20. storočia po súčasnosť si pracovné oblečenie prešlo rôznymi fázami. V minulom storočí bola jeho kvalita prispôsobená dobe a politickej situácii, dnes sú práve vyššie nároky na životnú úroveň a ochranu pracovníkov. Zamestnanci musia byť vybavení oblečením, ktoré spĺňa normy a pracovnými pomôckami, ktoré ich ochránia pre rizikovou prácou. Týka sa to stavbárov, elektrotechnikov či pracovníkov v potravinárstve.

O tom, že moderné pracovné oblečenie môže byť kvalitné, pohodlné, ale aj štýlové sa môžete sami presvedčiť v našom e-shope oblečsadoroboty.sk. Ponúkame kvalitné pracovné odevy, nepremokavú pevnú obuv a mnoho ochranných pomôcok sluchu, zraku či hlavy.

Podobné články

Respirátory – pomôcky pre ochranu dýchacích ciest
24.1.2014
Respirátory slúžia ako ochranné pomôcky na ochranu dychu pred škodlivými časticami. Pre maximálny účinok je potrebné vybrať si ten správny. Viete ako na to?
Čo by sme mali vedieť o zvuku
1.10.2013
Zvuk je všade okolo nás. Ochraňuje nás pred nebezpečenstvom, ale ak je ho príliš veľa môže ohroziť naše zdravie. Čo všetko by sme mali vedieť o zvuku, aby sme sa vedeli chrániť pred jeho možnými…
Pracovné odevy z materiálu Cordura®
6.8.2013
Mnohé kvalitné pracovné odevy rôznych výrobcov obsahujú časti z materiálu Cordura®. Čo je Cordura® a prečo sa používa pri výrobe pracovných odevov?
Praktické rady BOZP a OPP
9.7.2013
Zopár najčastejších otázok a praktické rady na tému ochrana zdravia, bezpečnosti pri práci, BOZP a OPP.
Originálne a certifikované produkty Od overených výrobcov.
Tisíce spokojných klientov Staráme sa o vás už od roku 2013.
Novinky a akcie do e-mailu
Buďte prví, kto sa dozvie o špeciálnych zľavách a tajných akciách.
Príďte si vybrať do našej predajne v Stupave

Hviezdoslavova 764/4
900 31 Stupava

Viac o predajni

Otváracie hodiny predajne:

Po–Pia: 8.00–19.00

So: 8.00–12.00

Ne: Zatvorené

Zostaňme v kontakte
GoPay
Buďme v kontakte