0
Prihlásiť sa
Nemáte ešte účet?
Registráciou získate:
 • Prehľad o stave objednávok
 • Urýchlenie budúcich nákupov
 • Možnosť získať skvelé zľavy
  Viac info
Oblecsadoroboty.sk - pracovné oblečenie a obuv
0850 221 001 (Po-Pia 8-16 hod.)
V nákupnom košíku zatiaľ nič nemáte :-(

Poďme to napraviť :-) Pozrite si naše aktuálne akcie alebo novinky.

Dopravu máte zadarmo už pri nákupe od 49,00 €

FINÁLNY zimný výpredaj: zľavy až -41%. Kliknite na kategóriu zľavy!

Tipy a návody

Ako správne nosiť rúško

16.11.2020

Ochranné rúška na tvár. Za posledné mesiace sa stali každodennou súčasťou našich životov. Pre maximálnu ochranu pred vírusmi je potrebné, aby sme rúška nielen nosili, ale nosili ich správne. Ako teda správne nosiť rúško? Ako ho nasadiť? Ako ho dezinfikovať? Prinášame vám stručný k tomu stručný manuál.

Ako si správne nasadiť rúško?

Bavlnené rúško si nasadzujte takto:

 1. Pred nasadením rúška si dôkladne umyte ruky mydlom a vodou alebo použitím dezinfekčného prostriedku s obsahom alkoholu.
 2. Skontrolujte, či nie je natrhnuté alebo poškodené.
 3. Priložte si rúško ku tvári tak, vám zakrylo ústa, nos, bradu.
 4. Upevnite si ho za ušami pomocou gumičiek, prípadne šnúrok.
 5. Presvedčte sa, že vám rúško po celom svojom obvode prilieha k tvári. Ak tak nie je, upravte ho tak, aby nebola medzi vašou tvárou a rúškom žiadna medzera.

V prípade, ak máte jednorazové chirurgické rúško alebo bavlnené rúško s kovovým prúžkom, postupujte takto:

 1. Pred nasadením rúška si dôkladne umyte ruky mydlom a vodou alebo použitím dezinfekčného prostriedku s obsahom alkoholu.
 2. Skontrolujte, či nie je natrhnuté alebo poškodené.
 3. Overte, ktorá strana je horná a ktorá je spodná. Horná strana býva obyčajne tá, na ktorej je umiestnený kovový pás. Spodná strana je obvykle biela.
 4. Priložte si rúško ku tvári tak, vám zakrylo ústa, nos, bradu.
 5. Upevnite si ho za ušami pomocou gumičiek, prípadne šnúrok.
 6. Po nasadení si vytvarujte kovovú sponu tak, aby priliehala ku krivkám vašej tváre.
 7. Presvedčte sa, že vám rúško po celom svojom obvode prilieha k tvári. Ak tak nie je, upravte ho tak, aby nebola medzi vašou tvárou a rúškom žiadna medzera.

Veľmi podobne postupujte aj v prípade, ak používate respirátor.

Ako správne nosiť rúško?

Veľmi často sa stretávame s tým, že ľudia používajú a nosia svoje rúška neprávne. Správne nasadené rúško zakrýva počas celej doby nosenia nos a ústa a celým svojim obvodom prilieha k pokožke tváre. Pozor si treba dať obzvlášť v okolí nosa, kde najmä tie bez kovovej spony zvyknú odstávať od pokožky. Odporúčame preto vždy vyberať rúško, ktoré obsahuje kovovú tvarovateľnú sponu a dôkladne si ho okolo nosa vytvarovať.

Ktorou stranou sa nosí jednorazové rúško?

Jednorazové rúška sa obvykle nosia tak, že biela strana smeruje dovnútra ku tvári nositeľa a modrá alebo zelená strana von. Ak to vaše nemá farby, uistite sa, že jemná strana smeruje dovnútra a drsná strana smeruje von.

Ako dlho sa môže nosiť rúško?

