0
Prihlásiť sa
Nemáte ešte účet?
Registráciou získate:
 • Prehľad o stave objednávok
 • Urýchlenie budúcich nákupov
 • Možnosť získať skvelé zľavy
  Viac info
Oblecsadoroboty.sk - pracovné oblečenie a obuv
0850 221 001 (Po-Pia 8-16 hod.)
V nákupnom košíku zatiaľ nič nemáte :-(

Poďme to napraviť :-) Pozrite si naše aktuálne akcie alebo novinky.

Dopravu máte zadarmo už pri nákupe od 49,00 €

FINÁLNY zimný výpredaj: zľavy až -41%. Kliknite na kategóriu zľavy!

Slovník pojmov OOPP

Ochranné pracovné pomôcky, ktoré (vám) ochránia zdravie

23.9.2015

Nedostatočné vybavenie ochrannými pracovnými pomôckami môže pracovníkom ohroziť nielen zdravie, ale v niektorých prípadoch ich môže stáť aj život. Najčastejšie je pri práci ohrozený sluch, zrak a dýchacie cesty. Pritom ochrana a prevencia je veľmi jednoduchá a dostupná. Aké sú základné ochranné pracovné pomôcky, ktoré pracovníkom chránia pri práci nielen zdravie, ale často aj život?

Riziká, ktoré ohrozujú zdravie zamestnancov na pracovisku plynú z viacerých faktorov. Patrí medzi ne napríklad: pôsobenie statických výbojov, elektrický prúd, teplo, chlad, hluk, znížená viditeľnosť, náraz, šmyk a pád, porezanie/prepichnutie, chemické častice a iné. Pre všetky tieto riziká existujú pomôcky, ktoré ich minimalizujú. Ale poďme si predstaviť jednotlivé ochranné pracovné pomôcky podľa toho, ktorú časť nášho tela ochraňujú.

Ochrana hlavy resp. lebky

Ochranné pracovné pomôcky na ochranu hlavy sa rozdeľujú na:

Bezpečnostná prilba má tieto hlavné úlohy: bráni priamemu preniknutiu predmetov (do hlavy resp. lebky), tlmí nárazy (tie absorbuje škrupina a vnútorný popruh) a odchyľuje dopadajúce predmety od temena hlavy.

Pre výber správnej bezpečnostnej prilby je potrebné identifikovať riziko nárazov pri dopade predmetov alebo kombinované riziko (ochrana tváre a sluchu). Viac si dozviete aj v tomto článku.

Nárazuodolné šiltovky chránia užívateľa pred zranením po náraze. Neposkytuje však ochranu v prípade pádu predmetu.

Ochrana zraku

Ochranné pracovné pomôcky na ochranu zraku môžeme rozdeliť na tieto typy:

 • ochranné štíty (poľnohospodárstvo, stavebníctvo, remeselníctvo)
 • okuliare (remeselníctvo, stavebníctvo, ľahký priemysel, služby a logistika)
 • ochranné okuliare typu „goggle“(uzavreté) (stavebníctvo, poľnohospodárstvo, remeselníctvo)
 • ochranné zváračské kukly (ťažký priemysel)

 

Ich úlohou je chrániť užívateľa pred prachom, rozprašovanými alebo rozstrekovanými časticami, kvapalinami, prípadne pred výparmi z chemických látok.

Pri výbere ochranných pracovných pomôcok na ochranu zraku je potrebné brať do úvahy aký je druh rizika: napríklad žiarenie, rozstrek častíc/kvapaliny, atď. Podľa toho zvolíme, ktorý typ potrebujeme: ochranné okuliare, uzavreté okuliare typu „goggle“ alebo ochranné štíty. Zároveň je potrebné definovať ďalšie vlastnosti, ktoré majú dané ochranné pomôcky spĺňať: odolnosť proti zahmlievaniu/poškriabaniu resp. či potrebujeme, aby mali tónované sklo a aký typ šošovky potrebujeme (jednošošovkové, dvojšošovkové).

Viac informácií nájdete aj v tomto článku.

Ochrana dýchacích ciest

Ochranné pracovné pomôcky na ochranu dýchacích ciest rozdeľujeme na:

 • respirátory (stavebníctvo, remeselníctvo, poľnohospodárstvo, ťažký priemysel, ľahký priemysel,
 • polomasky celotvárové masky (stavebníctvo, remeselníctvo, ťažký a ľahký priemysel)

Pri výbere ochranných pracovných pomôcok na ochranu dychu je v prvom rade potrebné vedieť, , či je potrebná ochrana pred plynmi/výparmi alebo časticami, či aerosólmi. Zároveň je potrebné určiť o akú látku sa jedná a aká je jej koncentrácia.  Dôležité je určenie typu filtra.

Každá látka má určený limit koncentrácie, pri ktorej prekročení je potrebné používať ochranu. Hodnoty môžu byť definované v ppm (počet častíc v milióne) alebo mg/m3.

Pre ochranu dýchacích ciest pred plynmi a výparmi sa používajú polomasky a celotvárové masky (a k nim samozrejme príslušné filtre). Určujeme typ filtrov: A, B, E, K a ich triedu 1,2,3 pričom je potrebné brať do úvahy prostredie pracoviska (vlhkosť, teplota). Viac sa dočítate v tomto článku.

Pre ochranu dychu pred časticami prachu a aerosólmi môžete použiť celotvárové masky, polomasky, ale aj respirátory. Pre respirátory, masky a polomasky na ochranu pred prachom a aerosólmi volíme filtre P1, P2 alebo P3, v prípade respirátorov sa používa označenie FFP1, FFP2 a FFP3.

Ochrana sluchu

Ochranné pracovné pomôcky na ochranu sluchu môžeme rozdeliť na:

Pri výbere ochranných pomôcok na ochranu sluchu je potrebné zobrať do úvahy viacero vecí:

 • identifikovať hluk: stály, premenlivý, prerušovaný, pulzujúci
 • zmerať hlučnosť pracovného prostredia: intenzita (db) a frekvencia (hz)
 • definovať čas, počas akého je pracovník vystavený pôsobeniu hluku
 • vypočítať potrebný útlm pre dosiahnutie prijateľnej úrovne (smernica 2003/10/ES)

Hodnota tlmenia sa najčastejšie uvádza prostredníctvom ukazovateľa SNR (Simplified Noise Reduction). Úlohou ochranných pomôcok na ochranu sluchu je stlmiť hluk na pracovisku tak, aby bol neškodný pre pracovníka a pritom ho neodrezal od pracovného prostredia.

Pri výbere správnej ochrannej pracovnej pomôcky na ochranu zdravia vás alebo vašich zamestnancov sa poraďte s odborníkmi. Určite sa vám to oplatí.

Zdroj foto: www.freepik.com

Novinky a akcie do e-mailu
Buďte prví, kto sa dozvie o špeciálnych zľavách a tajných akciách.
Zostaňme v kontakte
GoPay
Buďme v kontakte