Ochráňte sa pred zimou v práci!

Zimné pracovné odevy sú určené hlavne pre profesie, u ktorých je pobyt na chladnom vzduchu neodmysliteľnou súčasťou pracovného dňa. Pri práci v exteriéri hrozí v zime nebezpečenstvo v podobe chladu, vlhkosti a prievanu.

Chlad a zimu pri práci si najviac “užijú” murári, montéri oceľových konštrukcií, pracovníci pri práci na cestných komunikáciách a mnoho ďalších pracovných profesií. Títo zamestnanci by mali vedieť, že majú nárok na špeciálne podmienky, ktoré im zo zákona musí zabezpečiť zamestnávateľ. Firma im musí poskytnúť napríklad teplý nápoj, ochranné oblečenie, častejšie prestávky a miesto, kde sa môžu zahriať.

Ochranný odev je pre týchto pracovníkov veľmi dôležitý. Môže ním byť napríklad zateplená bunda, mikina, sveter, termoprádlo a vhodná zimná pracovná obuv. Pri prácach, u ktorých sa bežne musia používať bezpečnostné pracovné rukavice, by sa malo v zime myslieť na variantu so zimnou výplňou a vybrať si zateplené zimné pracovné rukavice.

Vyhláška o ochrane zdravia pred chladom pri práci jasne definuje, akú povinnosť majú zamestnávatelia v takýchto situáciách. Všeobecne možno zdôrazniť, že za bezpečnosť a zdravie zamestnancov vždy zodpovedá zamestnávateľ, ktorý musí zabezpečiť vhodné pracovné podmienky na ochranu zdravia.

Ak zamestnanci nemajú na prácu vytvorené vhodné podmienky v extrémnom počasí, môžu sa sťažovať. Kontrolu nad dodržiavaním podmienok na pracovisku robia nielen inšpektoráty práce, ale aj regionálne úrady verejného zdravotníctva.

TIP: Prečítajte si aj náš ďalší článok o tom, ako sa správne obliecť na prácu v zime

1 počet komentárov

Komentáre sú zakázané.