Počas nosenia vám rúško postupne zvlhne a stráca svoju účinnosť. Keď sa tak stane, vymeňte ho za nové, čisté. Zvlhnuté jednorazové rúško patrí do koša, látkové je potrebné vyprať.

Jednorazové rúška sú určené iba na jedno použitie. Po použití by mali byť odstránené (nedotýkajte sa spredu, odstraňujte potiahnutím za elastické šnúrky zozadu) a okamžite zlikvidované.

Ako dezinfikovať rúško?

Látkové resp. bavlnené rúška perte najmenej raz denne v mydle alebo saponáte v horúcej vode (najmenej 60 stupňov Celzia). Ak nemáte možnosť prať v horúcej vode, potom:

 1. rúško umyte v mydle / saponáte a vode pri izbovej teplote a povarte ho vo vode aspoň 1 minútu, alebo:
 2. ho vydezinfikujte namočením na 1 minútu do 0,1% chlóru a následne dôkladne opláchnite vodou izbovej teploty (na rúšku by nemali byť žiadne toxické zvyšky chlóru).

Jednorazové rúška sú určené na jednorazové použitie a po použití je potrebné ich vyhodiť/zlikvidovať. Neodporúčame jednorazové rúška opakovane nosiť a dezinfikovať.

Trh s rúškami sa neustále vyvíja a tímy vedcov, vývojárov a výrobcov deň čo deň pracujú na inováciách, ktoré majú ambíciu maximalizovať ochranu zdravia a pohodlie pri nosení rúšok. Skvelé správy prichádzajú od top výrobcu nano-vlákien z Čiech spoločnosti Respilon. V spolupráci s medzinárodnými tímami totiž s Respilone vyvinuli unikátne rúška Respilon RespiPro VK so samo-sterilizačnou schopnosťou. Tieto dokážu doslova likvidovať vírusy vďaka použitiu akcelerovanej medi. Je možné ich tak nosiť až 30 hodín bez nutnosti prania, či dezinfikovania. Viac sa o nich dozviete v tomto článku.

Respilon_upevnenie ruska a respiratora okolo hlavyRúško ma ťahá za ušami. Čo s tým?

Odporúčame, aby ste si vybrali rúška prípadne respirátory, ktoré majú možnosť upevnenia okolo hlavy buď zaviazaním, alebo pomocou gumičiek, ktoré sa upevňujú okolo obvodu hlavy podobne ako respirátory alebo pomocou špeciálnej kovovej/plastovej spony, ako napríklad Respilon VK RespiProRespilon RespiPro White alebo respirátory RespiPro Carbon.

Pri nosení rúška sa mi rosia okuliare. Čo s tým?

Ak nosíte okuliare a zahmlieva sa vám rúško, máte ho nesprávne nasadené a preto vám pod okuliare preniká vydychovaný vlhký vzduch. Vyberte si preto také, ktoré vám bude dobre sedieť a čo najlepšie priliehať k pokožke okolo nosa a pod očami. Odporúčame rúško so všitou kovovou sponou (drôtikom), ktorú môžete vytvarovať okolo nosa.

A jedna univerzálna rada na záver. Vždy sa riaďte pokynmi a informáciami uvedenými v návode k vášmu rúšku. Ak máte nejasnosti alebo otázky – obráťte sa na výrobcu, prípadne predávajúceho.

Podobné články

Jeseň v horách v skratke - vrstvenie a dobrá obuv je základ
6.10.2022
Drkotanie zubov od zimy a cícerky potu stekajúce až do gatí. Nie, nechceme vás odradiť, práve naopak. Jesenná turistika je o dychberúcich farebných výhľadoch, rannom opare a o dokonalom tichu.…
Originálne a certifikované produkty Od overených výrobcov.
Tisíce spokojných klientov Staráme sa o vás už od roku 2013.
Novinky a akcie do e-mailu
Buďte prví, kto sa dozvie o špeciálnych zľavách a tajných akciách.
Zostaňme v kontakte
GoPay
Buďme v kontakte